Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hogyan tudom meghatározni,...

Hogyan tudom meghatározni, hogy milyen II. rendű kötések vannak az atomok, molekulák között?

Figyelt kérdés
Úgy emlékszem az elektronegativitások különbségét kell nézni, de már nem tudom pontosan hogyan. Néztem a tankönyvet, de nem írt erről. Példák: BF3, NH3, SiF4, NaCl, CO2
2013. dec. 11. 22:44
 1/1 Csxeba ***** válasza:

A legerősebb másodrendű kötés a H-kötés. Akkor jön létre, ha van egy gyengén kötött hidrogénünk (nálánál nagyobb elektronegativitású (EN) atomhoz kötődő) és van egy nemkötő elektronpárunk. Ekkor a gyengén kötött, (+) résztöltéssel rendelkező H atom vonzódik a (-) résztöltésű nemkötő elektronpárokhoz. Ha ez a vonzóerő elég erős, a H le is szakadhat, hátrahagyva az elektronját. Ekkor sav-bázis reakció játszódik le (H leadás).


Van der Waals kölcsönhatások:

- dipólus-dipólus kölcsönhatás: akkor jön létre, ha a szóban forgó molekula polarizált és aszimmetrikusan elhelyezkedő kötéseket tartalmaz. Ekkor a molekula egyik fele részleges +, a másik fele részleges - töltéssel rendelkezik és elektromágnesesen vonzzák egymást.


- diszperziós kölcsönhatás: apoláris molekulák között alakul ki, pl ha nem polarizáltak a kötések vagy polarizáltak, de a molekulán belül szimmetrikusan helyezkednek el (pl CO2-ban). Ekkor az elektronok "keringése" az atommag körül pillanatnyi dipólusságokat okoz. Ez a pillanatnyi dipólusosság enyhe vonzást okoz a molekulák között.


A kötések polaritását tudod meghatározni EN alapján. A nagyobb EN-ú atom felé "húznak" a kötések. Ezt értsd úgy, hogy mivel az jobban vonzza magához az elektronokat, a kovalens kötés "közösbe dobott" elektronpárjai körülötte jobban "szeretnek" keringeni. Emiatt ő egy kicsit negatívabb lesz, mint a másik atom. Extrém esetben annyival jobban vonzza az elektront, hogy el is szakítja a kötésben részt vevő másik atomtól, ionná alakítva azt és önmagát. Így jön létre az ionos kötés.


Ezek a molekulák közti kölcsönhatások határozzák meg többek között az adott anyag halmazállapotát. A hőmérséklet ugyebár azt mutatja meg, hogy mennyire "mozgolódnak" az atomok mondjuk a légtérben. Mivel a levegő O2 és N2 molekulái apolárisak, ezért köztük csak diszperziós kölcsönhatás van. Ez nem elég erős ahhoz, hogy pl szobahőmérsékleten egybetartsa a molekulákat, ezért gázként vannak jelen.


A víz molekulái közt erős H-kötések vannak, ezért szobahőmérsékleten folyékony. Nem is kell sok energiát elvonni tőle (hűteni), hogy annyira lecsökkenjen a molekuláinak a "mozgolódása", hogy felülkerekedjen rajtuk a H-kötés és teljesen megszilárduljon.

2013. dec. 12. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!