Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Az {an} növekvő számsorozatról...

Az {an} növekvő számsorozatról tudjuk, hogy bármely két szomszédos tagjára teljesül az aranymetszés, vagyis a kisebbik tag úgy aránylik a nagyobbikhoz, mint a nagyobbik a két tag összegéhez. (? )

Figyelt kérdés
Lássuk be, hogy az {an} sorozat egy mértani sorozat, és adjuk meg a sorozat hányadosát!

2016. okt. 26. 00:11
 1/4 dq ***** válasza:

e < f (pozitív) számokra teljesül az aranymetszés:


> f/e = (e+f)/f


Azt szeretnéd belátni, hogy f/e -t már meghatározza ez a feltétel, azaz f/e konstans (ha megnézed, minden kérdés lényegében ez.


Bevezetsz egy új változót f/e-re, kondjuk Y.

Ekkor Y-ra teljesül az elõbbi egyenletem, sõt, ami fontosabb: nincsen benne e vagy f! (valójában ez annak köszönhetõ, hogy az elõzõ egyenletem homogén, azaz ha (e0,f0) párra teljesül az egyenlet, akkor (e0*c,f0*c) párra is teljesül, tetszõleges c nemnulla konstanssal.)


> Y = 1/Y + 1


Másodfokú egyenletre vezet, az egyik megodása pozitív, tehát f/e értéke következik abból hogy (e,f)-re teljesül az egyenlet, tehát bármely két egymás utáni sorozatelemre ugyanannyi, tehát mértani sorozat és ez a hányadosa.

2016. okt. 26. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Atyaisten, ennél elméletibben, elvontabban nem sikerül? Nem szúrja ki a szemeteket, hogy a hányados az aranymetszés aránya maga?
2016. okt. 26. 07:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Vagy én vagyok a helikopter és ez éppen azt az arányt akarja bevezetni? Bocsánat :)
2016. okt. 26. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 dq ***** válasza:

Ennél azért sokkal precízebben _kéne_. Ez csak mese volt.

Egy bizonyítás ("Lássuk be, hogy") kb így néz ki:


Két esetre bontom


I) a0>0.

Ekkor a1>=a0 (monoton növekvési feltétel), így

> Y = a1/a0 = (a0+a1)/a1 = 1/Y + 1.

Megoldva, Y lehet 1.62 vagy -0.62.

Utóbbi nem jó a monotonitás miatt, tehát

> a1 = Y*a0 = 1.62*a0.

Ez tetszõleges an, a_(n+1) -re elmondható => mértani sorozat, q= 1.62 hányadossal.


II) a0<0

Eleje mint elõbb.

Y = 1.62 nem jó a monoton növés miatt, tehát Y = -0.62

a1=-0.62*a0

a2 = 1.62*a1

==> Ez nem mértani sorozat, a feladat állítása hibás.


Valami ilyet várhatnak el tõle, hogy adja vissza, írja le vagy mondja el. Persze csak azért, hogy képes legyen erre, és nem azért, mert ez "jobb".

2016. okt. 26. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!