Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Integrálás, deriválás, határér...

Integrálás, deriválás, határérték szintaktika?

Figyelt kérdés
Valaki letudná irni, hogy integrálnál, deriváltnál, határértéknél mik azok a számok amik az indexekben vannak???
2010. márc. 12. 19:34
 1/4 anonim ***** válasza:

Deriválásnál a függvény felső indexében a vonalak jelzik, hogy hányadik derivált, ha háromnál több, akkor zárójelben számmal. Alsó indexben, ha több változós a függvény és parciálisan deriválsz, akkor a derivált változó.

Integrálásnál alul-felül az van, hogy mettől meddig integrálsz, amikor kiszámolod, a felsőből vonod ki az alsót.

Határértéknél a lim alá írod, hogy a változó hova tart. (szám, vagy pluszminusz végtelen) A szám után plusszal, vagy minusszal jelezhető, hogy jobbról, vagy balról közelítesz a szám felé. (értelemszerűen végtelenhez nem lehet jobbról közelíteni :D )


Ez a témakör biztos tágabb még ennél, én ennyit tudok belőle.

2010. márc. 12. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

és azt hogy kell érteni, hogy pl: "A sebesség az elmozdulás idő szerinti deriváltja: v=ds/dt" nemértem, hogy van a grafikon, és mit kell nézni rajta, oké, hogy a meredeksége, de "ds/dt" azt nem értem....


integrálásnál meg (x)dx f(x)dx stb.... ezeket nem értem még....

2010. márc. 12. 21:20
 3/4 anonim ***** válasza:

A d betű a kis (nullához tartó) változásokat jelzi (olyan mint a görög delta, csak ezek végtelenül kicsik). Deriválásnál ezért a példádban ds/dt a végtelen kis időváltozás (dt) alatti megtett utat (ds) jelöli. Ez véges idő alatt lenne az átlagsebesség (s/t), végtelenül kis idő alatt pedig a pillanatnyi sebesség, aminek szemléletes jelentése a meredekség.

Integrálásnál ugyanezt jelenti. Az integrálás szemléletesen a görbe alatti terület, amit úgy lehet közelíteni, hogy felosztod az x tengelyt kis szakaszokra, megszorzod a hozzá tartozó függvényértékkel és összeadod őket. Ez annál pontosabb, minél kisebbek a szakaszok, nullához tartva ez a dx. Tehát az integrálásnál tulajdonképpen végtelenül kis intervallumokra szummázunk.

Remélem segített egy kicsit.

2010. márc. 13. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
A "d" betűs dolgot értem már legalább :)
2010. márc. 13. 18:18

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!