Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Amatőr távcsővel lehetséges a...

Amatőr távcsővel lehetséges a csillagködök észlelése?

Figyelt kérdés

Pontosabban a kérdésem az lenne, hogy szimplán a távcsőbe belenézve észlelhetők-e, valamint látszik-e a színük? Tisztában vagyok azzal, hogy asztrofotók készítése során a fényképezőgépek jobban begyűjik a fényt valamint utólag szerkesztve vannak és azért ilyen káprázatosak, de hasonló képet kell elképzelni nyersen a távcsőbe belenézve is?


A másik ehhez kapcsolódó kérdésem:

Példaképp egy Orion ködhöz mekkora nagyítást kell alkalmaznom, hogy teljes képben pásztázhassam?

(45x-ös a legkisebb nagyításom jelenleg)



2015. jún. 26. 19:38
 1/6 A kérdező kommentje:

Érdekes amit írsz, mert amikor megvettem a távcsövet a leírásban benne van, hogy csillagködök is észlelhetők vele.

A másik pedig: ha nem lehet őket látni akkor az asztrofotósok hogyan mérik be őket? :)

2015. jún. 27. 00:40
 2/6 Hominida ***** válasza:

A kérdésedből kiderül, hogy te is tudod, az asztrofotósok a fotózással tudnak többet a szabad szemnél. Nem tudom, melyik fotósról hallottam, hogy máig az üveglemezre fotózást tartja a legeredményesebbnek, és abból készíti a digitális másolatokat. Szóval az, hogy a ködök "észlelhetők", sajnos nem jelent, nem is jelenthet többet, mint hogy látod őket valamennyire. Szerintem az is érdekes élmény. A színlátást eredményező csapok ingerküszöbe magasabb, mint a pálcikáké, ezért a halvány objektumoknak nem látjuk a színét.


Az Orion-köd mérete 85×60 ívperc. Azt szerintem tudod, hogy a holdkorong 30 ívperces átmérőjű. Ez alapján már meg tudod ítélni a szükséges nagyítást, mert az a műszered látóterének nagyságától is függ.

2015. jún. 27. 00:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm ezt a kielégítő választ Hominida.

Igen ez alapján már ki tudom számolni!

2015. jún. 27. 11:40
 4/6 anonim ***** válasza:

Csillagködöket már egy piaci 2000 Ft-os távcsővel is látni fogsz. A gond az, hogy összesen kettőt, a Magellán-felhőket és az Andromédát (ugye két köd az már ködök), és azokat is csak homályosan (mert a piaci távcsőnek van felső korlátja, úgy 2000-5000 m között). Ezek azonban szabad szemmel is megtalálhatóak, tiszta, Holdmentes éjszakán, távol a civilizáció fényeitől. Még egy csavar a dologban, hogy a Magellán-felhők csak a déli féltekéről látható :)


Az egyszerűbb csillagászati távcsövekkel csak szebbnek és élesebbnek látszik ez a két köd, mint szabad szemmel. Más csillagködök nem biztos hogy láthatóak velük (Pl. az Orion-köd (Lófej-köd),vagy a Sas-köd (Teremtés oszlopai), stb.), de egy próbát megérhet a dolog, ha tudod, hogy hol keresgélj az égen.

2015. jún. 27. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Az első és az utolsó válaszoló hülyeséget beszél. A Magellán felhők és az Androméda galaxisok, nem csillagködök. Több csillagköd is látható távcsővel, vagy akár szabad szemmel. Szabad szemmel biztosan látható: A Lagúna-köd (M8), illetve az (M42-43) Orion-köd. Fényszennyezés mentes égen, nagyobb amatőr távcsővel, jó szemű megfigyelő esetében az Orion-köd már színesben látszik, de nyilván nem úgy mint a fotókon. Ezenkívül több objektum, ami ugyan nem csillagköd, hanem planetáris köd, szintés a fent felvázolt esetben színesben látható. Pl.: M27,M57,M97. Az pedig, hogy hányszoros nagyításban tölti ki a látómeződet kiderül ha megnézed a távcsöveddel, és addig cserélgeted az okulárokat, amíg valamelyiknek kb. kitölti a látómezejét. Örülök ha segíthettem! :D
2015. jún. 27. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

köszönöm a további két választ!

Igen nagyon sokat segítettél! :)

2015. jún. 27. 20:15

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!