Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » 5 munkás 5 napig almát szedett...

5 munkás 5 napig almát szedett. A végzett munkát minden nap más munkás jegyezte, többi dolgozott. Így az egyes napokon rendre 49,47,50,50,48 láda almát szedtek. Hány láda almát szedtek külön-külön, ha a munkások munkaüteme nem változik?

Figyelt kérdés
2014. nov. 11. 10:06
 1/9 anonim ***** válasza:
csak azért írok, hogy lássam majd a megoldást (egyébként ez a kérdés milyen témakörből van)
2014. nov. 11. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 Koplárovics Béci ***** válasza:
65%

b+c+d+e=49

a+c+d+e=47

a+b+d+e=50

a+b+c+e=50

a+b+c+d=48

Ez 5 db egyenlet, 5db ismeretlen van. Nem én fogom megoldani. Annyi, hogy 'a' az első napi jegyzetelő, b a második napi, és így tovább.

2014. nov. 11. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

*a az első napi jegyzetelő által egy napon összeszedett láda almák száma, b a második napi…


Szóval az egyenletrendszer megoldásait még meg kell majd szorozni 4-gyel, hogy a helyes végeredményeket kapjuk, mert mindegyik munkás 4 napon szedett almát.


(A végeredmény amúgy az lesz, hogy az első, második, harmadik,… napon jegyzetelő munkások rendre 48, 56, 44, 44 és 52 láda almát szedtek.)

2014. nov. 11. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
30%

#3 valamit félreértettél: összesen szedtek annyi láda almát naponta amennyi a feladatban van ... a kérdés az, hogy adott munkás mennyit szedett (naponta ugyanannyit, de az mennyi)


egyébként rájöttem, csak qrva hosszú, így nem vagyok hajlandó végigszámolni, de három munkással itt a megoldás:


három melós van, tehát naponta kettő szedi az almát, napi 5, 6 és 7 láda (ezek saját számok a megoldáshoz mintának!)


1) A+B=5 > ebből A=5-B, B=5-A

2) A+C=6 > ebből A=6-C, C=6-A

3) B+C=7 > ebből B=7-C, C=7-B


a második egyenletbe behelyettesítem az elsőből az A-t (5-B), a harmadikból a C-t (7-B), hogy csak egy ismeretlenem legyen, a B, tehát:

(5-B) + (7-B) = 6

12 -2B = 6

B= 3


első egyenlet: A+3=5 > A=2

harmadik egyenlet: 3+C=7 > C=4


ugyanezzel a módszerrel, csak sokkal hosszabb felírással lehet megoldani

2014. nov. 11. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

A feladat matematikai jellegű, Fekete Mihály levelező verseny.

Remélem kapunk megoldást!

2014. nov. 11. 12:08
 6/9 Koplárovics Béci ***** válasza:

Valóban meg kell szorozni néggyel a heti teljesítményhez (mindenki 4 napig szedett, az 5. napon meg ő jegyzetelt).


"Fekete Mihály levelező verseny.

Remélem kapunk megoldást!"


Ha a felírt egyenletet nem tudod megoldani, akkor ne indulj a versenyen.

2014. nov. 11. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Nem frissítettem az oldalt, és még nem jelent meg a példa a feladat megoldásához. Köszönöm a segítséget. Hosszú lesz, de megpróbálom levezetni.
2014. nov. 11. 12:16
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

> „egyébként rájöttem, csak qrva hosszú,”

Valamit elbonyolítasz, mert nem az.

Adjuk össze az öt egyenletet, és legyen s = a + b + c + d + e. Ebből 4*s = 49 + 47 + 50 + 50 + 48, s = 61.

Az egyenletek így:

61 - a = 49,

61 - b = 47,


a = 12, b = 14,…


A végeredményt meg már leírtam.


(Amúgy megfelelő gondolatmenettel rögtön erre az egyenletrendszerre is el lehet jutni, a fenti egyenletrendszer felírása nélkül.)

2014. nov. 11. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
#8 gratulálok :)
2014. nov. 11. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!