Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Tudományos értelemben mi a...

Ay carramba! kérdése:

Tudományos értelemben mi a lélek megfogalmazása?

Figyelt kérdés

Képzeljünk el két embert. Mind a kettő ugyan olyan. Csak egy, rendkívül jelentős különbség van kettejük között. Egyikük halott. Tehát mi a különbség az első, élő alany, és a második között? Az utóbbinak leállt a szervezete, nem bocsát ki elektromos jeleket. Ezáltal fizikailag nem lesz a teste se több, se kevesebb, csak az elektromos hajtóerő szökött ki belőle.


Ha elképzeljük a halálát a 2. embernek, akkor mondjuk azt, hogy a szívébe szúródott egy nyílvessző. Átszúrta a szívizmokat, életben maradás szempontjából szükségtelen, sőt, egyenesen veszélyes rést nyitott a testen, amin a folyékony kötőszövet eltávozik. Az agy ennél fogva nem kap (elég) oxigént és tápanyagot, működése leáll, nem tud "elektromossággá átalakítani" semmit.


Bárhogy is nézem, én mindig a hajtóerőre, az elektromos energiára tudom visszavezetni a halál okát, pontosabban annak hiányára. De a lélek sajnos nem egyenlő az elektromossággal. (Szerintem).


Bármit bárhogy vizsgálok, a lélekre nem tudok magyarázatot. Az micsoda? Miből van? Honnan van?


Szinte biztos vagyok abban, hogy az "elméletem" rengeteg helyen hibás, írjátok le légyszíves hogy mit hogyan javítanátok! Köszi! ;)



2017. márc. 7. 19:28
 1/7 anonim ***** válasza:
73%

Nagyon leegyszerűsítve a lélek a szoftver, a test a hardver.

A szoftverek nem anyagból állnak hanem az anyag mintázatai.

A "lélekszoftver" az agyi idegsejtek mintázatából, a köztük lévő kapcsolatokból és az agyi idegsejtek közti elektromos és biokémiai jelekből áll.

2017. márc. 7. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Az élő és a halott ember között az a különbség, hogy az egyikben működnek a biokémiai folyamatok, a másikban meg nem. A leállásuk oka pl. oxigénhiány, nem megfelelő hőmérséklet, vízhiány, a vér összetételének megváltozása, stb. stb. Sok minden lehet.


Azt, hogy az emberben elektromos áram folyik eléggé félreérted szerintem. Az elektromosság egyszerűen töltéshordozók elmozdulását jelenti. Az idegekben az történik, hogy egy biokémiai pumpának köszönhetően nyílásokon K+ és Na+ ionok áramlanak át. Nem olyan, mint az elektromos vezetékben, ahol elektronok áramlanak. Az agyban nem vezetékek vannak, hanem kis sejtecskék, amik felhalmoznak valamilyen iont, és a megfelelő pillanatban kinyitnak egy kis kaput, ahol az kiáramolhat. Az ionok pumpálása pedig hasonló biokémiai folyamat, mint minden más a testben. Az ionokat akár helyettesíteni is lehetne valami speciális biomolekulával, és ugyanígy működhetne az agy. Persze más lenne a biokémiája. De az elektromosság nem valami kulcsfogalom az ember megértésében. Csak egyszerűen az ionokkal könnyen megy ez a folyamat.


Az "elme", a gondolkodás pedig ezeknek a sejteknek a mintázatára vezethető vissza. Úgy, mint a számítógépben a kis kapcsolókra. Szóval ha számítógép analógiát használunk, az idegek igazából sok kis kapcsoló, nem pedig vezetékek.


A lényeg az, hogy az élet nem egy "dolog", hanem egy folyamat. Úgy tudod elképzelni, mint egy szélkerék, amit meghajt a szél. Ha a szél eláll, akkor a szélkerék is megáll. Nem azért, mert kiment belőle valami forgásért felelős transzcendens esszencia, hanem mert azok a körülmények, amik ezt a folyamatot lehetővé tették, megszűntek. Az ember is ilyen. Az élet, vagyis a biokémiai folyamatok = a szélkerék forgása (egy folyamat), a szél pedig az életkörülmények, amik lehetővé teszik ezt a folyamatot. Az mondjuk nagy különbség, hogy az ember "leálláskor" sokkal gyorsabban szenved visszafordíthatatlan károsodást, mint egy szélkerék.


És a "lélek" szó teljesen haszontalan. Van amikor az elmét jelenti, van amikor az életet, van amikor valamilyen erkölcsi jelző, vagy amit épp akarnak. Mindegyikre van jobb szavunk.

2017. márc. 7. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Gondolom észrevettétek hogy nem vagyok még túl jártas ebben a témában. De majd egyszer! Köszönöm a felvilágosításokat! Jegyzetelek!
2017. márc. 8. 10:03
 4/7 anonim ***** válasza:

A #2 válasz biokémiai és élettani részéhez nincs hozzátenni valóm, nézzük azonban a "lelket".


Az ember abban különbözik más élőlénytől, hogy emlékei, időérzékelése van, ezáltal érzelmei is. Szeret, gyűlöl, féltékeny, emlékezik, fantáziál, és így tovább. A fájdalom, bánat állatba is lehet, azonban ez is sokkal összetettebb az emberben, annyira, hogy alapvetően más minőségű.


Az ember gondolkodásra képes emiatt (a folyamat lezajlását az időképzet miatt képes érzékelni, feldolgozni, róla újabb képet alkotni). Ettől az ember további alaptulajdonsággal rendelkezik. Sikerorientált (cselekvéséhez valamiféle motiváció kell - ez lehet az ösztön is), a félelem aktív cselekvésre, védekezésre is készteti (az állat vagy elfut, vagy eltűri).

Ezek a különbségek, amiket az ember a hétköznapokban a "lélek" szóval illet. Különböztessünk meg két "lélek" fogalmat. Az egyik a vallásé és gyakorlatilag nincs pontosan meghatározva. A másik az érzelmek összessége (érző lélek - mondjuk, ami például egyfajta segítőkészség is). Ennek a léleknek viszont van fizikai (fiziológiai) alapja. Közismert, hogy a dopamin a jókedv hordozója, a szervezet meghatározott körülmények esetén termeli, de ezt elő is lehet idézni, sőt, a szervezetbe vinni, például édességgel. Más érzelmeknek is van a szervezetben lezajló fizikai folyamatok által "hordozója". Egyesekét jobban ismerjük, másokét kevésbé, és van, amit még nem, de semmi okunk, hogy fel ne tételezzük, meglesz idővel az is.


Összességében tehát ez a lélek az élő emberi szervezet folyamatainak egy bonyolultabb formája, amely nem elszáll (vagy ha akarjuk elszáll, de abban az értelemben, hogy ez a folyamat is leáll), hanem a hordozója sem működik tovább.

2017. márc. 8. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Á, ez új utat nyitott bódult fejemben! Perfekt, köszi!
2017. márc. 8. 15:11
 6/7 anonim válasza:
2017. máj. 13. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Érdekes! Köszi!
2017. máj. 14. 07:04

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!