Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hogyan és miért átkozza meg a...

Molnaarxdd kérdése:

Hogyan és miért átkozza meg a papagáj orrú török, Török Bálintot? :D

Figyelt kérdés
2013. máj. 26. 15:40
 1/1 anonim ***** válasza:

"- Uram! - kiáltott egy sovány, szürke szakállú rab. - Ma megint mérkőznék veled!


Az udvaron állók nevetésre fakadtak.


- Persze, most az hiszed, elfáradtam. No de legyen meg az örömöd!


S újra a fejébe nyomta a sisakot, amelyet az imént már az ölébe eresztett.


- Hányadszor verekszel velem, Papagáj?


- Tizenhetedszer - felelte siralmasan a papagájorrú török rab.


Török Bálint fogta a sisakját, és eldobta.


- No - azt mondja -, ennyit a javadra az erőmből. - Lássuk!


Szembetűnő volt köztük az erőkülönbség: Bálint úr jól megtermett, javakorú ember; csupa izom és mozgékonyság. A török körülbelül ötvenéves, izomtalan, görbe hátú ember.


Kopjával csaptak össze. Bálint úr mindjárt az első összecsapásnál úgy kivetette a nyeregből, hogy a török bukfencet vetett a levegőben, s puff le a porba!


A szolgák, apródok és rabok egyaránt kacagtak.


Bálint úr lehajigálta magáról a pajzsot és vaskesztyűt, s leugrott a lováról, hogy az apródok a többi vastól is megszabadítsák.


Papagáj ezalatt feltápászkodott.


- Uram - sírta, Török Bálint felé fordítva véres orcáját -, bocsáss engem haza! Özvegyem, árvám két éve vár otthon!


- Miért nem maradtál otthon magad is, pogány! - felelte bosszúsan Török Bálint.


Mindig megbőszült, ha a rabok kegyelemért könyörögtek.


- Uram - kiáltotta a rab a kezét tördelve -, essék meg rajtam a szíved! Szép kis fekete szemű fiam van! Nem láttam két esztendeje.


És térden csúszott Bálint úr elé.


Leborult a lábánál a porba.


Bálint úr kendővel törülgette az orcáját.


- Bár minden gaz török itt volna láncon, a császártokkal együtt, rablógyilkos zsiványok!


S odább lépett.


A török port markolt föl a földről, és a port Bálint úr felé szórva üvöltötte:


- Hát verjen meg Allah, te rothadt szívű gyaur! Bilincsben őszülj meg! Özvegyed, árvád legyen, mielőtt meghalnál! Tanítson meg Allah háromszor úgy sírni, mint ahogy én sírok, mielőtt a pokolra löknék a lelkedet!


S hogy így átkozódott, a könny ömlött a szeméből, és vérré válva csurgott le zúzódott orcáján.


A szolgák elhurcolták a dühtől tajtékzó pogányt, és a kúthoz vitték, ahol irgalmatlanul megmosták.


Török Bálint hozzá volt már szokva az ilyen jelenetekhez. Bosszantotta. De sem a szép szó, sem az átkozódás nem oldott az ő várában láncot.


Elvégre is minden rab minden időben és minden helyen szabadságért sír, csakhogy az egyik hangosabban, mint a másik. Gyermekkora óta élt ilyen rabkönyörgések közt Török Bálint, és hát abban az időben a rabokat a belső gazdaság értékei közé számították. Kit pénzen váltottak ki, kit cserébe magyar foglyokért. Hát hogyan is lehessen azt gondolni, hogy egy ellenséges rabot csak úgy Isten nevében eleresszenek."


[link]

2013. máj. 26. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!