Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Igazságosak a Spin-off cégek?

Igazságosak a Spin-off cégek?

Figyelt kérdés

Ha jól értem a közfinanszírozású kutatóhelyekről kiváló cégek gyakorlatilag lenyúlják a sikeres termékeket.


Magyarul a te adódból nekiáll pistike kutatni, felfedez, feltalál valamit, majd amikor látja, hogy ez szabadalmaztatható, pénzt lehet belőle kiszedni, akkor gyorsan kiválik a közpénzből fenntartott kutatásból és saját vállalkozásban (spin-off cégben) tovább folytatja a dolgot.



Ez korrekt? Nem hinném.


A lényeg, hogy az adózók pénzén kutatgatok, szórom a pénzt, az elvesztegetett munkaórákat, sikertelen kísérletek költségeit állja az adófizető, majd ha valami sikeres, akkor gyorsan céget rá, és spin-off vállalkozásban lefölözni egyéni szinten a hasznot.


Jól értem a spin-off lényegét?



#cég #spin-off #spin-out #közfinanszírozás #kutatóhely
2017. márc. 4. 20:20
 1/4 anonim ***** válasza:

Én Németországban kutattam, egyszerűen nem tudtam pénzre váltani az amúgy világszínvonalú fejlesztésemet bürökratikus akadályok miatt. A főnököm elképzelései miatt spin-off nélkül, akadémiai keretek között csináltuk, ami egyáltalán nem zavart volna, ha akár csak 20%-ot meg tudok kapni abból, ami benne volt. A maradék 80% felőlem mehetett volna vissza az egyetemnek. De a szarakodásból az lett, hogy végül ingyen adtuk és egy forintot nem keresett vele senki. Pontosabban sokmindenki keresett, csak nem mi.


Ahogy végeztem, a cucc is elsüllyedt, mert rohadtul nem érdekelt, hogy mi lesz a sorsa, nem éreztem érte felelősséget: a doktorim meglett belőle, viszlát.


Ha spin-offot csinálunk, amit ugyan egy kis szívás árán, de meg lehetett volna oldani, akkor keresünk egy csomó pénzt, visszaadózzuk a fejlesztési költségek többszörösét, hízlaljuk a GDP-t és az államkasszát. Ehelyett egy nagy büdös lóf..szt sikerült összehoznunk, és csak költöttük az adófizetők pénzét, vissza semmit nem adtunk belőle. És még csóró is maradtam!

2017. márc. 4. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Akkor már lenne értelme, ha a spin-off cégnek kötelezően kellene onnantól a bevételéből további projekteket támogatnia. Mondjuk 50% nyereség menne vissza a K&F alapba, akár az adott egyetemébe, akár egy közös alapba.


Így mindenki jól lakik, pl. te sem maradtál volna a találmányod nélkül csóró.


Amúgy nem értem hogyan nyúlták le tőled? Azt írtad mások megtollasodtak belőle. Jogilag meg a diplomamunkád véd téged, ott gondolom kifejtettél mindent.

2017. márc. 4. 21:21
 3/4 A kérdező kommentje:
Szóval egyetértek veled, az arányokon lehet nyilván gondolkodni. Logikus az érvelésed, miért nem csináltátok meg végül?
2017. márc. 4. 21:27
 4/4 anonim ***** válasza:

Teljesen egyetértek. Létezik amúgy erre szabályzás, a szerződésedben is benne van, hogy amit az egyetem pénzén csinálsz, az az egyetemé, tehát jogilag nem lehet csak úgy lelépni a kész, vagy akár csak félkész fejlesztéseddel. Németországban nem is veszik ezt félvállról: ha megpróbáltam volna, levadásztak volna. De tárgyalni ugyanakkor nem igazán akartak, hiába lehettek volna benne a bizniszben. A professzorom túl gazdag és túl elfoglalt volt ahhoz, hogy kijárja, én meg nem voltam elég ügyes és tapasztalt hogy egyedül végigverjem.


Ami mások "megtollasodását" illeti: nem erről van szó, senki nem nyúlt le tőlem semmit, pusztán ingyen használhattak egy olyan eszközt, amiért amúgy örömmel fizettek volna.

2017. márc. 4. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!