Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hogy kell kiejteni Francisco...

Hogy kell kiejteni Francisco Franco nevét?

Figyelt kérdés

2013. jan. 17. 16:42
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Fransziszkó Frankó
2013. jan. 17. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Inkább [fránszíszko fránko] (rövid á-val), ha magyarosan írod le. A spanyolban rövid a szóvégi -o (meg egyébként is minden magánhangzó rövid, mivel nincs hosszúsági megkülönböztetés). Szakszerűen (IPA-átírásban) pedig [frãn'θisko 'frãŋko].
2013. jan. 17. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
80%

Egészen pontosan (európai spanyol változatban):


Fránthiszko Fránko


(első c betűt pösze sz-nek ejtené egy európai hispán).

2013. jan. 18. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

A spanyol szóhangsúlyt is érdemes belevenni:


frán SZiszko fránko


Az SZ-szel írt sz-hang lehet f-esnek ható pösze is. Minden magánhangzó rövid. Az n előtti magánhangzók a semleges, szabvány, művelt spanyolban alapból nem orrhangon ejtettek, de nyelvjárásokban, tájszólásokban ejthetik orrhangon is.

2013. febr. 20. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

"Az n előtti magánhangzók a semleges, szabvány, művelt spanyolban alapból nem orrhangon ejtettek"


De igen, csak ezzel a részlettel nem szoktak foglalkozni. (Az európai sztenderd kasztíliaiban pl. nagyon is markáns az [n]-re végződő zárt szótagban a nazális ejtés, pont a Francia, francés stb. szavaknál figyeltem meg.)

2013. febr. 20. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

4-es válaszoló az előzőnek:


Nem tudom mit értesz azon, hogy nem szoktak vele foglalkozni. Én sem azt írtam, hogy nem fordul elő, de nem olyan elegáns és tiszta megoldás, amit spanyolul tanulóknak és laikusoknak bátor szívvel ajánlani lehet. Egész más az francia, abban pedig alapból nem is érdemes máshogy, csak orrhangon ejteni ezeket a magánhangzókat.


Ha nagyon eleresszük a fantáziánk, akkor akár a

frán szihko fránko

frán hihko fránko kiejtéseket is meg lehetne adni (csupa lágy h-kkal), de ezzel megint bevinnénk a sűrű erdőbe szegény laikust vagy kezdőt.

2013. febr. 20. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
A nazális mássalhangzók – [n], [m] – környezetében akkor is nazális magánhangzót ejtesz, ha nem veszed észre (még magyarul is), mivel másként nem is tudod ejteni, ez fonetikai törvényszerűség (ahogy Franco szóban sem pontosan [n] hangot ejtesz, hanem olyat, mint a harang szóban). Én csak leírtam fonetikusan is pontosan, a szakavatottabbak kedvéért.
2013. febr. 20. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Vakorolós A Mehhhikóinak: ha sokáig vitázik itt valaki, akkor elveszem a nem létező sombreróját.


Nazalitásnak két fokozata van. Egyik végletben szinte az egész magánhangzó nazalizálódik orrhangok előtt, feltűnően lerí róla az orrhangos színezet, sőt az egész beszédet orrhangúvá teheti. Ilyen van a franciában.


A másik véglet, hogy csak olyan picit orrhangosul a legvége, hogy nem is hallatszik maga a magánhangzó egyáltalán orrhangon ejtettnek. Ez a helyzet alapvetően az angol, német, spanyol szabványos nyelvjárásaiban. Ezeknek a nyelveknek inkább a tájszólásaiban fordul elő, vagy túl lezser beszédben, hogy mégis teljesen orrhangosulnak, de én ezt nyelvtanulóknak nem ajánlom.


A magyarban mindkét véglet játszik. A bankó szóban lehet ejteni egy szinte alig nazalizált a-t, majd egy n-net. Lehet úgy is, hogy egy teljesen orrhangos a-t ejtünk bele, de akkor viszont nem ejtünk még utána külön n-t. Ez utóbbi kicsit természetesebb ejtés, míg az előbbi kicsit mesterkélt, kínosan precizitásra törekvő. Pont valamelyik mekszikóival beszéltük ezt át az instant szó kapcsán :D

2013. febr. 20. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Sejtettem ám, hogy te vagy az. :D


Egyébként szerintem ugyanarról beszélünk. Tipikusan az olyan szavakban, mint a "Francisco", "instante" vagy a magyarban a "színház", "tizenhat" stb. csak a magánhangzó nazalizációja miatt hallod az /n/ jelenlétét. Persze a "tizenhat"-ot ki lehet ejteni úgy is, hogy [tizenhat], csak erőltetett; a legtöbben [tizẽhat]-nak ejtik.

2013. febr. 20. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!