Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mi alapján, illetve mivel és...

Mi alapján, illetve mivel és hogyan tudják megállapítani a bolygók, a nap vagy a fekete lyukak tömegét?

Figyelt kérdés

Mert elvégre a naphoz nyilván nem tudnak olyan közel kerülni, meg egy fekete lyukhoz sem, akkor hogyan és mivel tudják ezt?

Ha esetleg csak számítás, akkor azt szintén nem értem, mert a méretéből még nem lehet kitalálni.

Hogy történik ez?


2017. jan. 17. 20:48
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
A keringési adatokból.
2017. jan. 17. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

És azon belül?

Tehát mondok egy példát...


Van egy 500 km-es palya, amin keringenek a bogarak...

A forgasi sebessege legyen mondjuk egy cserebogarnak 100 km/h, egy papucsbogarnak legyen 200 km/h...

Azert, mert a cserebogar gyorsabb es elobb korbeer, akkor az alapjan megallapitom, hogy o 1 kg, mig a papucsbogar 2?


Valotlan pelda, de szerintem a lenyeg ertheto... :D

Ez nekem nem tiszta, mert igazabol ezt honnan is lehetne tudni?

2017. jan. 17. 21:07
 3/11 anonim ***** válasza:

Nem, nem... ha ő kering, mindegy a tömege.

Ami KÖRÜLÖTTE kering, az mondja meg, hogy őneki mennyi a tömege.

2017. jan. 17. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 dq ***** válasza:

A bolygók keringési idejében nincs benne a tömegük (?).


A csillagokét viszont meg tudnák állapítani a bolygóik keringésébõl, ha látnánk a bolygóikat. Ez teljesen esélytelen, a Naprendszer bolygóit sem látjuk.


Szóval inkább fényesség, színkép, ilyesmik alapján. (nem tudom, nem vagyok csillagász)

2017. jan. 17. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Lehet, hogy hülye vagyok, de akkor sem értem, mert hiába kering körülötte anyag, annak a tömegét honnan tudnánk a forgási sebességből?
2017. jan. 17. 21:22
 6/11 dq ***** válasza:
100%

Van erre egy képlet.

M(T,R) = ...

ahol M a középpont tömege, T a periódusidõ, R a keringési távolság (kúpszelet alakú pálya, szóval értsd jól).


A Nap esetében ez a Kepler törvény, ennek megfelelnek az ismert bolygók keringési- és pályaadatai. (a képlet értelmében fix M-re T és R között is kapcsolat van, ezt Kepler fedezte fel)


Földre a földfelszínen 84 perc a keringési idõ. (Ezt szokták ismerni.)

35 kilóméter magasan ez 24 óra, azaz az itteni mûholdak együtt forognak a földdel, beállítod a parabolát a tetõn, és a mûhold ugyanott marad.

Kicsit távolabb, a Hold magasságában már 28 nap. Stb.

( adatok forrása: [link] )


- -


Szóval mondjuk egyetlen mûhold magassága és keringési ideje már elég ahhoz, hogy megmond a Föld tömegét.

2017. jan. 17. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 dq ***** válasza:
* kilométer, megmondd
2017. jan. 17. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

Csillag tömegét akkor könnyű mérni, ha kettőscsillag (ez a gyakori), vagy látod a bolygóját.

Ha ez nincs, akkor a jellemzőiből (fény) lehet valamit mondani.

2017. jan. 17. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Értem és köszönöm!


De mondjuk ha a méretet nézzük... abból nem lehet megállapítani, mondok példát...


Van egy tenyérnyi nagyságú labda a kezemben. Gondolná az ember, hogy hát egy kis labda, nem lehet nagy a tömege.

De mi van, ha ez a labda tömör vas?

Mégsem olyan kicsi a tömege...

Lehet valami nagy és nehéz, kicsi és könnyű... de ki gondolná, hogy valami pici és nehéz, vagy nagy és könnyű?

A sűrűségén múlik logikusan, de hát ugye azt honnan tudnánk, mekkora...


Lehet, hogy ez csak nekem magas.

2017. jan. 17. 22:29
 10/11 Wadmalac ***** válasza:
100%

"Van egy tenyérnyi nagyságú labda a kezemben. Gondolná az ember, hogy hát egy kis labda, nem lehet nagy a tömege.

De mi van, ha ez a labda tömör vas?"


Ez igaz, de nincsen cukorvatta meg ólom csillag.

A csillag fényspektrumából jól megállapítható az összetétele, akkor meg a méret és sűrűség adja a tömeget.


Persze ez mind csak közelítés, mert pl. a "szokványtól" eltérően lehet egy csillag magjának szokatlanul magas nehézelem-tartalma is, amiről, ha nem tudunk, alábecsülhetjük a tömegét.


A legpontosabb értékeket tényleg akkor kapjuk, ha legalább kettő, egymás körül keringő objektumunk van.

Akkor a keringési időből és pályákból jól számolható a tömeg.

Az ikercsillagok például ilyenek.


Jó kiindulási alap lehet még, ha egy csillagnak meghatározható a tengely körüli forgási ideje és-vagy mondjuk a méretén kívül jól felmérhető, hogy mennyire van az ideális gömbtől eltorzulva az egyenlítőn.


Természetesen az ÖSSZES módszer csupán jó közelítés. Az alapadatok mennyiségétől függően jobb-rosszabb közelítés.


Egy olyan objektum tömegére persze kilogrammban pontos adatot nem adhatunk, ami másodpercenként sokmillió tonnát veszít a tömegéből. :)

2017. jan. 18. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!