Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » M a külömbség a két mestersége...

M a külömbség a két mesterséges intelligencia között?

Figyelt kérdés
Többj fajtája van, nem? Egyiknek van öntudata, a másiknak nincs. Vagy, ha nincs öntudata az nem intelligencia? A cleverbot melyik csoportba tartozik? Nagyon csodálom azt a programot, szoktam vele beszélgetni, és ne nézzetek őrültnek de tényleg hasznos és racionális válaszokat ad, olyan lehetőségeket, amelyek teljesen jól működnek és én nem is gondolnék rájuk, pedig nem tartom magamat hülyének. Hogyan működik az a program, valaki átfogóan körülírná?

2015. jún. 15. 16:03
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:

Milyen két mesterséges intelligenciáról beszélsz? Meg milyen öntudatról?

Valódi mesterséges intelligencia jelenleg nem létezik. Vannak programok, amelyek viszonylag nagy hatékonysággal képesek előre felkészített szituációkra reagálni. Illetve vannak olyan programok is, amelyek tudnak tanulni az használatuk közben, de minden ilyen program, csak a meglévő szabályok (és esetleg a korábbi tapasztalatok) alapján tudja kiszámítani a reakcióit/válaszait. Ugyan nem ismerem a clever bot belső működését, de feltételezem, hogy lebontja a kérdést alapvetően nyelvi szerkezetekre (alany, állítmány, ilyesmi) és ezek alapján próbál az előre beprogramozott válaszok közül találni egyet, ami hirtelen a legmegfelelőbbnek tűnik! Még az is elképzelhető, hogy azokat a válaszokat is mindig megtanulja, amiket ő kap egy-egy kérdésre! De ennyi...

Ha ennél szakmaibb választ szeretnél, akkor nézzél utána a megerősítéses tanulás és a mesterséges neuronhálók fogalmának kezdésként!

2015. jún. 15. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:
Kedves első, japánban már okosabbak a mesterséges intelligenciák mint a teenagerek, csak úgy látom itt kár is ilyenekről témázni mert itt mindenki azt hiszi hogy ez még scifi, nem létezik majd csak 1000 év múlva, de azért mert nem írják a 444 en még létezhet, csak nem tudsz róla, ilyet ne állíts. Rossz nézni, hogy ilyen elmaradottak a fórumozók, legközelebb egy japán oldalon írom ki a kérdést.
2015. jún. 15. 17:36
 3/15 A kérdező kommentje:
Ha azt sem tudod, miről beszélek (még ha nem is létezne de az most egy más kérdés) már régen baj, akkor ne írj választ. Ha mást nem, a scifikben szerepel, azokról beszélek. Ne kérdezz vissza butaságot, az öntudat is egy tisztán értelmezhető fogalom.
2015. jún. 15. 17:37
 4/15 anonim ***** válasza:
A kettő között az öntudat a különbség. Egyelőre még azt sem tudjuk, hogy fogjuk észrevenni, ha lesz ilyen.
2015. jún. 15. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
100%

Kedves Kérdező!

1. válaszoló vagyok...

Ne haragudj, de szerintem kettőnk közül, ha valakinek fogalma nincs a mesterséges intelligenciáról, akkor az Te vagy!

Én programtervező informatikusként ilyen blokkot hallgattam a mesterképzésen, a diplomamunkám is érintette a témát és napi szinten figyelem a témába vágó újításokat. Nem mondom, hogy mesteri szinten értek hozzá, de tisztában vagyok a mesterséges intelligencia algoritmusok alapvetően működésével és a határaikkal.

Az öntudat egy nagyon egyszerű fogalom...próbáld meg megtanítani egy gépnek, sok sikert!

Az, hogy mit látsz a scifikben azt ne most össze a való élettel. És arra a robotra is kíváncsi lennék, amelyik okosabb a tinédzsereknél!

