Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Fizika házi! Hidrosztatikai...

Palacsintáskenyér kérdése:

Fizika házi! Hidrosztatikai nyomás. Valaki tud segíteni?

Figyelt kérdés
milyen erővel tarthatunk egyensúlyban földi viszonyok között egy 2 kg-os testet, amelynek a sűrűsége 0,3 kg/dm3 és félig merül a vízbe, a többi része a levegőben van?
2013. okt. 23. 18:47
 1/1 anonim ***** válasza:

Szia!


Erre a kerdesre az Arkhimédész torveny ad valaszt, nezz utana, pl itt:

[link]


ha az megvan akkor:


Mivel a test nyugalomban van, ezert a ra hato erok eredojenek nullanak kell lennie. Milyen erok hatnak a testre?

1 Van sulya neki, mert a Fold gravitacios ereje huzza lefele.


2 Hat ra felhajto ero, mert felig a vizben van, ennek iranya epp a gravitacios ero ellentete, azaz felfele hat.


3 Ha a felhajtoero nem eleg ahhoz hogy usszon (kisebb mint a test sulya akkor tartani is kell, vagy ha a felhahtoero nagyobb, mint a test sulya akkor pedig nyomni kell lefele, hogy a feladatban megadott egyensuly meglegyen.


A test sulya:

Fg=m*g azaz 2kg*10 m/s^2 = 20 N


A testre hato felhajtoerohoz eloszor ki kell szamolni a test terfogatat, mert tudnunk kell mennyi vizet szorit ki:

Vtest=2kg/(0,3 kg/dm^3) =20/3 dm^3


Mennyi vizet szorit ki? A feladat szerint felig van benne, azaz

20/6 dm^3 azaz 10/3 dm^3 vizet szorit ki a test a megadott feltetelek mellett.


A felhajto ero ennek illetve a viz surusegenek ismereteben kiszamolhato:


A viz suruseget vegyuk 1 kg/dm^3

F fel= folyadekba merult test altal kiszoritott folyadek sulya azaz:

F fel=10/3 dm^3 * 1 kg/dm^3 * 10 m/s^2


Ffel=100/3 N azaz kb 33.3333333 N, ami nagyobb mint a test 20N-os sulya, ezert a testet 33.333333N-20N=13.33333N erovel lefele kell meg nyomni.

Fny=13.3333N ezt kerestuk


Kerlek szamolj utana, lehet valamit elneztem, de szerintem a megoldas menete az, amit felirtam.

2013. okt. 24. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!