Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Segít valaki matekban? (9-es...

Segít valaki matekban? (9-es anyag)

Figyelt kérdés

A múltkori témazárót később tudtam csak megírni betegség miatt, aztán elkezdtük az új anyagot de egyáltalán nem tiszta. Már sikerült bepótolni, de nem tudok rájönni a logikájára. Amúgy a speciális gondolkodást igénylő egyenlőtlenségeket vesszük. A múltkor kaptam egy mínuszt, mert elkezdtem a házit de nem tudtam folytatni. Itt a házi első példája:

a, (3x-7).(4-x).(5+x)<0 (a "." szorzás jel akar lenni)

b, (3x+4).(2x+5).(4x-3).(3x-5)>=0

Valaki levezeti nekem? Előre is köszönöm a segítséget ^^



2014. márc. 20. 15:19
 1/2 Tengor ***** válasza:

Szorzásra a *-ot használjuk...

Ilyen feladatoknál az első lépése, hogy megkeresed hol lenne 0 a kifejezés. Mivel szorzat, akkor lesz 0, ha bármelyik tag 0 benne. a.) feladatnál egy úgy jön ki, hogy x=7/3-ad v. x=4 vagy x = -5 akkor lesz 0 a szorzat eredménye. Ezek a pontok olyan intervallumok határai, ahol jó eséllyel előjelet fog váltani a függvény.

Veszünk egy számegyenest, felvesszük rá a pontokat. Ekkor úgy alakul, hogy lesz 4 intervallum:

]-co, -5[;

]-5, 7/3[;

]7/3, 4[ és végül a

]4; co[ (co a végtelen, fektetett 8-as)


Az utolsó előtti lépésben az intervallumokból megnézzük, hogy az egyes tagok az adott intervallumban pozitívak v. negatívak lesznek.

]-co, -5[ -ban: (3x-7)-> negatív, (4-x)-> pozitív, 5+x)-> negatív, tehát -+-, azaz a szorzat pozitív lesz

]-5, 7/3[-ban: -++, tehát a vége negatív

]7/3, 4[ -ben: +++, tehát a vége pozitív

]4; co[ -ben: +-+, tehát a vége negatív

Utolsó lépésben összegezni kell: az egyenlőtlenség a ]-5, 7/3[ U ]4; co[ intervallum unión fog teljesülni.

A b.) megoldás hasonlóan megy. Mivel ott egyenlőség van a nyitott intervallumok helyett zárt intervallumokat fogsz a végén kapni.

2014. márc. 20. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

a) Először is: a szorzat akkor negatív, ha mind3 tényező az, vagy 1 negatív és 2 pozitív.

Ezért 3 egymás alatti számegyenesen ábrázolod ezeket:

x < 7/3 ; x > 4 ; x < -5 ; és megnézed a fenti feltételt.

b) hasonlóan

2014. márc. 20. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!