Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A vezeték körül ki alakuló...

A vezeték körül ki alakuló mágneses mezőbe kerülő test hogy viselkedik?

Figyelt kérdés

A vezetékben elektromos áram folyik.

A test mágnesezhető.

A kérdés arra vonatkozik hogy a kialakult mágneses mező hatására a test elkezd körpályán mozogni a vezeték körül? vagy a vezetékhez oda vonzza? vagy mi?



2015. jan. 13. 19:37
 1/8 anonim ***** válasza:

Lorentz erő formája: F=q(E+vxB) ahol x a vektoriális kereszt szorzás. Ez egy q töltésre ható erő ha E elektromos térben vagy B mágneses indukció hat rá és v sebességgel mozog. Ha egy töltés tehát egy mágneses térbe kerül és van v sebessége akkor a v és B irányára merőleges erő hat. Ha B és v iránya szöget zár be akkor annak megfelelően változik a mozgás. Kialakulhat körpálya, egyenes vonalú egyenletes mozgás és csavarvonalon való mozgás. Ezek mind a mágneses térben (mágneses tér egy kicsit eltér mint az indukció).


Ezeket a pályákat nem túl nehéz belátni egyébként szerintem próbáld meg kiszámolni. Egyébként az előző magyarázatban elhagytam az elektromos teret, együtt bonyolultabb pályák keletkeznek.

2015. jan. 13. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Odavonzza
2015. jan. 14. 04:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
1. Én nem töltésre gondoltam.
2015. jan. 14. 06:33
 4/8 anonim ***** válasza:

A mágneses mező valójában elektromágneses mező. Ezért volt szó töltésről. A tömeg atomszerkezete eldönti, hogy a benne lévő töltésre miképpen hat ez a tér. Az eredmény aszerint alakul, persze elegendően kicsiny tömegeknél, tekintve, hogy az elektromágneses térerő csak atomi méretekre van komolyan mérhető hatással (mármint az elmozdulásra nézve).

Az eredmény pedig fent leírtak szerint alakul, csak mondjuk egy vízmolekulánál még több mindent kell figyelembe venni.

2015. jan. 14. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Mágnesesség szempontjából egy mágnesezhető test úgy viselkedik, mint egy köráram, az meg két dolgot csinál egy külső mágneses térben: 1. Befordul a mágneses tér irányába 2. Ezután megindul a mágneses tér gradiense felé. Vagyis afelé, ahol sűrűsödik a mágneses tér. Mivel egy egyenes vezető tere a vezetőhöz közeledve egyre sűrűbb, ez lesz a mező gradiense, erre fog elmozdulni az egész test.
2015. jan. 14. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 Szirty ***** válasza:

Úgy gondolom, hogy a képbe bezavarhat néhány lényeges, de a felvetésben nem szereplő körülmény:


- A test mozog-e (a vezetőhöz képest) vagy nyugalomban van?

- A testre hat-e egyéb erő, vagy nem?


Továbbá a fentiekre adott választól függően:


- Milyen sebességgel, milyen irányban, és mekkora a tömege?

- Mekkora áram folyik a vezetőben?

- Mekkora a távolság a vezető és a test között?

- Milyen hosszúságú a vezető?

- Állandó áram folyik, vagy változik az áram?

2015. jan. 14. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

4. Elektromágneses mező alatt most az tekercs által létrehozott mágneses mezőre gondolsz mint elektromágneses?

Bár még más dolgok is zavarosak ott.

Én arra voltam kíváncsi amit az 5. leírt.

5. Köszönöm.

6. Nem kell túl bonyolítani. Ha arra vagy kíváncsi hogy 2 mágnes vonzza-e egymást ha ellentétes pólussal vannak egymás felé fordítva akkor a válasz igen és nem az hogy mekkora a súrlódás meg hogy van-e valami a testek között ...


Mindenkinek köszönöm aki írt és legalább próbált segíteni.

2015. jan. 14. 21:53
 8/8 Szirty ***** válasza:

"6. Nem kell túl bonyolítani. Ha arra vagy kíváncsi hogy 2 mágnes vonzza-e egymást ha ellentétes pólussal vannak egymás felé fordítva akkor a válasz igen és nem az hogy mekkora a súrlódás meg hogy van-e valami a testek között ... "


Én lennék a #6?

Túlbonyolítani? Súrlódás? Van-e valami a testek között?

Olvasol?

2015. jan. 19. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!