Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mi történik a kondenzátorban...

Mi történik a kondenzátorban ha az egyik oldalára töltést kötünk a másikat pedig leföldeljük?

Figyelt kérdés
A földelt oldalra a annyi töltés áramlik hogy kiegyenlítse a másik oldalt? Akkor nem kéne kisütés feszültségének nagyobnak lennie a töltési feszültségnél? Miért?

2015. szept. 15. 19:49
 1/7 EagleHUN ***** válasza:

1. Igen.

2. A kondenzátor (kisülési)feszültsége sohasem lesz nagyobb mint amivel feltöltötted!

3. Mert minden kondenzátornak 2 fegyverzete van és pont ugyanannyi elektron tud megmaradni az egyik oldalon mint amennyi hiány mutatkozik a másikon. Azaz aszimmetrikusan nem tölthető föl, a fölösleg nem maradna benne.


Durva hasonlat: Ha egy szivattyúval egy 30 méteres víztoronyba pumpálsz föl vizet. Aztán a víztorony alatt egy fölfelé irányuló csővéget megnyitsz csappal (közlekedő edény), akkor a vízsugarad is csak 30m magasra fog fölspriccelni, a víztoronyban lévő vízszint magasságáig, nem 40 vagy 50 méterre!

2015. szept. 16. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Köszi.


Ha a töltési oldaláról X nagyságú feszültséget kap akkor X nagyságú feszültséggel fog kisülni. (csak a földelés miatt kérdem hogy akkor az hogy a másik oldalára földelés van -e kötve az csökkenti-e a feszültséget)

2015. szept. 16. 15:04
 3/7 A kérdező kommentje:
Ha nem csökken a feszültség akkor úgy helyezkednek el a kondenzátoron a töltések mintha egy X feszültségü elemről töltenénk fel?
2015. szept. 16. 18:02
 4/7 EagleHUN ***** válasza:

Akkor kicsit részletesebben: Az elektromos hálózat és generátorok stb amiket használunk földeltek. Így ha pl tápegység egyik oldalával töltöd a kondenzátort, akkor a földön keresztül záródik az áramkör. És ott töltések áramlanak a kondenzátor másik földelt fegyverzetére.


Galvánelem/akkumulátor esetében ez már nem így van. Ezekkel csak akkor fog működni ha a másik pólust földeled (vagy elég ha hozzáérsz).


Elméletileg fel tudsz tölteni kondenzátort úgy is ha statikus dörzselektromos eszközt (gyapjúval dörzsölt üvegrúd esetleg Van De Graff generátor pl) érintesz hozzá, míg a másik oldala földelt.

De a szétválasztott töltések másik fele (ami a gyapjún maradt) itt is lemegy a földbe csak épp lehet rajtad keresztül (nem ártalmas), vagy ott ahova leteszed pl az asztalon át.

Viszont sokat nem érsz vele, mert ez nagyon kis töltés viszont nagyon nagy több 10kV-os feszültség, így a kondenzátor valószínűleg tönkre is menne, mert nem sok olyan van ami ezt bírja. A kondenzátorra ráírt feszültség a maximális amit elvisel, kisebbre lehet tölteni az nem gond. Viszont kb 10%-os túllépésénél végleg tönkremennek.

2015. szept. 16. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Galvánelem/akkumulátor esetében miért kell a másik póluist földelni? miért nem lehet a kondenzátor egyik oldalára az egyik pólussal a másik oldalát a másik pólussal összekötni?
2015. szept. 17. 15:08
 6/7 EagleHUN ***** válasza:
Már miért ne lehetne? A kondenzátor töltögetésének az a "normális" hagyományos áramköri módja. De te a kérdésedet eleve úgy tetted föl hogy a kondenzátorod egyik oldalát földeled...
2015. szept. 18. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Akkor csak ezt a részt értetem félre.

"Galvánelem/akkumulátor esetében ez már nem így van. Ezekkel csak akkor fog működni ha a másik pólust földeled (vagy elég ha hozzáérsz). "


Köszönöm a segítséget.

2015. szept. 18. 16:09

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!