Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Milyen erőhatások hatnak egy...

Milyen erőhatások hatnak egy súlyemelőre?

Figyelt kérdés
Fzikából kaptunk egy ábrát, amin egy súlyemelő a feje fölé tartja a súlyt, nekünk pedig be kellett jelölnünk a rá ható erőhatásokat de valahogy nem jött össze. :s

2015. febr. 25. 17:29
 1/4 Vree ***** válasza:

Lefelé mutató állandó Fg gravitációs erő, felfelé mutató F(akármi) (az ő saját izomereje, amit folyamatosan ki kell fejtenie a grav. ellenében), nem?

Csa figyelj, hogy a súlyhoz nyilazd be, hiszen arról van szó.


Ha nagyon alapos akarsz lenni, berajzolhatod a pasi lábához az ő saját testére ható grav. erőt és a talaj által kifejtett azonos ellenerőt is.


Nyilván arról van szó, hogy a pasinak is, a súlynak is van egy "súlya": a grav. gyorsulásból és az ő saját tömegükből adódó F=m*g.

Ezeket ellensúlyozza azonos nagyságú ellenetétes irányú erő, ha feltételezzük, hogy nyugalomban vannak. (ie. nem kilapulóban van a pasi, nem épp elejteni készül a súlyt.)


és valószínűleg feltételezzük ennél a példánál, hogy mindkettő egy idealizált, deformálódásra nem képes dolog; ún. tökéletesen merev test:

[link]


Persze a valóságban pont az a legnagyobb egészségügyi kockázat, hogy a sportolók NEM tökéletesen merev testek :3

Csontot törhetnek, izmokat húzhatnak meg vagy szakíthatnak.

2015. febr. 25. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm *.* rengeteget segített! :D
2015. febr. 25. 18:13
 3/4 anonim ***** válasza:

> „(az ő saját izomereje, amit folyamatosan ki kell fejtenie a grav. ellenében),”

Az ő saját izomereje nem rá hat, azzal ő hat valamire.


A ráható erők közül én a gravitációs erőt emelném ki (amit te is írtál), aztán azt az erőt, amivel a cipője talpa nyomja a az ő talpát (ugye ez felfelé hat, és lényegében az ő súlya plusz 'a súly' súlya), valamint azt az erőt, amivel a súly hat a kezére (lefelé mutat, lényegében ez 'a súly' súlya).


Aztán természetesen hatnak a súlyemelőre a benne kialakuló belső erők is, amik közül talán azok a leglényegesebbek, amelyekkel az izmok a csontokra tapadnak, az izmok próbálják egymástól távol tartani a csontokat, és amiket a csontok végén található porcok egymásra kifejtenek. (Azért gondolom ezeket fontosnak, mert ezek akadályozzák a porcok kopását, illetve ha vékony már egy porc, az komoly fájdalmat tud okozni a sporcolónak.) Persze a belső erőket már a végtelenségig lehet részletezni… (A molekulák, atomok, protonok és neutronok közt ható erőktől, a vérsejtek érfalra kifejtett nyomásán át a ***-öm tudja meddig.)

2015. febr. 25. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 Vree ***** válasza:

"Az ő saját izomereje nem rá hat, azzal ő hat valamire."

Én mást mondtam? -_-


A többi szerintem annak a túlrészletezése, amit már elmondtam.


Esetleg érdemes lehet megemlíteni őket, hogy a kérd. reálisabb képet kapjon (sok tanár belöki, hogy 'rajzold be az erőket', anélkül, hogy leszögezné, hogy mennyire akar idealizált helyzetet, melyik hatásokat lehet figyelmen kívül hagyni); illetve az az egy fontos amit a végén mondtál: hogy a súly és a testépítő KÖZÖS összeadott súlyát pontos berajzolni a földfelszín ellenében.


(Szerintem ha a kérd berajzol a súlyhoz egy lefelé mutató Fg(kézisúly)-t, a talajhoz pedig egy Fg(kézisúly)+Fg(súlyemelő) -t, plusz ezeknek az ellentétes/egyenlő ellenerőit, akkor a tanár már elalélhat a gyönyörűségtől.

2015. febr. 25. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!