Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Ezután a szorzatból kitörölt...

Ezután a szorzatból kitörölt egy 0-tól különböző számjegyet. A megmaradt számot közölte Bélával, aki rövid gondolkodás után kitalálta a kitörölt számjegyet. Hogyan találta ki?

Figyelt kérdés
Anna felírt két tetszés szerinti természetes számot, amelyek ugyanazokat a számjegyeket tartalmazzák, csak különböző sorrendben. A nagyobbikból kivonta a kisebbet és a különbséget megszorozta egy tetszőleges természetes számmal.
2012. dec. 28. 13:35
 1/4 anonim ***** válasza:
Nyilván táltos volt, vagy ilyesmi:)
2012. dec. 28. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Nem vagyok Béla, de azért én is kitalálom a kitörölt számjegyet, ha megkapom a megmaradt számot :)
2012. dec. 28. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

A nevem Wooster. Berta Wooster.


És én is meg tudom mondani, melyik a kitörölt szám, ha megmondják a másikat. :)


Ha valaki ki akarja próbálni, részemről mehet. :)

2012. dec. 28. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Ha egy nagyobb számból kivonsz egy ugyanolyan számjegyeket tartalmazó kisebb számot az eredmény 9-el biztosan osztható lesz. (pl 3 jegyűre 100a+10b+c-100c-10a-b=90a+9b-99c, mivel a 90, a 9 és a 99 is osztható 9el az eredmény is az lesz, be lehet látni hogy ez az adott feltételek mellett mindig 9-el osztható számot ad). Ha ezt a számot megszorozzuk bármely másik számmal az eredmény továbbra is 9-el osztható marad. Tudjuk még, hogy egy szám akkor osztható 9-el ha a számjegyeinek az összege osztható 9-el, ezért a kitörölt számjegyet egyszerűen úgy találta ki Béla, hogy a számjegyek addigi összegéhez hozzáadott annyit, hogy az eredmény 9-el osztható legyen.


Példa: Anna gondolt az 1456-ra és az 5641-re. A kettő különbsége 4158. Szorozzuk meg 3-al, ekkor az eredmény 12555. Ha kitöröljük a 2est marad 1555. Ekkor Bélának annyi a dolga, hogy összeadja a számjegyeit (5+5+5+1=16) és kiegészítse annyival hogy az összeg 9-el osztható legyen. Ez nyilván a 2-es (16+2=18), így ki tudta találni a kitörölt számjegyet.

2012. dec. 28. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!