Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Valaki eltudná magyarázni a...

Valaki eltudná magyarázni a lehető legegyszerűbben, hogy miről szól az általános és a speciális relativitáselmélet?

Figyelt kérdés
2015. júl. 24. 17:32
 1/10 anonim ***** válasza:
Például maga Einstein. Ezt a kis könyvet tessék beszerezni és elolvasni: [link]
2015. júl. 24. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

helyesen: el tudná magyarázni


ha még ezt sem tudod leírni, akkor nehéz lesz megértened

2015. júl. 24. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Hihetetlen! Kihagytam egy szóközt... Mekkora alpári vagyok. :)

Egyébként, ha már szőrszálhasogatás, akkor elmondanám, hogy a mondatokat nagybetűvel kezdjük.

Szerintem ez van akkora "hiba", mint az általam elkövetett baki.

Na, tűnés innen, köszi.

2015. júl. 24. 18:13
 4/10 A kérdező kommentje:

Kedves 1-es!

A te válaszodat köszönöm, de mostanában nincs sok időm, ezért írtam ki ezt a kérdést, hátha valakinek van ideje, és pár mondatban (feltéve, ha lehetséges) leírná nekem.

2015. júl. 24. 18:14
 5/10 Ozmium42 ***** válasza:

A lehető legegyszerűbben:


A speciális relativitás elmélet arról szól, hogy az idő relatív, a rendszer sebességétől függ.


Az általános relativitás arról szól, hogy a tömeg görbíti a téridőt.

2015. júl. 24. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 2xSü ***** válasza:
A Wikipédia ad egy vázlatos leírást erről. Csak keress rá Google-ben a speciális relativitáselméletre, illetve az általános relativitáselméletre. Egyébiránt ezt nem lehet fél oldalban összefoglalni, ha nem akarod elolvasni a könyvet, illetve nincs meg hozzá a megfelelő fizikai és matematikai ismereted, akkor nem fogod teljes egészében megérteni, hogy miről is szól.
2015. júl. 25. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

A speciális relativitás elmélet olyan nyugalomban lévő vagy egyenes vonalú egyenletes mozgást végző inercia rendszerek (vonatkozási rendszerek) leírására alkalmas, amelyekben érvényes a tehetetlenség törvénye.

Vulgáris megfogalmazásban: egy test mozgása és impulzusa attől függ, hogy honnan nézzük. Vagyis minden relatív.


Az általános relativitás elmélet a speciális kiterjesztése olyan módon, hogy gyorsuló inercia rendszerekben zajló eseményeket is le írhassunk vele. Egyik következménye a gravitáció egy lehetséges modelje. Az utőbbi időben már tőbb más ilyen model is létezik, ami nem az általános relativitás elvére épül, bár a relativisztikus hatásokat természetesen figyelembe veszi.

Az elméletből származó gravitáció-szemléletet úgy is szokták értelmezni, hogy a gravitáció nem egy olyan energia, mint a többi ismert energia, hanem egy potenciál tér (olyasmi, mint az elektromos feszültség), amely nem más, mint a Világegyetem szerkezete.

2015. júl. 25. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

"hogy a gravitáció nem egy olyan energia, mint a többi ismert energia, hanem egy potenciál tér (olyasmi, mint az elektromos feszültség),"


inkább olyan mint a mágneses tér, nem?

2015. júl. 25. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Igen. A lényege az, hogy porenciál tér, ezért a benne lévő részecsék (vagy bármi) energiáját az határozza meg, hogy HOL VAN az az izé, a Heisenberg-féle határozatlansági reláció erejéig.

A határozatlansági reláció azt mondja ki, hogy egy részecskének egy adott időpontban vagy a sebességét vagy a tömegét tudjuk pontosan megmérni. Minél pontosabban akarjuk mérni az egyiket, annál határozatlanabbul (szélesebb határok közt változó) tudjuk meghatározni a másikat,

Röviden: egy elektron soha nincs ott, ahol keressük :)

(mondjuk, ezt nekem a lakáskucsom is tudja...)

2015. júl. 25. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Az előbb azt felejtettem el hozzá tenni, hogy a mágneses tér is leírható potenciál térként, nem csak a Maxwell-egyenletekkel (örvénytérként)
2015. júl. 25. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!