Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért van az, hogy ha egy...

Miért van az, hogy ha egy viszonylag üres helyiségben (pl. fürdőszoba) dúdolunk, egy bizonyos hangtól "bedöng" az egész?

Figyelt kérdés
Természetesen mindig ugyanannál a hangnál, de ha más helyiségben próbáljuk ki, másik hang rezonáltatja be. Ja, és egy oktávval feljebbi vagy lejjebbi hang már nem, ellenben egy oktávon belül lehet még egy hang, amitől döng. A hanghullámokkal van összefüggésben? Vagy mivel?
2008. okt. 4. 22:03
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

jól sejted - a hanghullámokkal van összefüggésben.

minden testnek van egy úgynevezett "sajátfrekveciája", ha ezt a frekvenciát "adjuk át" neki, akkor arra rezonál, ezért ezt a frekvenciát rezonancia- frekvenciának nevezzük.

a rezonancia- frekvencia jelenség igen érdekes dolgokat is tud produkálni!

ha pl. egy üvegpohár saját (vagy "ön") frekvenciáját eléggé nagy erővel sugározzuk rá, akkor képes elrepedni, vagy akár apró darabokra törve, mintegy felrobban.

de ismert példa a hidak esete is, ahol pl. nagy tömegben nem szabad azonos ütemben lépkedni, mert attól - szerencsétlen esetben- akár a híd is leszakadhat. (ezért pl. a hidakon átvonuló katonáknak tilos "lépést tartani")

arra is volt már példa, hogy a szél hatására egy híd rezgésbe jött az önrezonanciáján és leszakadt. ezt az esetet véletlenül filmen is megörökítették - a youtubon meg lehet talákni ezt a felvételt.

2008. okt. 4. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
És akkor most minek a frekvenciájával dúdoltam? A faléval, csempéével? A másik pedig, hogy miért nem csak egy hangra rezonált be, hanem egy oktávon belül kettőre is? Egyik az egyik falé, másik a másiké? (Egyik messzebb, másik közelebb van. Vagy ez nem a hullámhossztól függ? Pl. tegyük fel, hogy a "mi" hangé x sinus, a másiké meg, ami szintén bedöngette a fürdőt, 3x sinus? Ezért döngeti az is?) Bocs, de tényleg tök hülye vagyok, és ezer éve tanultam fizikát (meg nem is voltam jó benne...).
2008. okt. 4. 22:27
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

jelen esetben az egész szobát kell egy testként elképzelni, annak van egy rezonancia- frekvenciája. (persze azon belül minden egyes dolognak is van ilyenje, de a kérdés szempontjából ez nem érdekes...)

minden test a saját frekvenciáján rezeg be a legjobban, de ugyanakkor az adott freki egész számú többszörösein is képes rezonálni - csak egyre kisebb mértékben.

2008. okt. 4. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
Az énekhang sem tiszta hang, felhangokkal teli. És amennyiben te egy olyan hangot énekelsz ki, amely felhangja a rezonanciafrekvenciával megegyező, akkor szintén létrejöhet a kölcsönhatás, "bedübörög" a hang. [Illetve a felhang hatására az adott hang.]
2008. okt. 4. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Na, így már világos. :) Köszönöm szépen! Tudtam én, hogy valami ilyesmi van a dologban, de lány létemre - meg nem ma tanultam - ez nem áll hozzám olyan közel. Viszont érdekelt, hogy mitől döng. :D Köszi még egyszer! :)
2008. okt. 5. 11:08
 6/7 anonim válasza:
100%
Eltaláltad az adott test rezonancia-frekvenciáját. :) Illetve ha szerencséd van, akkor a visszaverődő hanghullámok interferáltak az általad kibocsájtottal, így felerősödtek és az mégnagyobb hangerősséget eredményezett. :D
2008. okt. 10. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%
Vagy az is lehet, hogy üres (vagy majdnem teljesen üres) szobában nincs semmi, ami elnyelje, elterelje a hangokat, ezért azok egyenesen visszaverődnek és visszhangként, vagy inkább "döngésként" hallod.
2009. szept. 11. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!