Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Melyik két történelmi személyt...

Melyik két történelmi személyt takar a lenti két idézet? (történelem versenyre kellenek)

Figyelt kérdés

1.„felség, családom gyakran élvezte már királyi

támogatásának tanújeleit és Felséged

mindezideig oly nagylelkûen pártfogásába vette

Európának azokat a fejedelmeit, akik Felsé-

gedhez fordultak, ezért remélhetem, hogy a

mostani körülmények között sem tagadja meg

segítségét hazámtól, amelynek elnyomatása

annyira ismeretes.”

A postást keressük.

2.„Boldogtalan fejem, mire jutott ügyem”



2015. febr. 16. 19:18
 1/3 anonim ***** válasza:

1. II. Rákóczi Ferenc levele XIV. Lajoshoz. Bécs, 1700. november 1


A teljes levél


"Felség,


családom gyakran élvezte már királyi támogatásának tanújeleit[4] és Felséged mindezideig oly nagylelkűen pártfogásába vette Európának azokat a fejedelmeit, akik Felségedhez fordultak, ezért remélhetem, hogy a mostani körülmények között sem tagadja meg segítségét hazámtól, amelynek elnyomatása annyira ismeretes. Nem kell tehát Felséged elé idéznem az elnyomatásnak szomorú képeit, hogy fölkeltsem Felséged együtt-érzését és megnyerjem jótékony hajlandóságát: legyen atyánk, támogatónk és fölszabadítónk. Ilyennek tekintem Felségedet, amióta megvilágosította szemeimet az értelem, hogy csodáljam mindazokat a nagy dolgokat, amiket Felséged tett az elnyomottak javára. Ugyanezért járulok Felséged színe elé, hogy országunk nevében kérjem további támogatását, melynek jótéteményeit már oly sokszor éreztük. E végből, Felség, nem bocsátkozom ügyünk ismertetésébe, hiszen arról Felségednek bizonyára pontos hírei vannak. Annyit mondok csupán, hogy az egység éppoly szoros közöttünk, mint amilyen általános az elégedetlenség; hogy a nemzet érdekeivel mindig végezetesen ellenkező vallási háborúságok és családi viszálykodások elsimultak vagy megszűntek, és a három rend, a három vallással együtt,[5] semmi mást nem kíván, mint egy szívvel-lélekkel állani a közösség szolgálatára. Ezért, ha Felséged a segítséget megadni kegyeskedik, semmi kétség, hogy a támogatásnak, amit kérünk, jobb lesz a kimenetele, mint az elmúltakban bármikor. Ami engem illet, semmisem tehet boldogabbá, mint ha Istentől kapott rangomat és becsületemet a hazámbeliek között Felséged dicsőségének szolgálatába állíthatom és nyilatkozhatom, Felség, hogy őseimtől örökölt hajlandóságom és tiszteletem Felséged szent személye iránt mindennél inkább táplálja Felségedhez való ragaszkodásomat. A nemes ember,[6] aki levelemet viszi, valaha abban a megtiszteltetésben részesült, hogy szolgálhatta Felségedet, most pedig az a tisztesség vár rá, hogy hosszabb fölvilágosításokkal szolgáljon és kifejezze mélységes tiszteletemet, amellyel maradok, Felséges uram,


Felségednek

nagyon alázatos, nagyon engedelmes és nagyon

készséges szolgája


Rákóczi Ferenc herceg"


2. Bezerédj Imre. kuruc brigadéros.

Vérpadon szavalta el halála előtt.

"

Boldogtalan fejem, mire jutott ügyem !

Forgandó szerencse, mint bánál énvélem !

Hogy igy légyen dolgom, azt soha sem hittem,

Ily kemény rabságra hogy éltettél engem !


Éltem szép tisztemben, mint hal a friss vizben :

Éltem becsületben, volt módom mindenben :

Mint régen Nagy Sándor, voltam erőimben,

Mert senki énvélem nem állhatott szemben.


Zászlómat gyakorta vittem ellenségre,

Kardomat kötöttem a német nemzetre,

Sok németet, rácot levertem a földre, ?

Keveset gondoltam vitéz személyökre . . .


Régi jó barátim, ti megbocsássatok.

Nektek immár soha én nem szolgálhatok ;

Fejenként : kicsinyek, öregek és aprók ?

Hogyha én vétettem, bocsánatot várok ! ..."

2015. febr. 16. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Valaki, aki 11 mp-en belül futja a 100 métert, nem akar elindulni helyettem egy versenyen csak úgy kikapcsolódásként? Engem elkönyvelnek, hogy 11 mp-en belül futom a 100 métert, talán egy kupát is kapok, ő meg fut egy jót…


Avagy: csak én érzem az itteni versenyekkel kapcsolatos kérdéseket pofátlanul sportszerűtlennek?

2015. febr. 16. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szepen koszonom a valaszokat!
2015. febr. 17. 17:43

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!