Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Nagyon gondban vagyok a...

Nagyon gondban vagyok a történelem évszámokkal, mit tegyek?

Figyelt kérdés
Csak ma négy órája tanulom (és már jó pár napja elkezdtem), és (ma) ötöt sikerült csak megjegyezni. Háromnegyed óra alatt kettőt nagyjából úgy, hogy ezek közül pár ugyanaz a szám. Egyszerűen nem megy bele a fejmbe. Próbóltam színhez társítani, képhez, de nem tudom! Elfelejtem. Több, mint hatvanat kéne tudni, abból kiírtam a legfontosabbakat, ez negyven valamennyi, azt hiszem. Egy élet nem lenne elég arra, hogy megjegyezzem... Hogy tudnék megtanulni legalább egy kicsit többet??

2015. nov. 5. 19:52
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Csinálsz évszámkártyákat. Nyelvtanuláshoz szoktak szókártyákat ajánlani, itt lényegében valami hasonlóról van szó. Kivágy keményebb papírokat szépen méretre. Ezt érdemes írószerboltban beszerezni, kis szerencsével még kártyák is lesznek, és akkor nem kell vagdosni. Annyi, hogy azért legyen keményebb, mint egy sima nyomtatólap (tehát ugyanúgy meg tudd fogni, mint egy magyar kártyát mondjuk). Ja és persze ne üssön át rajta a toll. Ha a technikai oldala megvan a dolognak, jöhet a következő lépés. Fogsz egy kártyát, és egyik oldalára felírod az eseményt, másik oldalára az évszámot. Minden egyes évszám és hozzá tartozó esemény felkerül egy-egy kártyára. Ez picit munkás, de érdemes időt szánni rá. Utána fogod, és megkevergeted a kártyákat. Megnézed az eseményt, és megpróbálod kitalálni az évszámot. Utána megnézed a túloldalon, hogy jól tudtad-e. Természetesen lehet fordítva is, vagyis hogy az évszámot nézed meg, és ahhoz próbálsz eseményt társítani. Ha nem helyesen tippeltél, semmi gond, haladj tovább. Egyszerre ne próbálj adott mennyiségnél többet megtanulni. Én napi 10-20-at javaslok. De mennyi az egy hét alatt! Előbb-utóbb azt fogod látni, hogy helyesen találod el. Ha már minden alkalommal helyesen találsz egy évszámot, azt a kártyát félre lehet tenni. És itt jön a következő lépés. Vagyis, hogy mikor melyiket nézd meg. Ezt érdemes 3 felé venni. Oszd a kártyáid 3 csoportba.

Az első csoportban legyenek azok az évszámok, amik nagyon mennek. Ezeket elég hetente egyszer átnézni.

A második csoportban legyenek azok, amik mennek, de van egy kis bizonytalanság. Ezeket 3 naponta nézd át.

A harmadik csoportba kerüljenek, amik nem mennek még. Ezeket naponta nézd át.

Azt fogod észrevenni, hogy a kártyák átkerülnek folyamatosan a második, majd az első csoportba. Minél többet gyakorolsz ezzel a módszerrel, annál jobban fog menni. Persze a kártyákat érdemes megkeverni.

Egy nap többször is átnézheted. A napi gyakorlásnál úgy járj el, hogy ami nagyon megy, tedd félre. Legyen a többi is biztos. Utána keverd össze az összeset, és nézd meg tudod-e. Természetesen az összes az adott napon megtanult új kártyákra vonatkozik.

Eleinte érdemes lehet csak 2-3 naponta új kártyákat bevenni.

Miután a napi 'adagot' memorizáltad, keverd össze őket az előbb felvázolt hármas csoport kártyáival. Próbáld egyszerre kitalálni.

A kettes és az egyes csoporttal nem feltétlenül érdemes a napi kártyákat összekeverni. Persze, nem probléma, de mivel azok valamilyen szinten memorizált kártyák már, ezért szerintem érdemesebb őket magukban átnézni. De úgyis látni fogod, melyik módszer a legjobb számodra.

Végül annyit, hogyha túl sok kártya lenne a hármas pakliban, akkor egész egyszerűen addig ne keverj bele újakat, amíg azok nem mennek. Vagyis hagyj magadnak időt mindent memorizálni. Egy nap sem kell sok órát rászánni, nem baj, ha a napi gyakorlás után nem gördülékeny, holnap is van nap, beteszed a hármas pakliba, másnap könnyebben fog úgyis menni.

Próbáld ki a módszert, én használtam, nekem bevált. Remélem, tudtam segíteni.

