Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » II. András magyar király...

II. András magyar király ükapja valóban ugyanaz az ember volt, mint Oroszlánszívű Richárd angol király dédapja?

Figyelt kérdés

2013. ápr. 15. 20:13
 1/5 fersk ***** válasza:
2013. ápr. 15. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
8 ükapja van az embernek és 4 dédapja... ahelyett, hogy végig kéne kutatni minden ágát a családfáknak, igazán ideíhatnád, hogy mégis kire gondolsz, akkor könnyebb lenne megerősíteni vagy cáfolni a dolgot.
2013. ápr. 16. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

A linken lévő családfa szerint eddig arra jutottam, hogy nem, de elég szerteágazó.

II. András egyik ükanyja a sokból egy Gyda nevű angol hercegnő, aki egy kijevi nagyherceg felesége volt, de ő nem volt rokonságban I. Richárddal.


II. András ereiben amúgy némi magyar vér mellett francia, orosz, sőt még svéd és angol vér is csörgedezett.


Viszont Oroszlánszívű Richárd egyik szépanyja Árpád-házi Ágota (vagy Agatha) volt, Szent István lánya. Richárd tehát 6. generációra visszamenően, anyai ágon István leszármazottja.

2013. ápr. 16. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Némi családfa kutatás után azt kell mondjam, hogy mégis igaz a dolog.


A történet a következő:


Élt valamikor 1025 és 1087 között egy I. Simon nevű francia nemes, Montfort ura. Második feleségétől 1070-ben született első lánygyermeke a Bertrade nevet kapta.


Korának egyik nagy szépsége volt, bár ezek a jelzők valószínűleg attól is függtek mennyit fizettek a krónikásnak. Szóval ez a szépség, midőn felcseperedett igen csak megtetszett egy Fulk (vagy Foulque) nevű, szintén francia élvhajhásznak, aki mellesleg Anjou grófja volt, és addig már négy feleséget fogyasztott el.


El is vette a lányt ötödikként, akitől egy ugyanolyan nevű (mármint Fulk) fia született. A kis Fulk később az egyik szentföldi keresztes állam, a Jeruzsálemi királyság uralkodója lett. Az ő unokája II. Henrik, vagyis Oroszlánszívű Richárd atyja.


A történetnek azonban itt nincs vége, mivel ez a nevezetes és szépséges Bertrade nem sokáig maradt az öreg Fulk neje. Szépen továbbállt és összeszűrte a levet egy nagyobb falattal I. Fülöp, francia királlyal. Össze is házasodtak. A frigynek az sem volt akadálya, hogy mindkettejük előző házastársa élt még, válás meg ugye nem volt. Mondjuk melyik pap mondott volna nemet a francia királynak?


A szép Bertradéból így lett francia királyné. Ebből a második házasságából született egy Cecile nevű királykisasszony, akit később I. Bohémond, szintén francia származású nemeshez adtak, aki mellesleg antiochia hercege is volt. Antiochia is a Szentföld egyik virágzó miniállama volt.


Egyszóval a francia királylány és szentföldi francia hercege voltak annak az ágnak az ősei, ami később II. András magyar királyig vezetett. András anyja, Agnès de Châtillon antiochiai/francia hercegnő az ő dédunokájuk volt.


Szó mi szó, Oroszlánszívű Richárd apai ága és II. András anyai ága egy ponton I. Simon de Montfort francia nemesnél, és az ő Bertrande nevű lányánál összeér. Richárdnak az atyai ükanyja volt a hölgy (Simon pedig a szépapja), Andrásnak pedig az anyai szépanyja volt az említett leány.

2013. ápr. 16. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Kedves Utolsó! Minden elismerésem, olyan precízen elmondtad, és olyan megkapó stílusban, hogy csak na.:)
2013. ápr. 16. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!