Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Fizika- Ha lenne agy kapszulám...

Fizika- Ha lenne agy kapszulám amiben élve tudnék maradni és leeresztenének a föld középpontjába ahol minden irányba azonos tömeg vesz körül szóval a gravitáció kiegyenlíti egymást, akkor ott átélném a súlytalanság élményét? Persze csak elméletben.

Figyelt kérdés
Évek óta foglalkoztat és a google sem segített..

2015. febr. 13. 10:25
 1/7 Vree ***** válasza:
100%

Pontosan.

Az összes gravitációs hatás összeredője egy tökéletes gömb alakú test közepében pontosan 0.

Ez könnyen belátható az egyszerű szimmetria következtében is, vagy Newton héj-tételéből ( [link] ami azt mondja ki, hogy ha egy gömb alakó test középpontja körül egy ugyancsak tökéletes gömb alakú lyuk található (mindegy, mekkora sugarú), akkor a lyuk belsejében az összgravitációs erő minden ponton 0.


még olvasnivaló:

[link]

2015. febr. 13. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
#1: Igen, de nem gömb, hanem gömbhéj. A gömb nem üreges ;)
2015. febr. 13. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 B Atya válasza:
Szerintem a geometriai középpontot itt felesleges említeni ,mivel a tömeg középpont nem eggyezik meg vele ,a föld esetében. A föld sűrüsége nem egyenletes , de ha valahol meg találnánk a pontos tömeg középontját , ott a gravitáció elméletileg nulla ,azaz a tömeg vonzás minden vektora ki egyenlíti egymást . Mi ezt sulytalannak éreznénk. Persze ha ki is lógunk egy minimális mértékben valamelyik tömeg irányába ,és egyébb tömegek is mozognak körülöttünk és a föld tömegközépontja se állandó , szinte teljesen sulytalanság van , azaz pillanyatnyila nulla is ! Na ez mind csak szerintem , nem vagyok fizikus , ha hiányosságok vannak , vagy rosszul gondolom nyugodtan világositsatok fel!:)
2015. febr. 13. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Vree ***** válasza:

^gondoltam rá, hogy megemlítem, hogy a Föld nem tökéletes alakzat, de mivel ugyanúgy van tömegközzéppontja (és valószínűleg ezt tekintjük a közepének itt, nem érdekel minket valamiféle geometriai vagy geológiai helymeghatározás), a kérd. szempontjából nincs jelentősége :)


Mindig idealizált tárgyakkal dolgozunk.

2015. febr. 13. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
A kérdésed már magad is megválaszolod magában a kérdésben: mivel az összes rád ható gravitációs erő kiegyenlíti egymást, nincs eredő gravitációs erő, ezért nem érzel súlyerőt sem, vagyis átéled a súlytalanság élményét.
2015. febr. 13. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 Hominida ***** válasza:
Azért az nem lenne teljesen olyan, mint a súlytalanság. A tömegközéppontba helyezkedés csak pontszerű test esetében hozhatja létre a tömegpontra ható gömbszimmetrikus tömegvonzási erőt. Mivel a példa messzemenően elméleti, a válasz is legyen az, és a gravitációs árapály-erő széthúzó hatását se hagyjuk említés nélkül.
2015. febr. 13. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Az árapály erőnek vajmi kevés köze van a történethez. Az lényegében a gravitáció gradiense, és a Föld középpontjában elhanyagolhatóan kicsi.


Továbbá egy ember nagyságú tárgy a 12756 km átmérőjű Földhöz képest igen jó közelítéssel pontszerűnek tekinthető.

2015. febr. 14. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!