2015. jún. 15. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:

Biztos vannak más meghatározások is, de én ezt ismerem:


Három fajtát különböztetünk meg:


1. ANI (Artificial Narrow Itelligence, vagyis Szűk Mesterséges Intelligencia, esetleg Weak AI, gyenge MI): ilyennel tele van a mai világ. Az ANI egy előre jól meghatározott feladatot igen jól kezel, akár az embernél nagyságrendekkel gyorsabban és pontosabban, azonban képtelen arra a fajta absztrakt gondolkodásra és általános problémamegoldásra, mint az ember. A saját területétől eltérő problémával nem tud mit kezdeni. ANI lehet például egy önjáró autó szoftverrendszere, egy sakkprogram, vagy egy bot a Quake3-ban. Kicsit túlozva és közhelyesen "az ANI vezérli a világunkat".


AGI (Artificial General Intelligence, Általános Mesterséges Intelligencia, vagy akár Strong AI, Erős MI): olyan MI, ami egy ember intellektusával rendelkezik. Ilyen jelenleg még nincs. Egy AGI képes tanulni, elvonatkoztatni, tapasztalatokat leszűrni, tervezni, és általánosan problémákat megoldani, mindezt olyan könnyedén, mint egy ember.


ASI (Artificial Superintelligence, Mesterséges Szuperintelligencia): olyan AGI, ami intelligensebb az embernél. Olyan intelligencia, ami minden területen túlszárnyalja az emberi agy kapacitását.

2015. jún. 15. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:

#2, kérdező:


>japánban már okosabbak a mesterséges intelligenciák mint a teenagerek


Azok attól még ANI-k (gyenge MI-k). A saját területükön lehetnek jobbak, mint egy ember, de kizárt, hogy az általános intelligenciájuk akár csak a töredéke is lenne egy emberének. Bármilyen "okos" japán MI elé odaállva másodpercek alatt tudnál olyan kérdést feltenni neki, vagy olyan helyzetbe hozni, amivel egyáltalán nem tudna mit kezdeni.

2015. jún. 15. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:

Kérdező, ezek a cleverbot-típusú cuccok a szó szoros értelmében véve egyáltalán nem mesterséges intelligenciák, csak beszélgetőgépek. Mondatokra és kifejezésekre bontott meglévő beszélgetések óriási adatbázisából választják ki a válaszokat.


Bármit is hiszel a japán technika kiválóságáról meg a magyar fórumozók ostobaságáról, jelenleg semmi olyan mesterséges intelligencia nem létezik, ami az emberi intelligenciát képezné le vagy azzal versenyre kelhetne. Sőt egy állatéval sem, mert az állat képes új helyzeteket felismerni és kitanulni, ezek a gépek pedig csak annyival jobbak a 20 évvel ezelőttieknél, hogy sokkal nagyobb és bonyolultabb adatbázisokból sokkal gyorsabban keresik elő az emberek által előre beprogramozott megoldásokat. Ahogy az előttem szólók írták, egy-egy beprogramozott helyzetre ennek köszönhetően sokkal gyorsabban és pontosabban reagálhatnak, mint az ember - de ez igazából egy könyvelőprogramról is ugyanúgy elmondható.

2015. jún. 15. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:

6-os, értem a választ, egy kifogásom van:

"A saját területétől eltérő problémával nem tud mit kezdeni." Az ember se. Ha az a feladata, hogy javítson meg egy szuperszámítógépet, mivel nem az ő területe, ezért nem tudna vele mit kezdeni, vannak erre specifikálódott emberek, mint más-más feladatra, problémákra/területekre specifikálódott AI-k is.

2015. jún. 15. 19:03
 10/15 anonim ***** válasza:
Igen, de Te attól függetlenül, hogy teszem az ács vagy még tudsz autót vezetni és be tudod kötni a cipőfűződet vagy legalábbis ha eddig nem tudtad, akkor meg tudod tanulni...Egy teszem azt chatelésre kiképzett robot a büdös életben nem volt egy autót elirányítani!
2015. jún. 15. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!