Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A siketeket nem lehet megműten...

A siketeket nem lehet megműteni? Nem kaphatnak hallókészüléket, csak a nagyothallókra igaz ez?

Figyelt kérdés
Azt olvastam, hogy a siketségen orvosi úton nem lehet segíteni. Ellenben filmekben (pl.: a Monk egyik részében) volt egy férfi, aki korábban siket volt, de hallókészüléke lett. Tudom, hogy a filmek nem mindig tükrözik a valóságot, de feltételeztem, hogy utánanéztek a dolognak. Csak nagyothallóknak lehet műtéttel valahogy segíteni? Nagyothallónak születni is lehet, vagy csak elromlik az ember hallása? Tulajdonképpen azért kérdezem ezeket, mert kíváncsi vagyok, előfordulhat-e, hogy valaki leél mondjuk 15 évet siketen, és utána válik hallóvá.
2013. jan. 29. 00:55
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
100%

A siketségnek rengeteg szervi oka lehet, amiből csak néhány gyógyítható. Nagyon sok esetben a belső fül érző sejtjei nem megfelelőek, hiányoznak a mechanikai inger érzékeléséhez szükséges organellumok. Ilyen esetben a hallókészülék sem ér semmit, és műteni se lehet... egyszerűen nincs mit...


A hallókészülék csak akkor hatásos, ha van hallás, max nagyon gyenge. Ilyenkor az inger erősítésével lehet javítani az érzékelést.


Műtét szerintem olyankor lehet hatásos, ha valami mechanikai oka van a halláskárosodásnak pl a középfülben nem megfelelően állnak a hallócsontok.


Remélem jön valami szakértő és helyreteszi a dolgokat.

2013. jan. 29. 02:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:

Aki születésétől süket, annak az agya is úgy szerveződik át, hogy felnőve már nem foglalkozik a füllel: nem marad neki agyterület. Ha valamilyen módon helyrehoznák a hallását, akkor is nagyon hosszú tanulásra lenne szüksége, hogy halljon egyáltalán valamit.

A hallását pedig egyelőre annak lehet helyrehozni, akinek még működik a belső füle. Akinek már az sem, annak elvileg lehetne az agyba közvetlenül vezetni az ingerületet - de hova? Az első időkben csak nagy káosz lenne belőle, összezavarná. Nem hangokat hallana, hanem mindenféle mást érezne.

Aztán az agy persze valamennyire megtanulná - de ez nagyon lassú lenne és nem is elég részletes. Inkább csak arra jó, hogy hallja, ha valami hang van körülötte.

2013. jan. 29. 05:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
100%

A hallás és annak értése egy bonyolult mechanizmus, de azért három fontos részre bontható. Érzékelés, inger (információ)átvitel, feldolgozás. Ebből az első, amennyiben egyszerű mechanikus problémáról van szó, esetleg javítható. Például sérült (nem létező) dobhártya pótolható (ha nem lökődik ki), hallócsontok működése egyes esetekben javítható. A többi rész vagy méreténél, vagy bonyolultságánál fogva, vagy mert nem ismerjük eléggé, sajnos nem változtatható.

A hallókészülékek csak az érzékelésben segítenek, a továbbításban és feldolgozásban nem.

2013. jan. 29. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
100%
Láttam egy videót, ahol egy siket lány valamilyen szerkezettel először hallotta a hangját. Nem tűnt nézettséghajhásznak, ezért szerintem a tudomány már eljutott arra a szintre, hogy bizonyos esetekben ezt orvosolni tudja.
2013. jan. 29. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
100%
Nyilván a közeljövő vagy az lesz, hogy (azok akik meg tudják fizetni) mesterséges halló szerveket kapnak amiket összekötnek az idegpályákkal vagy valamit az őssejtekkel okoskodnak ki. Előbbi technológiára elvileg a vakoknál már van pár példa.
2013. jan. 29. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
100%

Előfordul, bár ezt maguk a siketek is ellenzik. Jobban érzik magukat a csendben és a saját közösségükben.

Felváltsam-e a csendet durva zajjal?

És nem is mindegyikük lenne műthető.


Őt sikerült megműteni, és egy új érzéket adni neki:

[link]

2013. jan. 29. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Akkor miért van, hogy valakit csak felnőttként műtenek meg? Azelőtt nem volt rá lehetőség? Persze biztos pénzbe is kerül egy ilyen műtét. De igazából arra vagyok kíváncsi, hogy ha valaki műthető, mért él évekig siketen.
2013. jan. 30. 19:31
 8/21 anonim ***** válasza:
100%

Az ő esetében valószínűleg nem volt lehetőség, vagy a pénz hiányzott. De sok siket esetén még az akarat is hiányzik.


Ők egy másik közösségben élnek, több siketet ismernek, mint hallót. Velük töltik a szabadidejüket, velük beszélgetnek, nekik mesélik el, ha valami hírt kaptak, velük osztják meg gondolataikat, örömüket, bánatukat. Együtt szórakoznak, és együtt szurkolnak a magyar csapatnak a siketlimpián, és együtt örülnek az érmeknek.


Egy műtét, ami a hallás képességével ruházza fel őket, ezt nagyban megváltoztatja, mintha egy magyar kimenne külföldre a letelepedés szándékával. Jobban bevonja őket a halló ismerősök, családtagok életébe, új halló barátokat szereznek, és eltávolodnak a régi közösségüktől, ritkábban szólalnak meg a saját anyanyelvükön, és többet beszélik a többség nyelvét. A saját megszokott életüket, közösségüket fel kellene adniuk, és egy másik közösségbe beilleszkedniük.

2013. jan. 31. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 A kérdező kommentje:
Értem, köszönöm szépen a válaszokat!
2013. febr. 1. 00:27
 10/21 anonim ***** válasza:
100%

Azt azért elég nehezen tudom elképzelni, hogy egy siket ne akarjon hallani... akárhogyan nézzük, ez egy fogyatékosság, és ezerféle hátránnyal súlytja az embert. Szerintem még a legbutább siket számára is egyértelmű, hogy micsoda előnyökkel jár a hallás visszaszerzése. (munkavállalás, élet a világban stb.)


Azt csak akkor tudom elképzelni, ha egy nagyon kockázatos műtét esetén, egy kis valószínűségű siker mellett egy nagy valószínűségű szövődmény áll...

2013. febr. 1. 02:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!