Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Valaki elmagyarázná, hogy mi...

Valaki elmagyarázná, hogy mi a különbség a cinizmus, a szarkazmus, és az irónia között?

Figyelt kérdés
Példával is szemléltetnétek légyszi? :C példávaé könnyebb megértenem..mert a definiciójukat nem nagyon értem.

2016. aug. 15. 13:17
 1/4 anonim ***** válasza:
95%

A cinikus az, aki alapvetoen bizalmatlan mindenben es mindenkiben. Megveti az erkolcsi, moralis dolgokat.


"Szerintem csak azert vagy huseges a baratnodhoz, mert nem talalsz senkit, akit meg tudsz dugni."

"Amugy is, a huseg egy tulertekelt hulyeseg."

"Ja, persze, adakozik tobbmillio forintot. Nyilvan leirhatja az adojabol."

"Szerintem nyugodtan el lehet lopni ezt a penzt, csak ne deruljon ki."



Az ironikus az, aki forditott ertelemben hasznal szavakat, vagy ha valami forditva sul el, mint terveztuk. Az ironia tehat reszben egy kifejezesi mod, reszben a vilag esemenyeiben valamifel kontraszt, annak eszrevetele.


"A dolog ironiaja, hogy a csajom azert hagyott el, mert tulsagosan szerettem." < A szituacio ironikus.

"Tegnap osszvesztem a munkatersnommel Vettem neki viragot, erre megjobban megsertodott." < A szituacio ironikus.


"Baromi jol erzem magam, mondhatom. Tok jo, hogy csak a szinyogok 99%-a csipett meg." < Ironikus kifejezesmod.

"Az ember azt gondolna, hogy ennyi idosen mar kepes feloltozni, aztan tessek." < Onironikus mondat akkor, amikor eszreveszed, hogy felre van gombolva az inged.


A cinizmus es az ironia gyakran jar egyutt. A cinikus mondat a tartalma miatt cinikus, az ironikus mondat pedig a kifejezesmod miatt.


Cinikus tartalom ironikusan kifejezve:

"Ugy imadom az osszes hollywoodi filmet. A csapbol is ez folyik: szeressuk a melegeket, a negereket, a benakat, a hulyeket. Es engem ki fog szeretni?"

(Az elso mondat ironikus.)


A szarkazmus az egy keseru, gunyoros, sokszor halallal, hasonlokkal humorizalo kifejezesmod, gyakran az ironianak egy tultolt valtozata.


"Ne vegyel mar tartos tejet."

"Ocsem, a mosott szar hozzad kepest szepsegkiralyno."



A szarkazmusnak nem kell egyben ironikusnak is lennie, de lehet:


"Kerlek ne gyere kozelebb, mert a rozsaviragillat, amit arasztasz, tulsagosan finom egy ilyen foldi halandonak mint en."


Es nyilvan lehet valammi cinikus es szarkasztikus is egyben:


"Tudod, mit? En irigylem ezt a csoro koldust. Barmelyik nap elpatkolhat, kesz megvaltas neki, en meg szenvedhetek a nejemmel meg az anyosommal meg vagy 20 evet."

2016. aug. 15. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 Vree ***** válasza:
98%

cinizmus = abban való kétkedés, hogy az emberek alapvetően őszinték vagy becsületesek

szarkazmus = csípős, gúnyos megjegyzés

irónia = (beszédben:) amikor valaki látszólag egyetért egy állásponttal, de ahogyan egyetért (tudatlanságot tettetve, alábecsülve vagy eltúlozva), azzal nevetségesnek állítja be azt, amit látszólag támogat (ezzel nyilvánvalóvá teszi, hogy valójában mit gondol róla).

A helyzetirónia az, amikor a sors/véletlen tesz valakit ilyen módon nevetségessé.

2016. aug. 15. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim válasza:
100%
Első: Nagyon hasznos volt a hozzászólásod, Köszönöm szépen!
2017. jún. 12. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim válasza:
100%

"helyzetirónia"

ez tetszik - az angol pl azt, hogy valami ironikus , az esetek többségében erre, a helyzetiróniára érti.

ezért kb. úgy lehet fordítani, hogy "a sors fintora"

2019. ápr. 11. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!