Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A karika műveletet megtudnám...

A karika műveletet megtudnám csinálni, de nem tudom mit kellene csinálni, hogy kell kiszámolni az fx és gx? Tudom hogy vannak a kommutativitas, asszociativitas stb és szerintem azzal kell vagy nem?

Figyelt kérdés

F(x)={ 5x-3 , x <=0

{7x+1 , x >0


G(x)={x^2 , x<=-1

{2x-1 ,x>-1


F(x) o g(x)



2015. febr. 11. 08:05
 1/8 anonim ***** válasza:
16%
Mi az a karika? Az én időmbe az a diadikus szorzás vót, de az csak vektoroknál működik.
2015. febr. 11. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Az a függvénykompozíció
2015. febr. 11. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Ezt esetszétválasztással kell.
2015. febr. 11. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
43%

#1: Függvénykompozícióra gondol.


Kérdező:

Az általad felsoroltakhoz ennek a feladatnak nem igazán van köze. Már csak azért sem, mert a "karika művelet" (Függvénykompozíciónak hívjuk egyébként, jobb ha megjegyzed így) nem kommutatív. Asszociatvitáshoz pedig 3 operandus szükséges... mindegy. :-)


Ez nem egy nehéz feladat, bemutatom.

F(x) feltételébe kvázi be kell helyettesítened a G(x) függvényt, az alábbi módon:


Megnézed, hogy a G "gép" milyen x-ekre mit ad ki:


Ha x <=-1, akkor x^2-et dob vissza, tehát az [1,végtelen[ (balról zárt, jobbról nyílt) halmazból egy elemet.


Ha x >-1, akkor 2x-1-et ad vissza, tehát a ]-végtelen, -3] (balról nyílt, jobbról zárt) halmazból egy elemet.


Ezeket helyettesíted be az F "gép"be.


FoG miatt ez így néz ki:

F(x) =

{ 5x-3, ha G(x) <= 0,

7x+1, ha G(x) > 0 }


G(x) <= 0, ha x > -1, és G(x) > 0, ha x <=-1. (Ezt néztük meg fent).


Tehát a vége:

FoG =

{ 5x-3, ha x > -1

{ 7x+1, ha x <= -1


Ám ezzel (gondolom), még nem vagyunk kész, meg kell adni az ún. Értelmezési tartományt, és az értékkészletet.


Értelmezési tartomány az, ami valamely x-re kidob nekünk egy értéket. Ez jelen esetben a valós számok halmaza, mert bármely x-et be tudunk dobni a G majd az F "gépek"be, hogy eredményt kapjunk.


Értékkészlet pedig az, amit felvehet adott x-ek esetére. Erre a következő a legjobb megoldás:

"5x-3" feltételbe csak ]-végtelen, -3] értékeket dobálunk. A kisebb határ marad -végtelen, a nagyobb határnál pedig ennek az x-nek a helyére betesszük a -3-at. 5*(-3)-3 = -18. Tehát ez ]-végtelen, -18] között fog felvenni értékeket.


"7x+1"-nél [1,végtelen[ a kiinduló halmazom. Végtelen marad (7*végtelen+1 az mindig végtelen), 1-et teszem be az x helyére: 7*1+1 = 8. Megkaptam a [8, végtelen] halmazt.


Tehát az FoG függvénykompozíció értékkészlete:

]-végtelen, -18] (unió) [8, végtelen]


Ha bármi nem világos szólj, nehány apróbb részletre nem tértem ki teljes részletességgel, azt tettem fel, hogy tudod.

2015. febr. 11. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Az előző megcsinálta neked, de rosszul. Na mindegy, hasonlóan kell, de nem így. Esetszétválasztás kell, és helyettesítés.


Asszociativitásnak is van értelme: ha három függvényt komponálsz, akkor kiderül, hogy ez bizony asszociatív. Az viszont igaz, hogy nem kommutatív.

2015. febr. 11. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

# 5/5 Időpont ma 13:23


Ugyanezzel a lendülettel ki is javíthattál volna...

2015. febr. 11. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a választ, de semmilyen kommutativitást meg hasonlókat nem kell végezni?
2015. febr. 12. 10:07
 8/8 anonim ***** válasza:
a kommutativitás egy TULAJDONSÁG, nem lehet elvégezni
2015. febr. 12. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!