Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hogy hívják, amikor valami...

Hogy hívják, amikor valami ezeken - az alábbi hangokon - rezonál, v. berezonáláskor egy hasonló harmóniát hallat? Név szerint ez milyen "akkord", hangzat?

Figyelt kérdés

nagyjából: E1, C2, A2, E3, H3, F4

Lehet, nem mindegyik hang stimmel mindig, vagy nem ebben a transzponációban (más az induló frekvencia), de az A -> E -> A2 -> E2 része az alap.

Ma a munkahelyemen az esztergályos egy menetfúrót esztergált, és az valahogy - nem tudom, mi okozta ezt - nagyon érdekesen ezeken a hangokon játszott egy egyszerűbb dallamot.

Általában forgácsolás közben csak idegörlő, hangos nyikorgást hall az ember, de itt a menetfúró esztergálása abszolút felismerhetően, tisztán egy harmóniát játszott.

Számomra nagyon érdekes volt, szinte bámulatba ejtő, hogy "még egy esztergagépből is tiszta zenei hangokat lehet kihozni".


Mi lehet ennek az ún. tudományos magyarázata?

Nyilván megvan ennek a mögöttes harmóniaelmélete, mert mintha már hallottam volna ehhez hasonló hangokat akkor, amikor vm. fém emelvénynél fújt nagyon a szél, és az okozott hasonló, kellemes zenei harmóniát.

Talán hangolással kapcsolatos lehet a dolog... vagy valami nagyon alapvető zeneelméleti, akusztikaelméleti dolog, nem?


Tudja/sejti esetleg valaki, hogy a ~nagyjából~ leírt hangsor ennek kapcsán milyen zene-harmóniaelméleti fogalmakhoz köthető?



2016. dec. 6. 09:02
 1/8 Mojjo ***** válasza:
Lehet én vagyok a hülye, de nem értem ezeket a jelöléseket, hogy A2, E3. Esetleg a'' és e''' akarna lenni? De akkor a sima E az tényleg E, vagy e? És ha E, akkor mi az e?
2016. dec. 6. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 Wadmalac ***** válasza:

Sajátfrekvencia.

Egy bonyolultabb geometriai idomnak lehet több sajátfrekvenciája is.


Egyszerre szólhat több ilyen is, alkalmilag ilyen érdekes "akkordokat" összehozva.

2016. dec. 6. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Mojjo!


Mivel az ábrázolni kívánt hangok nagyobb terjedelmet öleltek fel, mint egy oktáv, ezért jelölni akartam azt is, hogy hányvonalas hangról van szó.

Szemléletesebben (a példa kedvéért ugyanazokat a hangokat veszem alapul, amiket először említettem):


1. - E1 - egyvonalas E - 330 Hz

2. - C2 - kétvonalas Cé - 523 Hz

3. - A2 - kétvonalas Á - 880 Hz

4. - E3 - háromvonalas E - 1319 Hz

5. - H3 - háromvonalas Há - 1976 Hz

6. - F4 - négyvonalas F - 2794 Hz


Így érthetőbb?

2016. dec. 6. 17:17
 4/8 A kérdező kommentje:

Wadmalac,


Átlagosan mekkora bonyolultságú geometriai idomra kell itt gondolni?

Mert nekem az a menetfúró(szár) még nem tűnt annyira bonyolultnak. Amikor hallottam a szobámból a hangokat, és átmentem a műhelybe érdeklődésképp, akkor még lényegében csak egy kicsi, vékony rúd volt ott szürkeöntvényből, aminek a végén volt egy rövid bevágás (olyan volt, mint egy félbevágott fúró, amiről majdnem levágták az egész horonyozott részt.


Egyébként nem igazán szóltak egybe a hangok, sőt, alapból nézve csak egy hang volt, és a továbbesztergálás indulásakkor először alulról felfelé végiglépkedett ezen a skálán - és ami a legjobban tetszett, hogy szinte egyszer sem volt hamis, azonnal beálltak ezek a frekvenciák, nem volt glissando-s átmenet vagy ilyesmi -, majd utána vissza, és esetleg a visszalépésnél volt fel-le lépkedés, mintha egy kis saját dallamot is vitt volna bele... :)

Viszont az lehet, hogy voltak az alaphangokhoz köthető felharmonikusok, ugyanis egy idő után azt vettem észre, hogy nagyon moll-os beütése van a hangoknak, s éreztem, mintha ezt nem csak az egyes hangközök miatt lenne....

Mintha az egyes hangok akkordok is lettek volna, meg nem is....


Kár, hogy nem vettem fel =(

Volt a műhelyben valahol egy diktafon, de mire bekapcsoltam volna, meg tápot kerítek neki... addigra igazából már rég vége volt a dolognak.

2016. dec. 6. 17:31
 5/8 Mojjo ***** válasza:
@3: igen, mint látod, ez volt a tippem. De egyrészt nem értem, miért nem jók a vonalak, másrészt akkor nálad akkor az E az az e lesz, ami összezavaró. De oké, világos.
2016. dec. 6. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 Wadmalac ***** válasza:

A fúrónak lehet egy hosszirányú, húr jellegű sajátfrekvenciája, amit a folyamatosan változó szabad hossz modulál. Plusz lehet még egy torziós is, szintén befogáshossztól, anyagban lévő hossztól függő. És ezek csak a legalapvetőbbek.

És persze a fúrt anyagnak is lehet, a kettőnek lehet közös a megtapadási pillanatokban...

Szerintem csak szilárdtest-modellezéssel lehetne összeszedni az összes lehetőséget.

2016. dec. 7. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Ajjaj... ez akkor elég bonyolult összhatások eredménye lehet/lehetett.


Sajnálom is, hogy nagy valószínűséggel többet talán nem is fogok már ilyet hallani.

2016. dec. 7. 08:04
 8/8 Wadmalac ***** válasza:
Ha egyszer hallanád nagy üreges alu profilok marását, mindjárt tudnád, honnan származnak a világon sok helyen az égből hallható misztikus trombitáló hangok.
2016. dec. 7. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!