Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A matematika ellentmondásmentes?

A matematika ellentmondásmentes?

Figyelt kérdés
Ha igen, ez axióma, vagy bizonyítható? Ha nem, van rá példa (esetleg a Banach–Tarski-paradoxon)? Vagy még nem tudjuk a választ?

2013. ápr. 19. 16:28
 1/8 acelsziv ***** válasza:
a matek általánosságban egzakt tudomány. Nyilván itt is vannak még nem megoldott dolgok, de a már kiforrott részen nem fog változni. 2+2 az mindig 4 lesz. Ez benne a szép :)
2013. ápr. 19. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Szia!

Eszem ágában sincs beleásnom magam mélyen a témába, örülök, hogy öt félév egyetemi matek után végre nem kell vele foglalkoznom. De azért körülnéztem, és ezt találtam, ami talán a legjobban megközelíti a kérdést:


[link]


Egyébként vigyázz, az ellentmondás nem ugyanaz, mint a paradoxon, a paradoxon csupán látszólagos ellentmondás, egy meglepő eredmény, ami olykor meglepő, de helyénvaló magyarázatot igényel. A kis keresgélésem alapján úgy találtam, hogy a matematika ellentmondásmentes, de paradoxonokat találunk benne.

2013. ápr. 19. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

nekem a kedvencem a az egyenletek, amikor olyan dolog jön ki, amitől azt mondjuk hogy az egyenletnek nincs megoldása...


én meg ilyenkor mindig halálra idegesítettem a tanárt hogy van megoldás: az a megoldás hogy nincs megoldás :D

2013. ápr. 19. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Mindig van egy egyenletnek megoldása.

Idegesítsd pl. inkább azzal, hogy pl. egy negatív diszkriminánst írj fel egy komplex szám formájában, aztán közöld, hogy ennek van megoldása a komplex számok körében, és mi butaság, hogy nem foglalkoztok vele.

Igazad lesz, és a tanár meg idegesebb:)

2013. ápr. 19. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Vagy éppenséggel elkezd mesélni a komplex számokról, és a dolgozatban is visszakérdi őket.

Van egy ilyen program, de ha megoldják, akkor vagy ellentmondást találnak, vagy azt, hogy nem lehet belátni, hogy van vagy nincs ellentmondás.

2013. ápr. 19. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
A differenciál egyenleteknek is mindnek van megoldása? Van olyan, amit még ember nem tudott megoldani. (És gép sem)
2013. ápr. 20. 01:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Az, hogy valaminek nincs megoldása (vagy még nem sikerült megtalálni), nem ellentmondás.
2013. ápr. 20. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

A matematika... a matematikus nem tud abszolút állításokat megfogalmazni. Azt tudja mondani: nekem van egy ilyen elképzelésem bizonyos nagyon alapvető dolgokról. És, úgy gondolom, hogy bizonyos típusú levezetéseket el kell fogadnunk. Ha Te ezekkel az alapvetésekkel egyetértesz akkor tudunk érdekes dolgokról beszélni amelyeknek van gyakorlati haszna is.


Tehát, vannak axiómáid és levezetési szabályaid. Azt tudjuk hogy ha, hogy egy állítás és az ellentetje is levezethető akkor már bármi levezethető. Ha ilyen állítás nincsen, akkor ez egy konzisztens axiómarendszer.


Gödel második nemteljességi tétele azt mondja hogy minden (legalábbis minden gyakorlatban is használható) axiómarendszer konzisztenciája abban a rendszerben nem bizonyítható. Amit Te "A matematika" néven illetsz, az a Zermelo–Fraenkel axiómarendszer (a kiválasztási axiómával kiegészítve) és az is ez alá esik, bizonyított, hogy nem bizonyítható.


A Banach-Tarski "paradoxon" csak annyiban paradoxon hogy az elemi geometriai intuíciónak ellentmond, a kiválasztási axiómára épít. Ha most azt kérdezed, hogy akkor miért veszünk be ilyen furcsa axiómát, nos azért mert a naív halmazelméletben is szerepel csak éppen nincs formalizálva (és ez vezet a borbélyparadoxonhoz). A kiválasztási axiómával egyenértékű az a tétel hogy minden vektortérnek létezik bázisa és hát anélkül meg nehéz "matematikát" :) csinálni.

2013. ápr. 21. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!