Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Az ateisták mivel magyarázzák...

Az ateisták mivel magyarázzák a Biblia létezését? Minek tekintik magát a Bibliát, kit képzelnek az írójának stb?

Figyelt kérdés

2015. márc. 19. 12:32
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
96%
Azzal magyarázom a Biblia létezését, mint minden más könyvét, hogy voltak emberek akik megírták. És mint ebből a véleményemből látszik egy egyszerű könyvnek tekintem, írtak sok ezren ilyen könyvet is aminek komoly erkölcsi iránymutatása van, arra meg hogy kik az írói csak egy szóval válaszolnék Homérosz (na jó ha esetleg nem teljesen tiszta a válaszom ez azt takarja, hogy Homérosz alakjáról is sok a vita, hogy létezett-e, egy embert jelent-e vagy egy csoportot stb.)
2015. márc. 19. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
83%
Bocs a vallásosoktól. Az egy jól megírt mesekönyv, bár bölcs tanulságokkal. Kitalálni mindent ki lehet, más kérdés, hogy sikerült ennyi emberrel elhitetni.
2015. márc. 19. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:
Tudom, hogy egyszerű könyvnek tekintik, de ténylegesen honnan eredeztetik. Kik írták, mennyi idő alatt íródott stb. Mivel magyarázzátok az összetettségét?
2015. márc. 19. 12:47
 4/15 anonim ***** válasza:
51%

Kit érdekel hol és hányan írták?

Sivatagi parasztol írták pár ezer éve, nabumm.

2015. márc. 19. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
91%
Ugyanúgy, ahogy az összes más mitológiákról szóló könyveket is: elöször szóhagyomány útján terjedtek a mesék, és idövel valakik leírták.
2015. márc. 19. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:
Ha téged nem érdekel akkor miért válaszolsz? Szerinted feltettem volna a kérdést, ha engem nem érdekel?
2015. márc. 19. 13:04
 7/15 anonim ***** válasza:
96%

A bibliakutatást nem ma találták ki. Ez egy elég komoly tudományág...

A Biblia eredete elég jól követhető - annyiban, hogy nagyon sok helyen megvannak az előzmények, sokkal régebbi vallásokban.

Hogy aztán ezeket a szent tekercseket (a Bibliánál) és cserepeket (a régebbi vallásoknál) hogyan és miként válogatták össze, azt már elég nehéz követni.

Mindenesetre a Biblia létrejöttében semmi szokatlan nincs: aki megalkotta, hasznosnak gondolta, és ezért rakta össze. "Írója" pedig rengeteg van - inkább a szerkesztő érdekes, mert ő döntötte el, mit rak bele. Már az első Bibliába is kb. csak a 10%-a került az akkori szent iratoknak (amelyek esélyesek voltak) - más kérdés, hogy még így sem konzisztens, és ezért kellett az utána következő zsinatoknak újabb és újabb részeket kivágniuk belőle.

De még mindig nem konzisztens - és, a tudomány fejlődésével egyre inkább látszik, hogy sajnos a valósághoz sincs sok köze. Mítoszgyűjtemény, nagyon szép hagyományokkal, és egy kevés igazságalappal.

2015. márc. 19. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 Tengor ***** válasza:
95%

Nekünk hittanon úgy tanították, hogy a Biblia könyvek összessége, amit valakik megírtak, aztán más valakik összegyűjtöttek. Aztán később tudtam meg, hogy megint mások határozták meg, hogy mi az, ami belekerülhet és mi az ami nem (valahanyadik zsinat, lusta vagyok utána nézni).

Hogy ezen személyeket Isten vezérelt vagy a haszonszerzés v. valami más, az már sokkal inkább a hit kérdése.

2015. márc. 19. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 Vree ***** válasza:
93%

? Ez vallástörténeti kérdés, de szerintem az alapvető kérdésekben nincs vita (függetlenül attól, hogy hívő-e valaki vagy sem), hogy a zsidó szájhagyományból összegyűjtött Tórából kiindulva (valamikor az időszámítás előtti első évezredben, felhetetően a hellén időszakban) szedik össze több mint 40 szerző keze által, és a különböző iratokat aztán egy sor egyházi vezető "kanonizálja", azaz nyilvánítja valamelyik részét a hivatalos Biblia részének.


Valójában az egész Bibliatörténet tele van ilyen furcsaságokkal, amikor valaki kivett vagy hozzárakott valamit. Például Luther Márton eltávolított bármiféle engedély nélkül 7 könyvet, amiket egy ideig függelékként kezeltek, majd teljesen eltávolítottak a modern Bibliából. Vagy tudjuk, hogy Péter és Pál könyveit nem ők írták, hanem valaki más, akiaz ő nevük alatt írt.


A 382-es zsinaton I. Damáz (vagy Damasus) római pápa fogja először eldönteni, hogy mi kerüljön az Ó-és Újtestamentumba.


De ezt a vallástörténészek dolga leírni, én nem is próbálkozom, amit nem értek, hogy az ateizmusnak mi köze a dologhoz? Remélem, hívőként nem valami naív dolgot hiszel, hogy az égből hullott le vagy...?

2015. márc. 19. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
Ahogy minden más művet, emberek írták és szerkesztették össze. Az ateistáknak elég csak az isteni ihletettséget tagadniuk. Az egységességet a szerzők közös kultúrájával magyarázhatják.
2015. márc. 19. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!