Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Fénysebesség? Hogy is van ez?

Buborék Fejü kérdése:

Fénysebesség? Hogy is van ez?

Figyelt kérdés

1; Tegyük fel a fény pontosan 300.000 km/s terjed.

Mi van ha egy ürhajóban utazok, ami 299.990 km/s sebességgel megy, és az ürhajó hátuljábol kilövök egy nyilvesszöt az ürhajó eleje felé?

(Mert ugye a fény sebességét nem haladhatja meg semmi)


2; Egy gömb rádiusza mindenképp csak pozitív érték lehet?


2013. ápr. 4. 04:07
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

1. Mi lenne?

2. Igen

2013. ápr. 4. 04:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim válasza:

1. Nyilván a hajó belsejében lőnéd ki a nyilat(máskülönben lenne némi problémád, amikor kihajolsz az ablakon), emiatt lokális koordináta rendszerben kell gondolkodni.A nyíl ugyanúgy fog viselkedni, mint más közegben.


2. Igen. Ha negatív értéket adsz meg neki, akkor "kifordítva" kell kiszámolni.

2013. ápr. 4. 04:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

#2

Szerintem nem ugy viselkedne. Mert a mellettem elhagyott csillaghoz kepest igenis "átlépné" a nyilvesszö a fény sebességét.

2013. ápr. 4. 04:54
 4/11 anonim ***** válasza:
Szerinted. De ez csak egyéni szocprobléma.
2013. ápr. 4. 04:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

A fizika nem úgy működik, hogy "szerintem" :D Szerintem te nem tudod bekapcsolni a számítógépet, mégis leírtad ezt :)


A fénysebességet sosem fogod tudni átlépni. Ha te haladsz az általad vázolt sebességgel, kihajolsz az ablakon, akkor azt fogod látni, hogy a nyílvessződ elmegy pl 20km/s sebességgel (mert brutálisan erős vagy :D). A külső megfigyelő azt fogja látni (ha eltekintünk az időtorzulástól, ez egy nagyon profi megfigyelő) hogy mész közel fénysebességgel, és egy leheletnyivel gyorsabban, de fénysebesség ALATT megy egy nyílvessző.


A poén az az, hogyha ezen az űrhajón felkapcsolod a reflektorodat, akkor te azt látod, hogy hozzád képest a fény 300.000km/s sebességgel halad előre. A külső megfigyelő viszont azt látja, hogy az űrhajód fénysebesség alatt, a fénycsóva viszont ugyanúgy fénysebességgel halad elfelé, tehát nagyon lassan, de lehagy téged a fény.


És igen, a rádiusz csak pozitív lehet. Mint ahogy negatív sebesség sem létezik :)

2013. ápr. 4. 07:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
Nem nehéz belátni hogy negatív gömb nem lehet!
2013. ápr. 4. 07:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

"Mi van ha egy ürhajóban utazok, ami 299.990 km/s sebességgel megy, és az ürhajó hátuljábol kilövök egy nyilvesszöt az ürhajó eleje felé?"

Akkor az van, hogy te úgy látod, hogy a nyílvessző megy előrefelé normálisan, akár mondjuk 20 km/s sebességgel. Mondjuk ehhez igen erősen kell kilőni. A külső szemlélő pedig, aki egy bolygóról néz téged távcsővel, azt látja, hogy a nyílvessző hozzád képest nem 20 km/s-mal megy. Sőt, te is megrövidülsz, a nyílvessző is, az űrhajó is, a kilövés bolygóról látott időpontja sem esik egybe azzal, mikor te látod... A Lorentz-transzformáció kicsit átrendezi a dolgokat.

"Egy gömb rádiusza mindenképp csak pozitív érték lehet?"

Igen, csak pozitív lehet. A negatív értéknek nincs értelme ebben az esetben.

2013. ápr. 4. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat (a trollokat is).

Érdekel minden tudományos téma, bár még csak most kezdtem el velük barátkozni :).


A quantum fizika is felkeltette az érdeklödésem, egy müsor álltal.


Most néztem meg youtuben Steven Howking univerzuma müsorát. Azt ami majdnem 3 órás. Eszméletlen jó!! Nagyon nagy koponya az a fószer!

2013. ápr. 4. 16:11
 9/11 anonim ***** válasza:

Azért kérdező, ezt a témát kb. 6 alkalommal megbeszéltük már itt, nem is olyan rég.

Neked is nyilván kiírt ebből párat, mikor feltetted a kérdésed, és keresni is lehet az Interneten, meg itt is.

Ha tényleg tudni szeretnél, akkor legközelebb kicsit gondosabban keress és tanulj több természettudományt.

2013. ápr. 4. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

Igen el is olvastam azokat. De erre konkrétan nem találtam rá.

Még ha van is betüre pontosan ilyen kérdés, akkor sem hinném, hogy emiatt olyan szinten megterhelném a netet, hogy sok ember ne tudjon facebookozni...

Esetleg a témához hozzá tudsz szólni ha már feltettem nem tudom hányadszorra és itt vab? :)

2013. ápr. 4. 21:31
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!