Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért van az, hogy ha valaki...

Miért van az, hogy ha valaki azt mondja nekem, hogy 10 hektár/négyzetméter/köbméter, akkor körülbelül sem tudom elképzelni, hogy az mekkora?

Figyelt kérdés
Persze bármilyen szám lehet, de a probléma akkor van, amikor nagyobb számokról van szó. A múltkor is kérdezte egy ismerősöm, hogy mekkora az egyetem területe, ahol járok, és azt sem tudtam mit mondjak: 2 hektár, 10 hektár...?? Ilyenkor kicsit szégyellem magam, de még soha senki nem szemléltette nekem, hogy hogyan is kell elképzelni ezeket a méreteket.

2017. máj. 9. 00:09
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Egy hektár az kb egy focipálya, vagy annál egy kicsit még nagyobb. Ha valami mondjuk 300x400 méter, az 12 hektár. Ezt fejben becsüli meg az ember egy kis számolással, kivéve, ha a munkád révén ösztönössé válik.


A legtöbb ember ugyanúgy van vele, mint te.

2017. máj. 9. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
69%

Egy focipálya az fél hektár. (50m * 100m =5000 m2 = 0,5 ha)

Az Országház alapterülete 1,7 ha körül van.

A Hősök tere kb. 2,5 ha

A Margit-sziget 85 ha körül van.

Ezzel nagyjából lemérheted az általad ismert területek, épületek területét:

[link]

Ha meg gyorsan kérdezik, akkor közelítheted téglalappal a területet, és úgy számolod ki. Mondjuk ha kb. 1km * 400m es az egyetem területe, akkor az 400000 m2 = 40 ha


1x1 méteres négyzet az egy négyzetméter.

Az átlagos lakások 50-100 m2 alapterületűek

Egy teniszpálya kb. 250 m2.

Egy focipálya 5000 m2


köbös tartályt biztos láttál már, az egy köbméter.

[link]

Egy ilyen tartálykocsis kamion 30 m3 körül van:

[link]

Ez a vasúti tartálykocsi 66 m3-es:

[link]

De a térfogatot is lehet téglatesttel közelíteni:

Egy átlagos lakás beltere 3m*50m2 = 150 m3


Az Országház alapterülete 17000 m2 * az átlag magassága kb. 30m

17000*30 = 510 ezer m3

A wikipédia szerint: 473 ezer m3


De a még nagyobb térfogatok is becsülhetők így, pl. a Balaton.

Kb. egy 75km x 10 km-es területe van, az 750 km2 (csak 600 valójában) a mélysége meg mondjuk kb. 2,5 méter, akkor ki is jön, hogy 750*0.0025 = 1,875 km3 (1,9 km3 szoktak írni a víztérfogatára) Tehát egész jó becslés lett.


Remélem így már könnyebb lesz elképzelni ezeket.

2017. máj. 9. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

A focipálya méretei amúgy nem fixek, a szélessége 45-90 méter között lehet, a hossza meg 90 és 120 méter között, azaz 0,4 hektártól 1,1 hektárig.


Nemzetközi meccsekre szűkebbek az előírások, 0,64-0,83 hektár között kell lennie a pályának. Az ismertebb stadionok mind ilyenek.

2017. máj. 9. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
58%

És valójában nem is fogja szemléltetni senki.

Az ilyen ismeretek úgy keletkeznek, hogy az ember kíváncsi, és utánajár dolgoknak, megnézi a valóságban, kiszámítja, stb.

Tehát arról van szó, hogy mindenki annyit tud elképzelni, amennyinek utánajárt egyszer.

2017. máj. 9. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat.
2017. máj. 9. 12:01
 6/8 anonim ***** válasza:

köbméter: az egy méteres távolságot gondolom el tudod képzelni, akkor képzelje el egy öles kockát aminek az élei egy méteresek


négyzetméter: még egyszerűbb, nagyjából pontosan tudod vizualizálni mennyi a padlón egy méteres távolság, arra merőlegesen elképzelsz egy másik métert, ez a kettő lesz az 1 négyzetméteres négyzet oldala


hektár: a 100 méteres távolságot se ördöngősség elképzelni, ugyanúgy jársz el mint a négyzetméterrel, elképzelsz egy távolságot ami nálad kezdődik és 100 méternyire végződik, elfordulsz 90 fokot és megint elképzelsz egy ilyen 100 méteres távolságot, megintcsak ezek lesznek a négyzet oldalai

2017. máj. 9. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
amúgy én meg a focipályás hasonlatokat utálom a national geographicos ismeretterjesztő műsorokban, miért nem lehet négyzetmétert használni vagy legalább négyzetlábat vagy vmit, nem sportolok, a focipályát nem tudom kontextusba helyezni, 20*40 vagy 60*120 méter? a focipályaméret nem mond semmit
2017. máj. 9. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

"A múltkor is kérdezte egy ismerősöm, hogy mekkora az egyetem területe,"


hát ezt mondjuk én se tudnám megmondani a hivatalos adat ismerete nélkül, csak durva becslést, aminek lehet a duplája vagy a fele is, vagy még nagyobb a különbség

2017. máj. 9. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!