Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » NYÁK maratáshoz sósavat és...

Sasszem@MCH kérdése:

NYÁK maratáshoz sósavat és H2O2-t hol lehet venni Szolnokon? Kell hozzá engedély?

Figyelt kérdés
NYÁK maratást eddig 20%-os sósav - 3%-os H2O2 kombinációval próbáltam, ez viszont fél óra alatt is csak a réz elszínezéséig jut el, vas-kloriddal is gyorsabb. Szeretném kipróbálni töményebb anyagokkal, de a városban sehol sem kaptam 30%-os sósavat és H2O2-t. Voltam festékboltban, gazdaboltban, sósav csak 20%-os volt, H2O2 pedig ha volt is csak 3%-os. Abban sem vagyok biztos, hogy nem kell hozzá engedély, de erről a neten nem találtam biztosat. Hol tudnám ezeket beszerezni?

2017. febr. 8. 01:06
 1/6 EagleHUN ***** válasza:

Egyikhez sem kell engedély.

20% sósavat bármelyik bolt háztartási osztályán találsz.

Hidrogénperoxidot fodrászkellék szaküzletben árulnak. Szőkítőszerként.


Vegyél erősebb H2O2-t van 5% és 10% is.

A nyákmaratás nem fél óra, hanem több, de folyamatosan (félóránként) figyelni kell nehogy alámarjon a maszkolásnak!


30%-os sósavat nem fogsz kapni. 30% Hidrogénperoxidot meg pláne nem!

Ezek ipari felhasználású anyagok és drágák is.

Maximum rendelheted, de megkérdik ki vagy és minek az neked. :)


Vaskloridot talán még árulnak elektronikai hobbi szaküzletekben. Vagy megrendeled a neten granulátumként. Vagy előállítod.

Ez sem engedély köteles.


[link]


Egyébként a 3 anyag keveréke a legjobb: HCl+H2O2+FeCl3

És ilyen maratószer oldatot régen árusítottak is műanyag palackban. Lehet van is még hasonló.


[link]


Ezt én sem tudom mi, talán hidrogénperoxid? nem tudok róla hogy lenne "száraz" kristályos állapota:


[link]

2017. febr. 8. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

https://www.youtube.com/watch?v=h9aSyxEhhlI

Maratás ideje: 2 perc 20 mp. Szóval fél óra kicsit naggyon sok.

Ő 20%-os sósavat használ, állítólag a 30%-os jobb. Nekem a 3%-os H2O2 pedig Hyperol tablettából készült, ami pedig nem csak H2O2-t, de egyéb szirsz@rokat(citromsav, karbamid, éppen csak ízfokozót nem) tartalmaz. Azt, hogy a maratás több fél óra, már kapásból cáfolom, leghosszabb maratásom volt annyi. Vaskloriddal általában 10-15 perc. Vaskloridom egyébéknt van, de köszi hogy leírtad hogy hol lehet kapni, kezd elfogyni. Vas-kloridot és H2O2-t inkább nem keverném, vasoxid mellett oxigén s hidrogén-klorid keletkezik, melynek belégzése orvosilag ellenjavallt, mivel igencsak káros.


Gyorsmaratót lehet venni, de akkor hol a dolog varázsa?

2017. febr. 8. 16:09
 3/6 EagleHUN ***** válasza:

"Nekem a 3%-os H2O2 pedig Hyperol tablettából készült, ami pedig nem csak H2O2-t, de egyéb szirsz@rokat(citromsav, karbamid, éppen csak ízfokozót nem) tartalmaz."


Na ez már eleve baj. Lehet emiatt nem jött össze.


"Azt, hogy a maratás több fél óra, már kapásból cáfolom, leghosszabb maratásom volt annyi. Vaskloriddal általában 10-15 perc."


Én többnyire vaskloridosat használtam, többnyire filces nyákrajzokhoz, és az ilyen lassú volt.

Alapvetően másképp működnek ezek az anyagok.

A Vas(III)chloridnál az elektronegativitás miatt cserélődnek ki a vas atomok rézre.

A hidrogénperoxos sósavnál a sósavnak más a funkciója. Bár a végeredmény itt is rézchlorid.


"Vas-kloridot és H2O2-t inkább nem keverném, vasoxid mellett oxigén s hidrogén-klorid keletkezik,"


Pont az a lényeg hogy szabaddá váló oxigén atomok oxidálják a rezet, ami aztán a clór-al is reakcióba lép.

Közben pedig folyamatosan "pótlódik" a HCl.


"melynek belégzése orvosilag ellenjavallt, mivel igencsak káros."


Ezt a linkelt videóban is leírják! Tehát így is úgyis keletkeznek olyan gőzök és gázok melyeket nem szabad belélegezni!


"Gyorsmaratót lehet venni, de akkor hol a dolog varázsa?"


Ott hogy akkor vedd meg a töményebb H2O2-t! Mert a 3%-ossal értelmetlen próbálkozni. (Majdnem tiszta sósav nem fogja lemarni a rezet, legalábbis nem túl gyorsan.

Vagyis a hidrogénperoxid kritikusan fontos összetevő!

2017. febr. 9. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

"Hyperol tablettával: Szintén gyógyszertárban vehető a hyperol-tabletta. A NYÁK-ot sósavba helyezzük, majd hyperol tablettát is az oldatba helyezzük. Vigyázzunk, hogy meleg oldat esetén igen gyorsan marja a NYÁK-ot." (Forrás: [link]


A nagy lópikulát, azt marja gyorsan.


Ma vettem 35%-os H2O2-t fodrászüzletben. Egy litert adtak kilencszázért, egy darabig elég, lehet hogy rámromlik.

Még nem próbáltam ki, de már viszket a tenyerem...

2017. febr. 10. 20:03
 5/6 A kérdező kommentje:
Jah, és a vas(III)-klorid melegítve gyorsabb, nekem úgy kk negyed óra alatt lekapta a rezet... Felrakta a kályhára hőálló üvegben, 10 perc múlva bele a nyák és ötpercenként ránéztem...
2017. febr. 10. 20:06
 6/6 anonim ***** válasza:
Minden további nélkül tudsz vásárolni 30m%-os hidrogén-peroxidot egy literes kiszerelésben Budapesten a vegyszerboltban. Párszáz forint.
2017. márc. 29. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!