Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Flexó nyomtatásnál annyiszor...

Flexó nyomtatásnál annyiszor kell megvenni a nyomóformát, ahány színnel szeretnék nyomtatni?

Figyelt kérdés

#nyomtatás #nyomda #klisé #flexó #nyomóforma
2013. máj. 16. 07:52
 1/2 anonim válasza:

igen, általábam max 4-et a CMYK miatt, de ha aranyat vagy ezüstöt akarsz akkor azokat még pluszban

ez olyasmi mint az offszet csak más

2013. máj. 19. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim válasza:

Az első válaszoló a laikusok teljes nyugalmával írt le hülyeséget.


Az ofszet nyomdaüzemek (elsősorban papír alapú kiadványok, újságok, címkék, stb gyártók) egy kvázi automatizált előkészítési folyamatot tudtak kiépíteni az elmúlt évtizedek alatt, amelybe nem sok manuális beavatkozásra van szükség. Az ofszet nyomatokra nem (annyira) jellemző a ponttorzulás, a regiszterhiba, illetve magas felbontással tudnak stabilan nyomatokat előállítani, ami miatt például akár pozitív, akár negatív apróbb betűknél, és vékonyabb vonalaknál is lehetőségük van 2-3 szín összenyomására.


Ezzel szemben a flexó nyomdai előkészítés egy külön szakma. Elég nagy odafigyelést, rengeteg nyomdaüzemi tapasztalatot, és türelmet igénylő folyamat. A flexó nyomóformán a nyomóelemek kiemelkednek a síkból, amelyek a termékkel találkozva elhajolhatnak, deformálódhatnak, emiatt főleg a csúcsfények közelében jelentős ponttorzulás lép fel. A flexó nyomóforma, és a nyomdatechnológia hátulütőiből fakadóan csak alacsonyabb felbontással, javarészt 100-110 lpi felbontással nyomtatnak.

Napjainkban már elérhető többféle speciális nyomóforma (HD flexo, Kodak Flexcel, ContiTech), amelyekkel magasabb, akár 140-150 lpi (ofszet minőség) is elérhető, azonban hosszú távon, nagy példányszámú termelésnél nehezebben tartható stabilan a nyomatminőség.

Az alapvetően magas ponttorzulás, a regisztertartás instabilitása, a nyomatfüggő denzitások, és az alapvetően alacsonyabb felbontás miatt ezért flexó nyomdagéppel a szövegeket, vékony vonalakat, a homogén színből álló grafikai elemeket el kell szeparálni a fotóktól, és direkt színnel, külön nyomóformával kell nyomtatni.


És hogy a kérdezőnek ennyi idő elteltével is megfelelően válaszoljak :)

A flexó nyomóforma nagyságrendileg 15-20x annyiba kerül, mint egy ofszet lemez. Az ofszet nyomdák a nyomólemez árát a termék példányonkénti árába kalkulálják, mivel csak párezer forintról beszélünk.


A flexó nyomdák ezzel szemben színenként (CMYK, vagy CMY+szürke, plusz direkt színek (Pantone), illetve szükség szerint fehér alányomás, formalakk) számolnak kiterített, felszerelt méret alapján kliséköltséget.

A klisé mérete a nyomósleeve kerületétől, és a felszerelt grafika szélességétől függ. A nyomósleeve kerülete a késztermék méretéhez igazodik.


Egy átlagos flexó nyomóforma, számoljunk 400 mm-es sleeve-el, 600 mm szélességgel nagyságrendileg 30-40ezer forint / szín.

Számolni kell még a nyomdai előkészítés díjával, ami a grafika jellegétől függően kb. 10-50ezer forint / grafika, de valahol színek alapján számolnak 5-8ezer ft / színt.

2013. dec. 15. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!