Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Jól tudom, hogy a naprendszerb...

Jól tudom, hogy a naprendszerben az egyik bolygó tengelye fekvő helyzetben van a keringési síkján? Melyik az?

Figyelt kérdés
ha a föld forgási tengelye feküdne, milyen időjárás lenne?
2009. dec. 23. 20:21
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:

Az Uránusznak 97,7°-os Szerintem arra gondolhattál.

,

2009. dec. 23. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
59%

Szia! Igen, az Uránusznak, ahogy az előző is írta.


Ha a Föld lenne ilyen helyzetben, akkor az lenne más a mostani állapottól, hogy nem lennének napszakok, az északi féltekén állandóan nappal lenne, a délin állandóan éjszaka. Emiatt, az északi félteke nagyon felmelegedne mondjuk olyan 300-400 C fok köré, a dél nagyon lehűlne, -150 köré. A légkör ezt valamennyire enyhíthetné, de az élet biztosan nem alakult volna ki akkor a Földön :)

2009. dec. 23. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:

igen, lehetséges

de kérdés, hogy ha a mi bolygónknak lenne ilyen hatalmas a dőlés szöge, akkor hogy alakulna az időjárás?

sehogyan sem tudom elképzelni

2009. dec. 23. 20:48
 4/15 A kérdező kommentje:

jaj bocs, épp írtam a kommentemet, amikor a második válaszolt

köszönöm

2009. dec. 23. 20:49
 5/15 Nemo kapitány (V.A.) ***** válasza:
Úgy emlékszem :-) azért ilyen a tengelye, mert kapott egy nagy pofont még lyánykorában egy kisbolygótól. (Normálisan a naprendszer síkjára merőleges lenne az összes forgástengely.)
2009. dec. 23. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:
talán a föld is kapott "pofont"?
2009. dec. 23. 21:02
 7/15 A kérdező kommentje:

alighanem a vénusz pont "szembe" megy a többi bolygóval. ennek is mi lehet az oka?

egyébként köszönöm a válaszokat

2009. dec. 23. 21:04
 8/15 anonim ***** válasza:
Ha fekszik a tengely, akkor két dolog változtatja a fény dőlésszögét: a bolgyó saját forgása, és a keringése. A forgás ugye csak akkor, ha épp nem a nap felé mutat a tengely, mert akkor hiába forog. Amikor bekering úgy, hogy a tengely pont érintő a keringésre, akkor teljesen ugyan az, mintha merőleges lenne a síkra. Nem tudom, milyen lenne az időjárás, mindenesetre a sarkokon néha baromi meleg, néha baromi hideg lenne. Talán az egyenlítő környékén lehetne egy átlagos kellemes hőmérséklet, évi két nyárral (amikor érintő) és egy enyhébb meg egy keményebb téllel (a rák is a baktérítőn, az egyenlítőn két ugyan olyan tél lenne).
2009. dec. 23. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:

20:47 csak akkor ha mindig ugyan azaz oldala nézne a nap felé.Sokat lehet variálni a forgásokkal.

Nézetem szerint nem lennének sarkok,ugyan akkor lenne egy álandó "alkony zona" ami a nappali és éjszakai rész között lenne,napszakok vannak,csak rendkívül hosszúak lennének 185nap lenne 1nap.Élet az nem volna.

2009. dec. 23. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
100%

igen az Uránusz jól meg van dőlve a keringési síkhoz képest. Azonban a kérdésed csak ideig-óráig állja meg a helyét. Ugyanis Amely bolygók nem rendelkeznek saját méretükhöz képest nagy holddal, azoknak a forgástengely dőlése állandóan és kiszámítathatlanul változik. Lásd példaként a kettős ingát. Előre nem lehet megjósolni, hogy fog alakulni a tengelydőlés. Egy kivétel van, a Föld, mivel a Hold nagyban stabilizálja a tengelyferdeséget, illetve közel 3 fokos eltérést enged meg csak. Példaként a Mars tengelydőlése a keringési síkra jelenleg 25,2 fok. Azonban mivel nincs nagy holdja, ezért a Nap és a Jupiter hatására 0-60 fok között változtatja a dőlését, előre kiszámítathatlanul.

Minden bolygó egy irányban kering a Nap körül. Amit írtál, a Vénuszról, szerintem kevered a forgással. Ugyanis a többi bolygóval ellentétben őneki a forgása retgrográd, azaz keletről nyugat irányába foro, így a Nap ott nyugaton kel fel.

2009. dec. 23. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!