Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Félvezető a gőzturbina ellen?

Félvezető a gőzturbina ellen?

Figyelt kérdés
Mondjuk vegyünk egy adott naperőművet, és legyen 2 darab verziója ugyan olyan beesési szöggel stb. A görbe tükrök fókuszpontjában egyik esetben félvezetők vannak, ami az F1-ben a turbóban a magas hőből tölti az aksit, a másiknak pedig egy sima folyadék, ami bármelyik erőműben megtalálható, mint melegítendő közeg. Melyiknek jobb a hatásfoka?
2017. febr. 28. 18:21
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

"A görbe tükrök fókuszpontjában egyik esetben félvezetők vannak, ami az F1-ben a turbóban a magas hőből tölti az aksit..."

Mondjuk az MGU-H nem így működik, de ez ne zavarjon. Egyébként ha a termoelektromos jelenség hatásfoka jó lenne, mint a gőzfejlesztős-turbinás elrendezésé, már kiszorította volna. De ez még mindig nem történt meg.

2017. febr. 28. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Amit leírtál az így elég zavaros. Ami hőből közvetlenül áramot tud előállítani az a hőelem, vagy esetleg hőmérséklet különbség esetén a peltier elem. Elég rossz hatásfokúak és pár száz foknál nem magasabb hőmérsékleten működnek. A tükrökkel koncentrált napsugárzás pedig több ezer fok. Nincs olyan fém ami kibírná. Amikor egy gőzkazánt fűtünk vele, akkor a víz biztosítja a megfelelő hőelvételt és a kezelhető hőmérsékletet. Mígaz első verzióból meg sem próbáltak erőművet építeni,mert hülyeség, addig a gőzösből már többet is építettek. [link]
2017. febr. 28. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Nemtom mi a hybrid rendszer azon részének a neve. Úgy tudom, hogy ezek az erőművek nem közvetlenül a vizet melegítik, hanem egy szintetikus olaj szerű anyagot, ami jobban bírja a hőt. Ezután hőcserélővel melegítik fel a vizet.
2017. febr. 28. 19:02
 4/9 EagleHUN ***** válasza:
2017. febr. 28. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 EagleHUN ***** válasza:
100%

Kérdező sajnos ezek az eszközök a thermoelemek ma még nem túl hatékonyak.

Szóval a gőzturbina győz, nagyon durván!

Mondhatni klasszisokkal job mint bármilyen thermoelem.

(Ja a thermoelemeknek nem lényege hogy félvezető legyen!)

2017. febr. 28. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Wadmalac ***** válasza:

Mondok neked akkor inkább valamit, amiben bekerülhet a rendszerbe a termoelem.

A tükrök hátuljára kell teljes felületben szerelni. Akármilyenjó tükrök, a napon melegednek, ezt a hőt fel lehet használni.

A termelt áram töredéke lesz a középen lévő turbinás erőműhöz képest, de állandó ingyen plusz.

2017. márc. 1. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 dq ***** válasza:

#2 : "A tükrökkel koncentrált napsugárzás pedig több ezer fok. Nincs olyan fém ami kibírná."


???


- - -


Amúgy én a Stirling motort szeretem, szerintem zseniális ahogy pár °C különbségből már energiát nyer ki..

Bár a wiki oldala egy kissé elfogult:


"A motor bárhol működhet, ahol hőmérsékletkülönbség van jelen, így a jövőben sok helyen lesz használható a Stirling-motor."

"A motort Robert Stirling lelkész találta fel 1816-ban"

Sajnos az alakja túlságosan hasonlít valamire (lelkészek ¯\_(ツ)_/¯), ezért nem igazán terjedt el az elmúlt 200 évben: [link]

2017. máj. 30. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 EagleHUN ***** válasza:

7-es.

Ne csak a képet oszd a stirlingről hanem a linket is.

[link]


Rögtön kiderül hogy van alfa Béta és Gamma konstrukciójú stirling is.


A képen a Béta egy speciális verziója látható.

Amit jóval később találtak ki!


Stirling viszont az Alfát találta fel!

[link]

Az nem hasonlít khmm...

2017. máj. 30. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 dq ***** válasza:

Ja igen, úgy értettem én is, hogy az _alfa_ Stirling motort szeretem, ezt:

[link]

2017. máj. 30. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!