Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Üvegházhatás magyarázat?

Üvegházhatás magyarázat?

Figyelt kérdés

A szén-dioxidot nagy felelősének tartják az üvegházhatásnak.

A szén-dioxid gáz lényegesen nehezebb (nagyobb a sűrűsége), mint a levegőnek. De akkor hogyan is jut fel? Vagy hogy van ez? (Nem vagyok hülye, csak mielőtt megkérdek egy pfofesszort vagy valami ilyesmi... gondoltam felteszem itt a kérdést, hátha kapok választ)

Továbbá nem inkább a metánra kéne vigyelni?

Azt olvastam, hogy a vízgőz is üvegházhatást okoz... na ezzel mi van? Ez milyen mértékű? A metánhoz és a CO2-hoz képest?

Előre is köszönöm a válaszokat



2016. szept. 7. 19:33
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

"A szén-dioxid gáz lényegesen nehezebb (nagyobb a sűrűsége), mint a levegőnek. De akkor hogyan is jut fel? Vagy hogy van ez? "


A gázok nem válnak el olyan könnyen és élesen, mint a folyadékok. Ahhoz, hogy egy nehezebb gáz ténylegesen "leülepedjen", tökéletes nyugalomra van szüksége. Pl. egy teljesen elzárt pincében van. Ez nem olyan mint a víz és olaj esete. Szóval amíg nem lesz a Földön tökéletes szélcsend nagyon hosszú időre, addig a CO2 nagyjából egyenletesen fog eloszlani az atmoszférában. Ahogy például a nitrogén és oxigén is. Az oxigénmolekula nehezebb, de nem válnak szét. Mondjuk részben azért is, mert kisebb a különbség, de másrészt pedig azért, mert a gázok nem szoktak élesen elkülönülni. Az ózon is fennmarad az ózonrétegben, pedig szintén nehezebb, mint a levegő. A szél elkeveri a gázokat. Egyébként por is van pl. az atmoszférában, pedig az sok nagyságrenddel sűrűbb, mint a levegő.


"Nem vagyok hülye, csak mielőtt megkérdek egy pfofesszort vagy valami ilyesmi... gondoltam felteszem itt a kérdést, hátha kapok választ"


LOL


"Továbbá nem inkább a metánra kéne vigyelni?"


Jelenleg senki nem bocsát ki olyan nagy mennyiségben metánt az atmoszférába. Persze, figyelni kéne rá, de közel sem akkora probléma, mint a CO2. Meg a metán emisszió főleg a mezőgazdaságból származik, és azt nehezebb megváltoztatni, mint az erőműveket.


"Azt olvastam, hogy a vízgőz is üvegházhatást okoz... na ezzel mi van? Ez milyen mértékű? A metánhoz és a CO2-hoz képest? "


Itt van egy táblázat róla:

[link]


A vízzel az a helyzet, hogy nem lehet befolyásolni a mennyiségét az atmoszférában. Vannak óceánjaink, amik folyamatosan párolognak, így egy egyensúly alakult ki. Ha kivennéd az összes vízpárát az atmoszférából, akkor pár nap múlva megint pont ugyanennyi víz lenne benne. Feltéve, hogy nem köszönt be a jégkorszak. Olyan, mint a kád, amibe engedsz is vizet és ki is van húzva a dugója. Minél több benne a víz, annál gyorsabban folyik ki, így mindig ugyanarra a szintre áll be. Ha beleöntesz két vödör vizet, akkor is vissza fog állni, meg ha kiveszel belőle akkor is vissza fog állni.


Na most a CO2-vel az a baj, hogy egy adott mennyiséget bont le az élővilág. A kádas példával: a kádba engedsz vizet, és egy szivattyúval el is szívod. A szivattyú be van állítva, hogy adott mennyiségű vizet szivattyúzik el és kész. Sokáig nagyjából ugyanannyi volt a CO2 kibocsátás, mint amennyi kiment. Tehát mondjuk 1 l/perc sebességgel ömlik be a kádba a víz, és erre van állítva a szivattyú. Mi 2 l/percre állítottuk a befolyót, de a szivattyú maradt (vagyis igazából nem teljesen, de nem változott akkora mértékben, mint a kibocsátás. Pl. mondjuk a szivattyú 1,1 l/percre állt be, míg a víz 2 l/perccel jön). Így a víz egyre csak gyűlik. Ez a probléma. A CO2 folyamatosan gyűlik.


A másik probléma az, hogy a vízpára mennyisége az atmoszférában azért mégsem állandó. Mint tudod, a párolgást befolyásolja a hőmérséklet. Vagyis ahogy melegszik a Föld, egyre több lesz a vízpára. Nem azért, mert kibocsátjuk, és nem is tudjuk megszüntetni vagy akár csak csökkenteni. Egyszerűen az óceánok kicsit jobban párolognak. Ez az egyensúlyi szint egyre magasabbra fog mászni, ami egy öngerjesztő melegedést jelent. Viszont ha sok lesz a víz, az is lehet, hogy a sok eső, gyors felhőképződés meg a felmelegedés ellen hat. A klíma egy kaotikus rendszer, és ha egyszer belenyúlunk, senki sem tudja megmondani hogy mi lesz. Ezért az a cél, hogy ne nyúljunk bele "annyira". Ez pedig a CO2 emisszió csökkentéssel lehetséges.

2016. szept. 7. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 Bereczk Jénos ***** válasza:

Tökéletes a magyarázat, sajnos a mérhetetlen nagy tudomány már belepiszkított ebbe is! Ha egy tanteremben sok a CO2, mert a teremben sokan lihegnek, a természetes védelem jön létre: IZZADUNK, majd helyreáll az egyensúly, amit egy szellőztetéssel megelőzhetünk, mert csökken a CO2!!!

Kicsit nagyobban, minden fordítva történik, a talajban víz van, felette CO2! A nap felmelegíti a CO2-t (nem a levegőt!!), erre több pára érkezik, az

egyensúly helyre áll!!!!!

Miniszterelnökünk bebizonyította, hogy az árvíz ártalmaitól megkíméli a

lakosságot és a TV-k kereszttüzében ezt meg is tette, nem sejtve, hogy a víz hiányában a talajvíz lesüllyed, csak nagyobb meleg tudja felszívni, innen a felmelegedés és a sivatagosodás!!!!!

Megjöttek a fehérvári huszárok, most már más a nóta: ADD MÁR URAM AZ ESŐT!!!!!!! Akkor 50 év múlva talán helyrejön

2023. febr. 9. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!