Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Akkor most António Egas Moniz...

Akkor most António Egas Moniz Nobel-díja semmis? Ilyenkor visszavonják?

Figyelt kérdés

Futólag láttam egy cikk címét, ami szerint az alkohol mégsem pusztítja az agysejteket.

Moniz-t pedig azért jutalmazták Nobel-díjjal, mert lyukat fúrt a páciensei fejébe, majd alkohol befecskendezésével "pusztította az agysejteket"


2014. jan. 19. 00:52
 1/3 anonim ***** válasza:
Nem szokás visszavonni Nobel-díjat. Akkor sem, ha kiderül, hogy a tudós tévedett. Előfordult már asszem, hogy visszaadta az illető a díjat, de kötelező jellegű visszavonás szerintem még nem.
2014. jan. 19. 01:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 gromo ***** válasza:
Antonio Egas Moniz elsősorban bizonyos fajta pszichosisokban a frontális leukotomia hatékonyságának vizsgálata miatt kapta a Nobel díjat. Az általa akkor tett megállapítások jó része ma is érvényes, a frontális leukotomia ma is alkalmazott eljárás - nyilván módosult a kornak megfelelően , de az alapok még mindig stimmelnek, amit Moniz fektetett le. Ő tömény alkohollal helyileg roncsolta a frontalis lebeny bizonyos részeit ( Igen. A tömény alkohol lokálisan még mindig elpusztítja az idegsejteket - és sok más fajta szövet sejtjeit is) Ma ezt már mikrosebészeti módszerekkel végzik. A pszichiátriai gyógyszerek fejlődése miatt ma már igen ritkán kerül rá sor. Moniz Nobel díja akkor és ott jogos volt, és ma sem évültek el az érdemei.
2014. márc. 10. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 gromo ***** válasza:
A teljesség kedvéért még annyit : Moniz eljárását a kor akkori szellemében kezdték el alkalmazni, s ez komoly túlkapásokhoz vezetett (innen ered a Nobel díjának visszavonására indított társadalmi megmozdulás) de ebben már elsősorban nem Moniz volt a hibás. Szerintem. De ez csak egy egyéni vélemény.
2014. márc. 11. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!