Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Szerintetek a Nobel-díj...

Szerintetek a Nobel-díj elértéktelenedését jelzi hogy Bob Dylan kapta az irodalmi Nobelt?

Figyelt kérdés

[link]

Nem ismerem a munkásságát de ő azért mégiscsak egy könnyűzenész nem költő vagy író. Sokan kritizàlják a bizottságot. Nektek mi a véleményetek?



2016. okt. 14. 14:36
 1/5 anonim ***** válasza:
59%
Bob Dylan költő, aki saját verseit el is énekli! elértéktelenedés?? ezt miért nem kertész imrenel kérdezted? :(
2016. okt. 14. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

"Nem ismerem a munkásságát "


Lehet hogy a bizottsag meg ismeri.

2016. okt. 14. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 2*Sü ***** válasza:
100%

> Nem ismerem a munkásságát


Tehát nem tudod megítélni azt, hogy mennyi értéket képviselnek a szövegei. Amúgy én sem ismerem a munkásságát, a dalszövegeit, nem tudom, hogy kiérdemelt volt-e ez a Nobel-díj vagy sem.


> de ő azért mégiscsak egy könnyűzenész nem költő vagy író


Mi a különbség egy vers és egy zeneszöveg között? Csak annyi, hogy az elsőhöz nem feltétlenül születik dallam. Vegyük mondjuk József Attila: Óh szív! Nyugodj! című versét. Ennek van valamilyen irodalmi értéke. Hogy kinek mekkora, az persze lehet ízlés dolga. De a szöveg irodalmi értékből von-e le bármit is, ha valaki történetesen ír rá valaki egy dallamot, akár könnyűzenei dallamot, és megzenésíti? Mint pl.: https://www.youtube.com/watch?v=3wUCDPR8xQ0 Nem. A zene hozzá is tehet, meg el is vehet az így keletkezett komplex mű érékéhez, de a szöveg része ettől még az maradt, ami volt.


Egy eleve megzenésítésre írt szövegnek is lehet igen magas irodalmi értéke. Miért ne lehetne? Például a ballada elnevezése is utal arra, hogy zenei műfajról van szó. Magát a lírát is – mint az irodalom egyik ágát – egy hangszerről nevezték el. A líra szorosan kötődik a zenéhez, az csak későbbi fejlemény, hogy zeneiség nélkül is önállóvá vált. De az nem értékmérő, hogy valaminek van-e dallama, kísérete, vagy nincs, vagy annak milyen a hangszerelése, dallamszerkezete.


Én azt gondolom, hogy a zene is része valamennyire az irodalomnak, így jelzésértékű is lehet ez a húzás, hogy bizony zenében is lehet magas irodalmi szintet elérni. Hogy tényleg Bob Dylant kellett-e ehhez kiemelni az lehet kérdéses, de nekem semmi bajom azzal, hogy rávilágítunk, a könnyűzenei szövegek is rendelkezhetnek irodalmi mélységgel.

2016. okt. 14. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
2016. okt. 14. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Nyilván lesz majd újrafordítás. :)

Én meg fordítva vagyok, sosem szerettem Dylant, ha énekelt, de a szövegeiből párat igen.

2016. okt. 14. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!