Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Ha mindkét szülő kék szemű,...

Ha mindkét szülő kék szemű, akkor lehet zöld szemű gyerekük?

Figyelt kérdés
Az egyik ismerősöméknél ez a felállás van, de én úgy tudom, hogy csak kék szemű gyerekük lehetne. Mondjuk köztudott, hogy a nő nem egy hűséges típus. Lehet, hogy nem a férje a gyerek apja? A válaszokat előre is köszönöm!
2013. júl. 12. 17:17
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Kék és zöld szemszín génjei között nem ismerem a domináns-recesszív kapcsolatokat, de én elképzelhetőnek tartom, ha mindkét szülő a kék mellett a génjeiben hordozza a zöld szemszín allékombinációját is, a gyerek pedig mindkét szülőtől ezeket a zöld géneket örökli.
2013. júl. 12. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim válasza:
0%
Lehet a postastol van!
2013. júl. 12. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:

Sztem igen, lehet, ti. pl. nagyszülök is resztvesznek a buliban, marmint az örökles temaban! Kizart dolog, hogy csak a szülöktöl lehessen örökölni a szemszint.

Van egy ismerösöm (nem roma, külf-ön elünk), 9 gyerekük van. Mas es masok, többük az eg tudja kire hasonlit, pedig naluk mondjuk idö se nagyon lehetne felrelepni. A szeme szinüket meg nem figyeltem.

2013. júl. 12. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
Kék és barna szemű szülőtől vagyok zöld szemű... és 100%, hogy a szüleim a vérszerinti szülők. Én nem hallottam, hogy két kék szemű szülőnek csak kék szemű gyereke születhetne.
2013. júl. 12. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
Az en szemem kek, de nem olyan kek, mint anyue, hanem inkabb a testverei kekjehez es egy ubnokatesoja kekjehez hasonlit. (Apue barna volt.) A ferjemnel meg pont a kerdesedben leirt helyzet all fenn. Bar sztem az ö zöldnek mondott szeme kek, az utleveleben is azert szerepel zöld, mert anyosom szerint zöld es naluk akkor az ugy is van. De igaz, nem olyan kek, mint anyosome vagy aposome, senkinek sincs ilyen a csaladjukban, es külsöre is teljesen mashogy is nez ki - en teljesen kizartnak tartom, hogy anyosom felrelepett volna.
2013. júl. 12. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

Sötétbarna szemű apától és kék szemű anyától származom, a szemem pedig kb. ilyen:

[link]


Egy régi kérdésben olvashatsz bővebben a szemszín öröklődéséről, sok hasznos linkkel:

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__egyeb-kerdesek__47..

2013. júl. 12. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Olvasgattam és tényleg csak ritka esetekben lehet kék szemű szülőknek nem kék szemű gyereke, mert nem hordozzák magukban azt a gént, amitől barna szemük lehetne (tudom! zöldet kérdeztem, de arról nem sokat írnak). Szóval elég érdekes, hogy a 4 gyerekből 1 kék, 2 barna és 1 zöld. Szerintetek? :O
2013. júl. 12. 18:46
 8/12 sadam87 ***** válasza:
68%

Bár sokáig úgy hitték, hogy a szemszín öröklésére domináns-recesszív öröklésmenet jellemző, kiderült, hogy ez mégsem így van. A szemszín kialakításáért több gén felelős (legalább három), és az ezek egymásra hatása is befolyásolja a szemszín kialakulását. Így akár kék szemű szülőknek is születhet barna szemű gyerekük.

[link]

[link]

(az utóbbi a tényleges tudományos cikk, ami a témával foglalkozik, de ezt sajnos nem volt időm végigolvasni, csak az absztraktot. De ha valakit érdekel, itt olvasgathat kedvére. :)

szintén érdemes olvasgatni:

[link]

még pár oldal, ami érdekes (bár nem biztos, hogy megbízható):

[link]

[link]

Összegezve jó bonyolult téma, amit ma is intenzíven kutatnak.

2013. júl. 12. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 Platypus ***** válasza:
Ez most hülyén hangzik, de van olyan kék szem, ami genetikai szempontból barna, csak a barnaság nem nyilvánul meg benne. A gyakorlatban úgy néz ki, hogy a kékben csak egy kevés barna van, pl. egy vékony gyűrű. Az összhatás kék, de örökíti a barnát, így lehet zöld szemű utód.
2013. júl. 12. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 sadam87 ***** válasza:
Egyébként azt olvastam, hogy a zöld szemszín a barna egyik változata (molekuláris hátterét tekintve).
2013. júl. 12. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!