Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hogyan elemeznétek az alábbi...

Hogyan elemeznétek az alábbi mondatot?

Figyelt kérdés

Kérem valaki segítsen!

Nem vágom a mondatelemzést, és nagyon bonyolult a mondat.

"A köztársasá nevében mától kezdve házastársakká nyilvánítom az előttem megjelent Nagy Irén és Téglás Jenőt."

"Sok törzsnél ma is egybeesik a barátságkötés a felnőtté válás jelképező beavatási szertartáshoz."(ez elég értelmetlennek tűnik)


2015. febr. 23. 18:20
 1/2 anonim válasza:

Én neki szaladok. Ha valaki olvassa és van hozzáfűznivalója, kérem, bátran javítson ki, mert kíváncsi vagyok, mire emlékszem még abból, amit drága magyartanárnőnk tanított.

Nem hogy "bonyolult", hanem egyenesen EGYSZERŰ, BŐVÍTETT, KIJELENTŐ MONDAT mindkettő.

Bővített mondat: az alanyon és állítmányon kívül más mondatrészt is tartalmaz. A mondat mondatrészekből áll. A mondatrész szófaji és alaktani sajátosságok alapján állítmány, alany, tárgy, határozó és jelző lehet.

Ez érvényes mindkét példamondatra.

Első:

Állítmány: kérdése: "mit állítok?" házastársakká nyilvánítom

Alany: kérdése: "ki nyilvánít?" Én

Tárgy: kérdése: kit-mit? Nagy Irént és Téglás Jenőt

Módhatározó: kérdése: hogyan? mi módon? a köztársaság nevében

Időhatározó: kérdése: mikortól? mától kezdve

Minőségjelző: kérdés: Milyen? Nagy Irént és Téglás Jenőt? a megjelent Nagy Irént és Téglás Jenőt.

Helyhatározó: kérdése: Hol? előttem.


A második mondat hibás!

"Sok törzsnél ma is egybeesik a barátságkötés a felnőtté válás jelképező beavatási szertartáshoz."

Egybeesik kérdése "mivel?" szertartással, nem pedig szertartáshoz. A "szertartáshoz" hasonlít esetleg.

és még egy T is hiányzik a felnőtté válásT szó végéről.

Remélem, tudtam segíteni

2015. febr. 25. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2015. febr. 25. 15:00

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!