Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Az időjárás miért "idő" járás?

Az időjárás miért "idő" járás?

Figyelt kérdés
Az angol azt mondja, hogy "weather" és nem azt, hogy "timegoing". (Mondjuk tényleg hülyén hangzik. :) ) Szóval a magyar nyelvben mi köze van az időnek az időjáráshoz? Miért nem nevezzük külön szóval?

2016. máj. 15. 22:03
1 2
 1/11 anonim válasza:
85%
Az időjárás nem külön szó...az egy "összetettnek nevezhető szó" és gondolom azért ez a neve,mert azt mutatja,hogy az idő járásával hogyan változik a hőmérséklet stb.:D
2016. máj. 15. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Itt nem arról az "idő"-ről van szó, ami az angolban a "time". Szóval nem az, hogy mondjuk este tíz van. Itt arról az "idő"-ről van szó, amikor mondjuk azt mondod, hogy "jó IDŐ van, süt a nap", stb.

A magyarban ez a két kifejezés (az "idő") csak azonos alakú szerintem. Ergo, nem úgy "tevődik össze" az IDŐ + JÁRÁS , mint ahogy a "timegoing" állna össze.

2016. máj. 15. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Azt értem, hogy az idő, ha süt a nap, az a "weather". Ha este tíz van, akkor "time". De a "weather" miért "idő" és a "time" miért szintén "idő"? Szóval az idő(járásnak) mi köze van az órával mért időhöz?
2016. máj. 15. 23:17
 4/11 TappancsMancs ***** válasza:
100%
Ezek nyelvi sajátosságok amikre kérdezel az utolsóban. Éppenséggel lehetne fordítva is, tehát az angolban tevődne össze így ez a szó. Amúgy az idő mérése első lépésben az égbolton megfigyelt eseményekből következik minden kultúrában. Halad a Nap az égen és eltelik egy nap, ez már idő mérés. Gondolom érthető hogy kapcsolatos az időjárással a napok telése, az eredet az égbolttal való kapcsolat ami közös az idő mérésében és az időjárásban.
2016. máj. 16. 01:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
91%

Azért mert az idő jár :)


Erre szoktam mondani hogy hülye kérdésre hülye válasz :D Jó tudom jól hogy miért van ez az oldal, ezt csak poén kedvéért írtam :D


Egyébként az időjárás lényege hogy az idő változik nem az óra szerinti idő, hanem ahogyan múlik az idő úgy változnak a hőmérsékletek, úgy alakul ki csapadék pl vagy múlhat el a csapadék és szakadozhat a felhőzet.

2016. máj. 16. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
19%

El lehet morfondírozni, hogy az ég miért bolt is, meg miért tűz, az ár miért víz, miért ellenérték, miért szerszám?


"Aki ezen elgondolkozik, s ügyel rá, hogy gondolatai ne kalandozzanak összevissza, hanem helyes irányban haladjanak, nagy igazságoknak jöhet a nyomára."

2016. máj. 16. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim válasza:
Az idő "jár" folyamatosan változik valamilyen formában!
2016. jún. 9. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Lehet egy hasonló kérdésem?

Miért nap (vagy Nap, a kérdésben ez nem fontos) a meleget ontó csillag is és a szerda is?

2016. jún. 10. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Ez a napos téma valahol igencsak hasonló az én időjárásosomhoz. Mert ugyebár magyar nyelven a nap az a bizonyos 24 órás időperiódus is, de nap - pontosabban nagy kezdőbetűvel: Nap - az a bizonyos magfúziós elven energiát adó természeti képződmény, pontosabban égitest. Ezzel szemben - akár az angol nyelvet is példaként felhozhatnánk - az időt, időtartamot kifejező szó a day, míg a világűrbeli képződmény Sun, tehát még a szó alakja sem egyezik meg egyetlen betűjében sem.
2016. jún. 10. 16:45
 10/11 anonim ***** válasza:

A francia nyelvben a Nap - Soleil, a hét napja - jour.

Viszont az idő - legyen az az esős idő vagy a múló idő -, "temps", a latin tempus-ból. Akkor is, ha azt mondom pl., hogy "ideje elindulni".

Mint a magyarban.

Amiből le lehet vonni a konzekvenciát: ahány ház, annyi szokás. :)

2016. jún. 11. 00:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!