Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mind ugyanúgy látjuk a szineket?

Csdg kérdése:

Mind ugyanúgy látjuk a szineket?

Figyelt kérdés

Vagyis megtanúltuk, hogy amit látunk az zöld-piros-sárga... de vajon más is ugyan olyannak látja? (Nem a színtévesztésre gondolok)

Lehetséges különböző színben látni a világot?



2014. szept. 4. 21:07
 1/8 anonim ***** válasza:
55%

Anomáliás trikromázia: örökletes okok miatt valamelyik csap legnagyobb érzékenysége valamelyik irányban eltolódott az átlagostól. Több génváltozat is nemhez kötötten öröklődik, így a férfiak között többen vannak, akik egy kicsit más színeket látnak. Bizonyos árnyalatokat kevésbé tudnak megkülönböztetni.


Ezen kívül van még a tetrakromázia, akik között a nők vannak többségben. Azonban vannak olyan változatai, amelyek a férfiaknál is felbukkannak.

2014. szept. 4. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Azokat a fogalmakat, hogy zöld, kék, piros... az ember találta ki.

A természetben csak hullámhosszok/frekvenciák vannak, amik bizonyos érzeteket váltanak ki belőlünk - ez alapján adtunk nevet a színeknek.

Biztos, hogy ezek az érzetek egyénenként eltérőek, de nagy átlagban ugyanúgy látjuk a színeket - mivel a szemünk és a hozzá kapcsolódó képfeldolgozó idegrendszer nagyjából hasonló.

2014. szept. 4. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Ezen már én is gondolkoztam :)


Gondolom a kérdező úgy érti, hogy tegyük fel, hogy a saját definícióm szerint kéknek látom az eget. Viszont ha más szemén keresztül nézném, akkor elképzelhető, hogy a saját színdefinícióm szerint azt már lilának látnám, ellenben ami nekem lila, az annak a másik embernek a kék. Ugyanígy, valaki zöldnek látja a füvet, de az én szememen keresztül amit látna lehet, hogy az ságra lenne neki, pedig nekem az a zöld, ami.

2014. szept. 4. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

igen, ezen már én is elgondolkoztam, ahogy az előző válaszoló írta.

magamon azt vettem észre, hogy ha mondjuk egy napsütéses napon kint fekszem az oldalamon a füvön, akkor egy idő után a vér az egyik oldalon több lesz a gravitáció miatt.

és ha befogom az egyik szemem, aztán a másikat, akkor kicsit más színeket látok az egyikkel, mint a másikkal.

2014. szept. 4. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Ez egy olyan kérdés amire sose lesz egyértelmű válasz.


Amúgy ez a videó is ezzel foglalkozik (persze csak ha tudsz angolul):


http://www.youtube.com/watch?v=evQsOFQju08

2014. szept. 5. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
39%

Az első vagyok: igen érdekes, hogy éppen a tudományos választ pontozták le.

A válasz: valóban, mindegyikünknek egyéni a látásmódja, de a többség nagyjából ugyanazokat a színeket látja. A különbség néhány árnyalat. Tehát lehet, hogy az kékemben valamivel több a lila, mint a tiédben, de az életben nem tudhatjuk meg, nem hasonlíthatjuk össze. Legfeljebb a keverékszíneknél jövünk rá.

2014. szept. 5. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Igen valami ilyesmire gondoltam, hogy ha egymás szemén keresztül látnánk a világot akkor változna-e a dolog. Nem tudom, hogy van-e olyan az orvostudomány történetében, aki szemet "kapott" (mint szív vagy egyéb más szervet), azt sem, hogy lehetséges-e... de talán ha történt ilyen választ adhatna. Bár az is lehet, hogy nem, mert ha nem a szem hanem az agy dolgozza fel az infót akkor lehe, hogy ugyanúgy dolgozná fel....

(Ha valami nagy baromságot írtam bocsi, nem tudok sokat a szemről)

2014. szept. 17. 10:54
 8/8 anonim ***** válasza:
Maga a szem más lenne, egy kicsit másként látna, mint addig, viszont mivel az ő agya dolgozza fel a jeleket, ezért nem egészen azokat a színeket látná, mint a donor. Bár itt még nem tart az orvostudomány.
2014. szept. 17. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!