Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mennyi az átlag IQ? ÉS mettől...

Mennyi az átlag IQ? ÉS mettől meddig számít valaki okosnak, vagy butának, vagy átlagosnak?

Figyelt kérdés

2015. okt. 15. 19:19
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
85%
100, ha eltér akkor igazítják
2015. okt. 15. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 Wadmalac ***** válasza:
83%

A Mensa 16-os szórású Raven-féle tesztjére alapozva 100 az átlag.

Nincsenek olyan kategóriák, hogy buta meg okos, olyan kategóriák vannak, hogy az emberiség hány százaléka tartozik abba az IQ-értékbe.

Az okos és buta szubjektív fogalom és az IQ-teszt nem is szándékozik ilyet vizsgálni. Az egy logikai képességet vizsgál. Hétköznapi foglamakkal, hétköznapi környezetben egy alacsony IQ-jú tanult embert simán nevezhetnek, ismerhetnek okosabbnak, mint egy magas IQ-val rendelkező, de tanulatlan embert.


Még az sem biztos, hogy egy értelmi fogyatékos alacsony IQ-val rendelkezik.


Ez nem erről szól.

2015. okt. 16. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 BringaManó ***** válasza:
82%

Wadmalac:

– tudtommal 15-ös szórású az MH tesztje (bár az én időmben még 24-es volt, úgyhogy nem vagyok naprakész... :-)

– az értelmi fogyatékosság pedig tudtommal éppen egy olyan kategória, amit leírhatunk IQ-val (<70), vö.:

[link]

2015. okt. 16. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 Wadmalac ***** válasza:
90%

"az értelmi fogyatékosság pedig tudtommal éppen egy olyan kategória, amit leírhatunk IQ-val"

Általában. Van autista kiemelkedően magas IQ-val. Csak példaként. Ezért is nem azt írtam, hogy nincs összefüggés, hanem azt, hogy nem feltétlenül van.

2015. okt. 16. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 Wadmalac ***** válasza:
70%

A szórás valóban 15. Sorry.

Százalékosan mennyit vesz el most ez a hozzászólásom értékéből? :)

2015. okt. 16. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

Wadmalac, az autizmus nem értelmi fogyatékosság, még akkor sem, ha sok autista értelmi fogyatékos.

Okosnak az számít, aki művelt, butának az, aki nem tanult, nem az, aki egy bizonyos intelligenciaszint alatt van.

2015. okt. 16. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 Wadmalac ***** válasza:
79%

"Wadmalac, az autizmus nem értelmi fogyatékosság, még akkor sem, ha sok autista értelmi fogyatékos."

Rendben. Esetleg a példám nem volt jó. Ettől még nem igaz, hogy minden értelmi fogyatékos alacsony IQ-jú. Az értelmi fogyatékosságnak nem csak a logikai képesség a mérvadója.

Logikai tény, hogy egy példa cáfolata nem cáfolja az állítást. :)


"Okosnak az számít, aki művelt, butának az, aki nem tanult, nem az, aki egy bizonyos intelligenciaszint alatt van."

Ettől eltérőt én sem állítottam.

2015. okt. 16. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 BringaManó ***** válasza:
100%

OK, ezzel az értelmi fogyatékos dologgal most beégtél, szerintem ne ásd magad mélyebbre... :-) mi, laikusok egymás között szerintem csak wikipédia szinten tudunk vitatkozni, abban pedig elég világos, hogy az ért.fogy. az az IQ<70 (ami egyébként érdekességképpen akkora "távolságra" van a 100-as átlagtól "lefelé", mint a mensás 2% "felfelé").


(és az is látható a wikiben, hogy az autizmus nem tartozik az ért.fogy.-ba, ha csak a fenti linket megnyitod, akkor: "Gyakran kapcsolódik más zavarokhoz, mint amilyen például az autizmus", tehát az nem az... – de ez ügyben már úgyis visszakoztál.)


hozzáértők nyugodtan helyrerakhatnak engem is a témában, sőt kifejezetten kérem őket :-)

2015. okt. 16. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 Wadmalac ***** válasza:
7%

Hmm, persze, amennyiben ez a hivatalos definíció, mármint hogy éppenhogy IQ-határhoz kötik az értelmi fogyatékosságot (erre én is várnék megerősítést), akkor tényleg nincs igazam.

Az értelmi fogyatékosság alatt lehet, hogy nem azt értem, amit kellene, nem ragaszkodom a kifejezéshez. Egyéb agyi defektusok? A kommentem lényege az akart lenni, hogy egy egyértelműen valamilyen értelmi, agyi defektussal rendelkező személy sem biztos, hogy "hülye" IQ szempontjából.

Én pontosan erre akartam célozni, azt nem érzem akkora "beégésnek", hogy nem vagyok szakértője az agyi defektusok szakszótárának.

2015. okt. 19. 06:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim válasza:
100%

Magyar Wikipédia:

"Egy személy intelligenciája tehát nem más, mint az egyén értelmességi szintje egy előre kijelölt alaptudáshoz viszonyítva."

Angol Értelmező kéziszótár:

"The ability to acquire and apply knowledge and skills"

=kb.: Egy képesség arra, hogy elsajátíts és alkalmazz egy szellemi tudást és gyakorlatot.

Az angol sokkal jobban elmondja, hogy a "józan paraszti ész"-től lehet valakit okosnak nevezni az IQ szerinti jelentésében. A "gondolkodni" képességét.

Attól, hogy valaki "tanult" vagy "művelt" még nem lesz képesebb arra, hogy új, alkalmazni képes tudást szerezzen.

Sőt! Én arról olvastam, hogy az oktatási rendszerünkkel pont az a gond, hogy nem tanít meg gondolkodni - pont csökkenti ezt a képességet! A sok értelmetlenül betanult információ nem ad tudást, ha azt nem követi az értelmes ember általi adatfeldolgozás. Amit nem értesz meg, azt aztán fel sem tudod dolgozni. A hülyeséget nem tudod elvetni, ha nem tudod, hogy az az.

Aki erre képes, azt nevezném okosnak. Aki ezt a köreidben észrevehetően átlag alatt tudja, azt butának.

Tehát értelmes emberek között is tűnhetsz "butának" ill. fordítva.

2015. okt. 19. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!