Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » SOS! Melyek voltak azok a...

SOS! Melyek voltak azok a külső és belső okok amelyek a 16. század derekán Magyarország széteséséhez vezettek? Pls! :oo

Figyelt kérdés
Kérlek minel hamarabb valaszoljatok:(
2014. szept. 17. 07:07
 1/3 anonim ***** válasza:

Hosszabban, lásd tankönyvek, vagy akár a wikipédia.

Rövidebben: külső - török invázió, belső - széthúzás.

Utóbbi működését és hatását ma is tanulmányozhatod.

2014. szept. 17. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Hát, erre nagyon hosszan lehet válaszolni, megpróbálom a lényeget összefoglalni.


Külső okok.

A 16. század elejére a Török Birodalom nagyon megerősödött, és megmutatkoztak az igények, hogy újra Európa felé terjeszkedjenek (I. Szelim, Szulejmán apja inkább a perzsákkal háborúzott, illetve emlékeim szerint elfoglalta Egyiptomot).

Európában pedig létrejött a Habsburgoknak egy hatalmas birodalmuk (V. Károly német-római császár és spanyol király volt, Németalföldet, Dél-Itáliát és Spanyolország összes gyarmatát így a kezében tartva, ahonnan ömlött az arany; a testvére, Ferdinánd pedig cseh-és magyar király volt). Ezzel a hatalmas erővel szemben pedig felléptek a franciák, I. Ferenc király vezetésével, mert a Habsburgok mindenhol körbevették Franciaországot, ezért Itália felé kezdtek el terjeszkedni, ami végül is egy hatalmas, hosszan tartó, több hadszíntéren lévő háborúskodás kezdete lett a franciák és a Habsburgok között.

1525-ben V. Károly legyőzte I. Ferencet, akit viszont szabadon engedett a béke fejében, ekkor viszont Ferenc létrehozta a cognaci ligát. Ebbe később bevonta a törököket is, tehát az a lényeg, hogy a törököket biztatták a franciák, hogy támadják a Habsburg érdekeltségű területeket (amiket egyébként is készültek támadni), és ugyebár a törökök számára, akik Bécset akarták elfoglalni, az első ilyen ország, ami "útban volt", a Magyar Királyság volt...


Összefoglalásképpen azt lehet mondani, hogy a 16. századra két világhatalom határán találtuk magunkat (Habsburgok és törökök), akik egymással ellentétben álltak, háborúra készültek egymás ellen. Akármelyikhez csatlakoztunk volna, a másik biztos minket támadt volna meg, mert rajtunk keresztül tudtak csak egymás ellen hadakozni. Ez pedig egyértelműen abba az irányba mutat, hogy Magyarország területi integritása, függetlensége veszélybe került, sőt, meg is szűnt.


A belső okokat egy következő kommentben írom le.

2014. szept. 17. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Pontosítanám az eddig leírtakat azzal, hogy a Habsburgok inkább védekeztek a törökökkel szemben (bár ez a mi szempontunkból nem változtat a lényegen), és azért volt "jó" nekik később a Magyar Királyság birtoklása, mert fel tudták használni ütközőzónaként, hadszíntérként, így nem terjedt át a hadszíntér a saját, német területeikre.


Na tehát, belső okok.

Kezdjük Mátyás királlyal, aki egy "nemzeti" uralkodó volt, tehát azt az eszményt testesítette meg, hogy egy "saját" uralkodó, akinek sok birtoka van az országban, így nagy ereje, meg tudja zabolázni a rendeket, és erős, központi hatalmat tud létrehozni, ami katonailag erőssé teszi az országot (ugye Mátyás fenyítette a Habsburgokat, Jagellókat, az oszmán szultán pedig magával egyenrangú félnek ismerte el).

Mátyás halála után (1480) azonban a rendeknek elegük lett abból, hogy korlátozzák az ő mozgásterüket, és ezért nem akartak egy nagyon erős, sok birtokkal rendelkező, ország viszonyait ismerő magyar bárót maguk közül megválasztani királynak, ezért visszatértek egy korábbi koncepcióhoz, aminek a lényege: megválasztják egy másik, erős ország uralkodóját királynak, aki Magyarországon gyenge, mert nincsenek birtokai, nem ismerik az itteni viszonyokat, viszont a saját országa seregével, erejével vissza tudja szorítani a törököt. Így Magyarország is biztonságban van, és a rendek szabadsága is nagy lehet, a kecske is jóllakik, a káposzta is megmarad...

Ezért a Jagellókat tették meg uralkodónak, II. Ulászlót, akit II. Lajos követett... Az ő uralkodásukba most nem megyek bele, biztos tanultatok erről töriórán.


A lényeg az, hogy a Jagellók a nemesek elképzeléseit nem voltak képesek megvalósítani, mármint nem tudták megvédeni saját erejükből az országot. Ez vezetett el 1526-hoz.

Mohács után egy nagy, hosszan tartó kétségbeesés lett úrrá a nemeseken, ahányan voltak, annyiféleképpen akarták megoldani a helyzetet, hogy a törökök legyőzték őket. Lehet ezt széthúzásnak is felfogni, mint írták előttem, és biztos sokan csak a saját s*ggüket, vagyonukat féltették elsősorban, és nem az ország izgatta őket. Ilyenre sok példa volt. Viszont sokan tényleg az országért akartak tenni, csak máshogy képzelték el mi a teendő. Csak ezt úgy elbénázták, hogy az utókor számára úgy tűnik, hogy széthúztak.


Szóval az történt, hogy királyt kellett választani, mert II. Lajos meghalt mohácsnál. Ekkor azonban a két koncepció, amit leírtam az előbb, egyszerre jelent meg, a nemesség egyik része az egyiket, a másik része pedig a másikat támogatta. Sokan Szapolyai Jánost akarták királynak, hogy ő legyen a "nemzeti király", mint Mátyás, és visszahozza azokat az időket. Mert Mátyás király nagysága még élénken élt az emlékezetükben. A bárók egy része viszont úgy okoskodott, hogy a Habsburgok most nagyon erősek, sokkal nagyobb erejük van, mint a Jagellóknak, és a Habsburgoknak is érdeke, hogy a török távol maradjon Bécstől, ezért érdemes lenne egy Habsburgot megválasztani magyar királynak. És lássuk be, ez nem olyan logikátlan dolog volt ám! Persze, mi tudjuk, mi lett ebből, de így utólag, a dolgokat ismerve könnyű ítélkezni! Lett volna valaki ott, az ő helyükben...


Persze az tényleg egy tragédia volt, hogy mindkét királyt megválasztották, akik egymás ellen kezdtek el harcolni, vagyis ahelyett, hogy az ország egységesen a török ellen harcolt volna, két királyt választott, aki polgárháborúhoz vezetett... Ez tényleg nagyon gáz és szomorú esemény.


De az még ennél is rosszabb volt, hogy Szapolyai János, amikor I. Ferdinánd kiverte az országból, nem volt hajlandó lemondani a trónról, hanem a törökök segítségét kérte. Vagyis az a helyzet állt elő, hogy kettészakadt az ország, és az egyik fele az egyik világbirodalom érdekeltségébe került (Habsburg uralkodója lett), a másik fele pedig a törököknek kvázi vazallus uralkodója lett (Szapolyai a mohácsi síkon kezet csókolt a szultánnak). Most nem akarok belemenni a részletek tárgyalásába, nem fogok 1541-ig elmenni, mert elolvashatod törikönyvben, de azt hiszem, innentől már érthető az, hogy mi miért történt...

2014. szept. 17. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!