Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » V = C * (p*c) /E) egyenletet...

V = C * (p*c) /E) egyenletet le tudná nekem valaki vezetni?

Figyelt kérdés

http://www.youtube.com/watch?v=NnMIhxWRGNw


A srác a videóban nagyon jól elmagyarázza, miért nem érheti el nyugalmi tömeggel rendelkező test a fénysebességet, csak ez az egyenlet, amit odavarázsol, nem értem, hogy miből következik.


2013. okt. 11. 13:42
 1/6 A kérdező kommentje:

[link]


Ez is teljesen jól érthető addig, míg pc/E = sin(alfa), de miből következik, hogy ez pontosan v/c?

2013. okt. 11. 15:03
 2/6 anonim ***** válasza:

Nem talált ki újat a gyerek, csak az Einstein-féle relativitáselmélet tömegekre vonatkozó egyenletét alakította át (méghozzá hibásan!), miszerint az m mozgó tömeg nagyobb lesz, mint az m0 nyugalmi tömeg (Megjegyzésben levezetem a helyes összefüggést):


m = m0 / (1 - v^2/c^2)^1/2

E^2 = (m0c^2)^2 + (pc)^2


Ha v = c, akkor p = mc, így m0 = 0.



Megjegyzés:

E =mc^2 és p = mv fölhasználásával (4. lépésben c^4-nel szorzunk):


m = m0 / (1 - v^2/c^2)^1/2

m (1 - v^2/c^2)^1/2 = m0

m^2 (1 - v^2/c^2) = m0^2

m^2 - m^2v^2/c^2 = m0^2

m^2c^4 - m^2v^2c^2 = m0^2c^4

m^2c^4 = m0^2 c^4 + m^2v^2c^2

(mc^2)^2 = (m0c^2)^2 + (mv)^2c^2

E^2 = (m0c^2)^2 + (pc)^2

2013. okt. 11. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a levezetést, teljesen érthető, bár füzetbe le kellett írnom normális jelölésekkel, hogy átlátható legyen.

Illetve majdnem teljesen érthető, ezt nem sikerül megemésztenem:


Ha v = c, akkor p = mc, így m0 = 0.

Ezt miből kéne látnom? Mármint, hogy m0 = 0 ebben az esetben.


Egyébként elsősorban arra vagyok/voltam kíváncsi, hogyan lehet levezetni, hogy nyugalmi tömeggel rendelkező test nem érheti el C-t. V = C * (pc) / E képlet alapján triviális, csak azt nem értem miből jön ki ez az összefüggés.

2013. okt. 11. 16:10
 4/6 A kérdező kommentje:

Elvekben ez így helyes? A kép alapján, amit a kérdésem után küldtem kiegészítésként-

ott

sin(alfa) = p*c / E

átalakítva

m0*v*c^2 / E.

E = (m0*c^2 + K)

E = m0*c^2 + (E - m0*c^2)

E = m0*c^2

Az átalakítás során csak ekvivalens átalakítások történtek, tehát

v/c = pc / E => v = c * pc / E.

2013. okt. 11. 17:27
 5/6 A kérdező kommentje:

Hopp, egy lépést lehagytam, tehát:


Elvekben ez így helyes? A kép alapján, amit a kérdésem után küldtem kiegészítésként-

ott

sin(alfa) = p*c / E

átalakítva

m0*v*c^2 / E.

E = (m0*c^2 + K)

E = m0*c^2 + (E - m0*c^2)

E = m0*c^2


(m0*v*c) / (m0*c^2) = v / c = pc / E


v = c * p*c/E

2013. okt. 11. 17:33
 6/6 anonim ***** válasza:

Nem akarok foglalkozni a videót feltöltő gyerek tudománytalan szemetével tovább, mert alapvetően hibás a Pitagorasz tétel alapján egy derékszögű háromszög oldalainak megfeleltetni m0c^2-et, pc-t és E-t:


1. m0c^2 nyugalmi állapotra vonatkozik, pc és E mozgóra. Pont ezt jelenti a relativitás, hogy nem lehet ugyanabban a rendszerben még ábrázolni sem ezeket.


2. Egy geometriai tétellel akar következtetést levonni a gyerek egy ennél átfogóbb, tehát nagyobb érvényű összefüggésből, a relativitás-elméletből. Ez még viccnek is rossz...


Egyszerűen azért nem lehet egy tömeggel rendelkező objektumnak (részecske, test, stb.) fénysebessége, mert abban az esetben az m tömege végtelen lenne, függetlenül attól, hogy m0 nyugalmi tömege mekkora volt (a lim határértéket jelöl, ha v tart c-hez akkor m tart a ∞-hez):


m = m0 / (1 - v^2/c^2)^1/2

lim(v-->c) m = ∞

2013. okt. 11. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!