Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mi a különbség az étkezési és...

Mi a különbség az étkezési és a borászati aszkorbinsav között?

Figyelt kérdés
2017. febr. 8. 14:55
 1/7 anonim ***** válasza:
legfeljebb az ára
2017. febr. 8. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Remélhetőleg semmi, hiszen ez egy bizonyos molekula, és merem remélni, hogy csak egyféle molekulát nevezünk aszkorbinsavnak, ha értelmes emberek kívánunk maradni.
2017. febr. 8. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
#2: Sajnos nem. Az aszkorbinsav egy összegképlet (C6H8O6), de ennek többféle izomerje (térszerkezete) van. A természetes C-vitamin L-aszkorbinsav, merem remélni, hogy csak ezt használják emberi fogyasztásra szánt termékekben.
2017. febr. 9. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Mojjo ***** válasza:
@3: ezt használják, igen. Na nem mintha a D-aszkorbinsavtól baja lehetne bárkinek.
2017. febr. 9. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

2-es vagyok

Na peesze a sztereoizoméria felmerül. De nem hinném, hogy a "borászati aszkorbinsav" a D változat lenne, mert azt feltételezem, hogy biogén úton csak L keletkezik. Meg azt is gondolom, hogy a szintetikus C-vitamin nagyon drága lenne, és racém keverék, a kutya se venné meg az helyett, amit növényekből vonnak ki és ami ráadásul tiszta L-aszkorbinsav. Jol gondolom, csak agyalok, konkrét ismeretem nincs a dologról?

2017. febr. 9. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Méghogy növényekből kivont...


"Az aszkorbinsav gazdaságosan előállítható a Reichstein és Grüssner által 1936-ban kidolgozott szintézissel, ami még ma is használatos. Ez a szintézis a legolcsóbb cukorból, a D-glükózból indul ki. Ezt először hidrogénezéssel szorbittá telítik, majd ezt mikrobiológiai oxidáció segítségével L-szorbózzá alakítják. Ennek hozama 60%. Az L-szorbózt acetonnal 2,3-4,6-diaceton-L-szorbózzá kondenzálják, majd ennek hidroximetil-csoportját kálium-permanganáttal karboxilcsoporttá oxidálják. Ekkor 2,3-4,6-diaceton-2-keto-L-gulonsav képződik. Ha ennek a vegyületnek a vizes oldatát rövid ideig melegítik, a védőcsoportok az oldat saját aciditása folytán lehidrolizálnak. Az ekkor képződő 2-keto-L-gulonsavat sósav jelenlétében melegítik. Ekkor enolizáció történik és a γ-laktongyűrű kialakul, aszkorbinsav képződik. A szintézis legkényesebb lépése a 2-keto-L-gulonsav aszkorbinsavvá alakítása. A szintézisre emiatt két változatot dolgoztak ki, ekkor a 2-keto-L-gulonsav 53%-os hozammal alakítható L-aszkorbinsavvá, és 100 gramm glükózból 20-30 g aszkorbinsav nyerhető."


[link]

2017. febr. 16. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Mojjo ***** válasza:

@6: meg szokták baktériumokkal is előállíttatni.

De amúgy van _bármi_ jelentősége fogyasztói oldalról, hogy az L-aszkorbinsav, amit a borba rakunk, vagy épp rágótablettaként elnyammogunk, az hogyan is lett előállítva?

2017. febr. 16. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!