Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Milyen paradoxonokat ismertek?

Milyen paradoxonokat ismertek?

Figyelt kérdés

Olyan paradoxonokra lennék, kíváncsi, amelyek a köznapi életre is "kihatással" vannak.


Az érthetőség kedvéért mondok párat:

1. Russel paradoxon: Egy faluban olyan törvényt hoznak, hogy tilos arcszőrzetet viselni. A törvény értelmében azonban egy ember csak maga borotválkozhat, vagy a falu borbélyával borotváltathatja magát. A borbély pedig köteles mindenkit megborotválni, aki maga nem borotválkozik, viszont olyat tilos borotválnia, aki maga is borotválkozik. De mi van a borbéllyal? Ha megborotválkozik, akkor ő borotválja magát, de mivel ő a borbély (is), ezért olyat borotvál, aki maga is borotválkozik. Ezzel törvényt sért. Ha nem borotválkozik, akkor az arcszőrzet viselését tiltó törvényt szegi meg. Ha pedig mással borotváltatja meg magát, akkor meg azt szegi meg, hogy mindenki csak maga borotválkozhat, vagy a falu borbélya borotválhatja.


2. Thézeusz hajója paradoxon: Ha Thézeusz hajóra száll Athénban és mire Krétára ér, útközben a hajója minden darabját kicserélik a legutolsó szögig, akkor tényleg az a hajó ér-e partot Krétán, amivel Athénból elindult?


3. Melyik mondat az igaz:


a csupa nagybetűs mondat hamis

A CSUPA KISBETŰS MONDAT IGAZ


(bár ennek nincs közvetlen köznapi vonatkozása)


4. Enyém a testem, vagy én vagyok a testem?


2009. szept. 21. 15:12
 1/10 anonim ***** válasza:
63%
Időparadoxon.
2009. szept. 21. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim válasza:
69%
Einstein vonatparadoxonja, "Ez a mondat hamis" és máég jópár van. [link] Itt egész jókat találhatsz.
2009. szept. 22. 00:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

A wikiset láttam.

21:55-ös hozzászóló (és mindenki más jövőbeli hozzászóló)!

Kérlek fejtsétek ki részletesen is, vagy linkeljetek be egy oldalt, ami kifejti.

2009. szept. 22. 12:20
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Nem válaszolok a gyakorikerdesek.hu-n feltett kérdésedre.



(Ezzel most választ adtam, pedig azt írtam, h nem. tehát ez egy paradoxon, nem?)

2009. szept. 23. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%
Ha békét akarsz, készülj a háborúra!
2009. szept. 23. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

21:55 - szívesen kifejteném, ha nem lennék máris 36%-on. Aki nem érti, mit írtam, az kérdés helyett leszavaz?


Amúgy arról van szó, hogy ha visszamész az időben és megváltoztatod - a változás elsöpörhet téged is. Akkor meg hogyan mennél vissza? De ha nem mész vissza, mégsem változik...

2009. szept. 23. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Így érthető.

De miért lennél 36%-on?

2009. szept. 23. 20:15
 8/10 anonim ***** válasza:

1.: Ez a kijelentés hamis.

2.: Az előző kijelentés igazságértéke megegyezik a következőével.

3.: Ez a kijelentés hamis.


Találós kérdés: mi a 2. kijelentés igazságértéke?

Most valószínűleg azt gondoljátok, hogy a 2. igaz és az 1. és a 3. kijelentés igazságértéke se nem igaz se nem hamis, mert paradoxon.

Én viszont biztosra mondom, hogy a 2. kijelentés pontosan hamis.

Ki tudja miért? :)

2014. júl. 31. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Itt a megoldás pontos leírása: [link] - Nincs paradoxon!
2014. aug. 6. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

A tested nem te vagy... A tested csak test, por es hamu, alacsonyabb rendu energia, stb... Minden vallastol fuggetlenul... Meg ha nem is hiszel az ujjaszuletesben, akkor sem a tested vagy... Akkor mar inkabb a tudatod vagy... vagy egod... vagy hivd aminek akarod...Hol itt a paradoxon??? De hogy en is irjak egyet :)


-Legszomorubb sors a vilagon az agglegeny sors... Ennel mar csak a nos ember sorsa lehet szomorubb...

2017. aug. 2. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!