Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Van-e olyan 10-nél nagyobb...

Van-e olyan 10-nél nagyobb háromszögszám, amelynek négyzete egyenlő tetszőleges számú, rákövetkező háromszögszámok összegével?

Figyelt kérdés

H(n)^2 = H(n+1) + H(n+2) + ... + H(n+k) ; k>0, egész

// H(4)=10 esetén igaz. //



2015. aug. 17. 16:48
 1/5 anonim ***** válasza:

Kezdd azzal, hogy H(n) = n(n+1)/2.


Aztán a H(n+1) + ... + H(n+k) = k*H(n) + (n+1) + (n+2) + ... + (n+k) = k*(H(n)+n) + H(k).


Ezután helyettesítsd be a H-kat az első sor alapján, majd rendezz. Nekem ez jön ki:


n^4 + 2n^3 + (1-2k)n^2 - 6kn + 2k^2 + 2k = 0.


Ez egy negyedfokú egyenlet n-ben és másodfokú k-ban. Tehát én a másodfokú k megoldóképletét írnám fel.


Ahhoz az egyenlet:


2k^2 + (2n^2 + 6n + 2)k - (n^4 + 2n^3 + n^2) = 0


Ezzel már "csak" annyi a dolgod, hogy belásd, hogy a képlet egész n>4 esetén nem adhat egész értéket. Gondolom ezt valahogy úgy lehet majd belátni, hogy a diszkriminánsról (gyökjel alatti részről) bebizonyítod, hogy nem lehet négyzetszám. Emelj ki belőle egy négyzetes kifejezést, ha tudsz, és a maradékről remélhetőleg már könnyű belátni.


Remélem nem vétettem hibát a másodfokú egyenlet felírásában, de azért csináld végig újra, sose lehet tudni.


Hajrá, és írj, ha sikerült!

2015. aug. 17. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

"Aztán a H(n+1) + ... + H(n+k) = k*H(n) + (n+1) + (n+2) + ... + (n+k) "

(n+2) helyett n+1+n+2 kellene, (n+k) helyett n+1+n+2+...+n+k a jobb oldalon. Nem?

Szóval még bonyolultabb.

Én így indultam el:

H(m)^2 = H(m+1) + H(m+2) + ... + H(n) ; 4 < m < n

Eddig jutottam:

n(n+1)(2n+4)/12 - m(m+1)(2m+4)/12 = (m(m+1)/2)^2

2015. szept. 7. 11:39
 3/5 anonim ***** válasza:

Teljesen igazad van. Nem pont az a képlet jött ki nekem, amit felírtál, de elég hasonló (géppel ábrázoltattam mindkettőt). A tied a példádra, n=4, k=4-re nem teljesül.


A H(i) sorozatból képzett sor legyen T(i), ami egy kis utánaolvasás után T(i) = i(i+1)(i+2)/6. Itt van rá egy induktív bizonyítás: [link] és tetraéderszámoknak hívják őket.


Tehát a feladat:


T(n+k) - T(n) = H(n)^2, azaz


(n+k)(n+k+1)(n+k+2)/6 - n(n+1)(n+2)/6 - (n(n+1)/2)^2 = 0


Ez sajnos negyedfokú n-ben és harmadfokú k-ban, egyszerűsítés lehetősége nélkül. Tehát teljesen reménytelen, hogy izomból oldjuk meg. Attól tartok, hogy itt valami számelméleti ügyeskedésre lehet szükség. Honnan van a feladat, mennyire lehet nehéz? Csíkos feladatgyűjtemény vagy matematikai diákolimpia?

2015. szept. 8. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Amit írtam, hogy

n(n+1)(2n+4)/12 - m(m+1)(2m+4)/12 = (m(m+1)/2)^2

m=4; n=8 megoldás, H(4)^2 = H(5)+H(6)+H(7)+H(8)

Itt ki is hozza:

[link]

de azt se tudom hogy, és azt se, hogy van-e több megoldás.

(Tudtommal nem volt semmilyen versenyfeladat.)

2015. szept. 8. 17:43
 5/5 anonim ***** válasza:

Ja jó, látom az eredeti k-ról áttértél m-re.


Honnan van a feladat? Hol találtad?

2015. szept. 8. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!