Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Létezik olyan nézet, amiből...

Létezik olyan nézet, amiből egy szabályos körre nézve tojásformát látunk?

Figyelt kérdés

2015. dec. 4. 20:42
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Igen
2015. dec. 4. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
És egy szabványos gömbre nézve egy ellipszoidot?
2015. dec. 4. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:

Nem. Legalábbis én tojásforma alatt egy olyan valamit értek, aminek az alja vaskosabb, a teteje szűkebb.


Olyan nézet van, amiből ellipszisnek látszik, meg ugye megfelelő projekcióval még parabolába, hiperbolába illetve ezek elfajuló változatiba (szakasz, félegyenes, egyenes) vihető át.


De az ellipszis az nálam nem tojásforma, hiszen az „alja” és a „teteje” is egyforma. Esetleg megfelelő görbe tükörből nézve tudom elképzelni, hogy tojásforma lesz. Az ilyen számít?

2015. dec. 4. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

1-es vagyok.

Én is úgy gondolom, hogy az egyik végének vastagabbnak kell lennie a tojás alakhoz. Meg lehet csinálni, kedves 3-as! Próbálgasd csak, rá fogsz jönni. :)

2015. dec. 5. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

4# Világosíts fel légyszíves!

Melyik képsíkon van ilyen torz képe a körnek?

(már csak a kör szabályossága miatt sem tudom elképzelni)

2015. dec. 5. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
Vesd össze azzal, hogy a párhuzamosok a végtelenben összetartanak (perspektíva). Ha elég nagy a kör, akkor valóban tojás alakúnak látszik. Ha kicsi, akkor is, csak akkor nem annyira feltűnő a dolog.
2015. dec. 5. 01:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

Értem. erre nem gondoltam.

Ez csak egy latszólagos "kèp", nem sikerült elvonatkoztatnom.

Köszönöm!

2015. dec. 5. 01:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
Igen, hiszen ez a kör topologikus képe.
2015. dec. 5. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Topológiailag a cipőfűződ is tekinthető körnek, miután összekötöd a két végét, szóval azt ne keverjük már ide… Én csak geometriailag és optikailag látom értelmét a kérdésnek, és hogy őszinte legyek, eddig csak geometriailag gondolkoztam rajta. (Persze biztos lehet irodalmilag is vizsgálni, csak akkor mondjátok meg, hogy most ez irodalom – ilyen szempontból a topológiai válaszra nem haragszom, mert végül is korrekt, csak 'szerintem' nem tartozik ide, lásd a cipőfűzőt.)


Meg bocsánat, hogy akadékoskodom, de én még mindig nem látom, hogy lesz tojás. Most azt is belevesszük, hogy a szemünk lencséi torzítanak? Mikortól mondjuk, hogy egy kör nagy? Egyáltalán mihez képest kell, hogy nagy legyen?


(A párhuzamosok a végtelenben összetartanak az meg projektív geometria, és ott van olyan tétel, hogy kúpszeletet projekció mindig kúpszeletbe visz át. Szóval olyan síkot és vetítő pontot könnyen tudok mondani, hogy a körünkből hiperbola, vagy nagyon elfajuló esetben két egymást metsző egyenes lesz, de „tojás” az biztosan nem.


Amúgy arra kell gondolni, hogy felveszünk egy kört és egy pontot a síkján kívül, majd berajzoljuk a pont és a körpontjai által meghatározott egyeneseket, így kapunk egy kúpot – ez most nem egy véges kúp, hanem olyan hosszú, mint egy egyenes. Az egyenesek a vetítő egyenesek, vetítő síknak meg egyszerűen egy olyan sík kell, ami az alsó és felső felét is metszi a kúpnak. Ott a kör vetülete hiperbola lesz. Azt is elfogadom kúpnak, ha egy „végtelen távoli” pontot választunk csúcspontnak, így a kúp a gyarló ember számára hengernek tűnne.)

2015. dec. 5. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 Tom Benko ***** válasza:
@6: Próbáld már meg ábrázolni!
2015. dec. 6. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!