2015. nov. 5. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
kiragasztgatod mindenhova a lakásban az évszámokat kis cetliken 1-et egyet, falra, ajtóra, szekrényre
2015. nov. 5. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
2.vagyok,én egy másik 74%-os,mint az 1.
2015. nov. 5. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Lehet, hogy rajtad segítene pl a mnemonikus vers. Ez olyan vers/szó/mondat, amiben a szavak betűszáma egyezik a számokkal, azaz pl 1335 számhoz egy egybetűs, két hárombetűs és egy ötbetűs szó kell, pl:


A hal itt úszik. (pontok, vesszők, egyéb írásjelek nem számítanak.)


Nyilván akkor a legjobb, ha valahogy kapcsolódik is a témához, mert baromi nehéz megjegyezni, hogy épp a második világhábprú kitörése a narancsos kacsa volt.


Pl 1335 a visegrádi királytalálkozó volt, így az eseményhez jobban illene pl.:


E vár ősi, uraim.


Nyilván megvannak a nehézségei, pl nullát nehéz így leírni (1305 és 1350 közt marha nehéz különbséget tenni), de erre egy megoldás az, ha 0 helyett mindig 10 betűset használsz, azaz 1305 az 1-3-10-5 lesz, míg 1350 1-3-5-10.


Így is sokat kell tanulnod, plusz kitalálnod a verseket, de lehet hogy erre áll az agyad, és menni fog.

2015. nov. 5. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Nem értek egyet az előző válaszolókkal (nem olvastam végig, de ránézésre a magolásra adnak tippet). Szerintem pont azért nem tudod megjegyezni, mert száraz tényként magolod őket. És amíg így állsz hozzá, nem is fogod megtanulni, az biztos. Ha nem tudsz hozzá semmit társítani (mármint a történelmi események folyamatait), hanem csak mint adatokat tanulod őket, jóhogy nem fogod megtanulni.


Először tanuld meg a leckéket, lásd a folyamatot, ok-okozati összefüggéseket, és akkor könnyebben fog menni az évszám is. Persze visszafelé is fontos a folyamat: évszámok ismerete nélkül az ok-okozati összefüggéseket sem fogod megérteni.


Úgyhogy neked elég sok bajod van a törivel, látszik, hogy halvány fogalmad sincs róla, és a tanulási módszered is rossz. Tehát a javaslatom: értsd meg a leckéket, és ha benne van a fejedben a történelem "története", közben kezdd el a történet elemeihez társítani az évszámokat.

2015. nov. 6. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Ja meg a másik nagyon fontos dolog, ha összefűzöd az eseményeket. Miről szólhattak a hírek az 1200-as évek elején? Ha már átlátod, hogy a Magna Charta és az Aranybulla kb ugyanakkor lett kiadva (1215 és 1222) és amúgy nagyjából hasonló a jelentőségük is, ugyanekkoriban a tatárok is nagyon mozgolódnak, sorra győzik le az oroszokat meg a kínaiakat, és már csak 20 év, hogy megérkezzenek ide. A Szentföld ekkoriban épp keresztény kézen van (és pont ez az egyik oka a Magna Chartának), de ettől még sorra mennek a keresztes hadjáratok.

Szóval ha kb van egy sztorid, egy képed az események láncolatáról, akkor legalább már azt látod, hogy mondjuk a tatárjárást nem az 1300-as években kell keresni, hanem 1200-as közepe, hogy most 41 vagy 42, az valójában kevésbé fontos.

2015. nov. 6. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

A magolás a tanulás ősi ellensége. Kiváló memóriájúaknak sikerül ideig óráig, de hosszú időre (életfogytig) kizárólag megértés után lehetséges.

A történelem sok sok esemény folyama. Nemcsak időben, de térben is. Mint ma a politikában látjuk, ezek erősen hatnak egymásra. 1848 március 15-e azért a forradalom napja, mert addigra Európában nagyon felgyülemlett a társadalmi igazságtalanság, ami ellen sorban, több helyen felléptek. Kezdték a franciák, folytatta a Németalföld, március 13-án elérte Bécset, onnan a hír akkor 1 nap alatt ért Pestre. Estére megtudták a lázongó ifjak, és rögtön döntöttek: másnap mennek a követeléseiket érvényesíteni.


A történelem nem évszámok, hanem egymással összefüggő események sora. Ha ezeket nem érted meg, ha nem látod át, miként következik az egyik a másikból, semmi esélyed. Ha úgy olvasod, mint egy izgalmas igaz mesét, jobban jársz. Felejtsd el sürgősen a saját módszeredet és a többi magolós javaslatot. A sikertelenségre buzdítanak.

2015. nov. 6. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!