Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A szerotonin vagy dopamin...

A szerotonin vagy dopamin szint mennyiben befolyásolja a tanulás hatékonyságát illetve a memóriát? (bővebben lent)

Figyelt kérdés

Lehet nem a legjobb kategória mert lehetne egészség is, de azért ez inkább gyakorlatibb. Tehát tisztában vagyok ezeknek az anyagoknak a metabolizmusával, vagyis hogy mivé bomlanak stb. Tisztában vagyok vele hogy a dopamin felelős a függőségért viszont olvastam hogy mindezek mellett az agyi dopamin receptoroknak szerepük van a memóriában, emlékezésben, de pontosan milyen szinten?

Mindezek mellett a másik vegyület amire kíváncsi vagyok az a szerotonin. Tudom, hogy az agyban eléggé sok féle 5-HT receptor található és hogy alapjában véve a szerotonin a hangulatért felelős (pl. depresszióra SSRI gyógyszerként), de bizonyos receptorok viszont itt is a memóriáért és egyéb ilyen funkciókért felelősek. Tehát a kérdésem az lenne hogy esetlegesen az agy dopamin illetve szerotonin szintjét emelve lehetséges hogy javulna-e az ember memóriája, könnyítené-e a tanulást? Tudom hogy létezik L-DOPA ami dopamin prodrug, viszont kegyetlen sok mellékhatása lehet ha külsőleg viszik be nem a test "gyártja" magának, lévén a test is L-DOPA-ból állítja elő a dopamint. A másik az l-Tyrosine ami meg a szerotonin prodrugja. Ez a testben szerotoninná metabolizálódik, viszont mint fentebb említettem elég sok fajta szerotonin receptor létezik, némelyik hallucinációkat is okozhat, és tudomásom szerint a keletkező szerotonin akármely receptorokhoz kapcsolódhat. Viszont ha receptorspecifikusan létezne olyan szer, amely csak azon szerotonin-receptorokhoz kapcsolódik, amik a tanulásért felelősek akkor lehetséges hogy ez megkönnyítse a tanulást? Mindezt kombinálva specifikus "dopamin szint emelővel", lehetséges hogy javítsa a memóriát, illetve könnyítse a tanulást?



2013. szept. 3. 19:15
 1/2 A kérdező kommentje:
Vagy akár okozhat-e emlékezési, tanulási nehézségeket ennek a két anyagnak, az agybani túl alacsony koncentrációja?
2013. szept. 3. 19:59
 2/2 A kérdező kommentje:
Hopp ezt benéztem az 5-HTP a szerotonin prodrug-ja.
2013. szept. 4. 21:58

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!